Vše, co potřebujete vědět o mužské antikoncepční injekci

Luis Velasco/Stocksy United

Jaká je stručná odpověď?

Existuje mužská antikoncepční injekce, ale zatím není k dispozici.

Reverzibilní inhibice spermií pod vedením (RISUG) se vyvíjela po desetiletí v Indii a v současné době je ve fázi III klinických studií. Jeho americký protějšek Vasalgel je stále v předklinických testech.

Co rozumíme pod pojmem „muž“

Hovoříme o pohlaví přiděleném při narození, nikoli o genderové identitě nebo sexuální orientaci. Je to proto, že tyto studie se zaměřují na antikoncepční prostředky určené pro mužský reprodukční systém.

FYI, zabýváme se možnostmi antikoncepce pro všechny muže v článku Antikoncepce pro muže existuje – ale pro Penis Havers je to stále nehormonální.

RISUG a Vasalgel

RISUG je nehormonální, reverzibilní, polymerní gelová antikoncepční injekce, která je v současné době v poslední fázi pokusů na lidech v Indii. Vasalgel, který je vyvíjen v USA, funguje stejným způsobem, ale použité polymery a složení jsou jiné než u RISUG.

RISUG a Vasagel fungují podobně jako vazektomie, bez „ústřižku“.

Spíše než řezání chámovodu – párové trubice, která přenáší spermie z varlat do penisu – se do ní vstříkne RISUS nebo Vasagel.

Nejprve se do šourku v místě vpichu aplikuje lokální anestetikum. RISUG nebo Vasalgel se pak vstříkne do jednoho chámovodu a poté se opakuje na druhé straně do druhého chámovodu.

Jakmile se tam dostane, gel se přilepí na vnitřní stěny chámovodu a poškodí spermie, které procházejí, takže nejsou schopny dosáhnout a oplodnit vajíčko.

Některé výzkumy naznačují, že RISUG je 99 procent účinnost až 10 let. Bylo také prokázáno, že je zcela reverzibilní po injekci vyrobené primárně z hydrogenuhličitanu sodného (aka jedlé sody), aby se vypláchla.

Kromě dočasného otoku šourku a mírné bolesti šourku a třísel, které ustoupily do měsíce, nebyly žádné nežádoucí vedlejší účinky hlášeno během lidských zkoušek pro RISUG.

Vasagel ještě nepřešel do klinických studií. Podle příspěvku na facebookové stránce výrobce se Vasagel pravděpodobně nedostane na trh ještě „pár let“.

Další metody ve vývoji

V současné době je zkoumáno více než 100 potenciálních cílů jako potenciální metody mužské antikoncepce. To zahrnuje metody, které se zaměřují na mobilitu spermií, fertilizaci, transport spermií a spermatogenezi.

Podívejme se na některé z připravovaných významných možností.

Nestoron a testosteronový transdermální gel

Vědci z Populační rady ve spolupráci s Národním institutem dětského zdraví a lidského rozvoje v současné době provádějí klinické testy kombinovaného hormonálního mužského antikoncepčního gelu.

Lokální gel je kombinací Nestoronu, progestinu a testosteronu, která se denně aplikuje na ramena a vstřebává se kůží. Zaměřuje se na signalizační systémy pro produkci spermií, takže počet spermií klesá bez ovlivnění dalších funkcí.

Výzkum z roku 2019 ukázal, že gel účinně snížil počet spermií na účinnou antikoncepční úroveň u 84 % uživatelek.

Epididymální inhibitor proteázy (Eppin)

Společnost Eppin Pharma vyvíjí krátkodobou nehormonální antikoncepční pilulku pro muže, která funguje tak, že se naváže na Eppin, protein na povrchu lidských spermií. To má za následek ztrátu pohyblivosti spermií, takže spermie nejsou schopny plavat k vajíčku, aby ho oplodnily.

Pilulka, kterou lze použít na vyžádání nebo jako denní pilulku, je nastavena tak, aby vstoupila do prvních studií na lidech.

YCT529

Očekává se, že testy na lidech začnou v polovině až koncem roku 2022 s nehormonální mužskou antikoncepční pilulkou s názvem YCT529.

Výzkum prezentovaný v Americké chemické společnosti zjistil, že YCT529 byl schopen učinit myši sterilními. Bylo to 99 procent účinné v prevenci těhotenství bez jakýchkoli vedlejších účinků. Ukázalo se, že je reverzibilní poté, co stejné myši impregnovaly jiné myši poté, co přestaly dostávat YCT529.

Pamatujte, že ačkoli to bylo účinné u myší, výsledky se nemusí přenést na lidi.

Výzkumníci během brífinku pro média uvedli, že pokud testy začnou v roce 2022 a vše půjde dobře, YCT529 by mohl být dostupný za 5 let, možná dříve.

Dimethandrolon undekanoát (DMAU)

DMAU je denní antikoncepční pilulka pro muže, která snižuje produkci testosteronu a spermií. Dosahuje toho potlačením folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, aniž by to způsobilo nežádoucí příznaky spojené s nízkou hladinou testosteronu.

Injekční DMAU je také v současné době v klinických studiích.

Výzkum naznačuje, že DMAU je účinný a dobře tolerovaný s výjimkou několika vedlejších účinků podobných těm, které často uvádějí lidé, kteří používají ženskou hormonální antikoncepci, jako je akné, bolesti hlavy a přibírání na váze.

Hydrogelový implantát ADAM System společnosti Contraline

Systém ADAM společnosti Contraline je nehormonální antikoncepční hydrogelový implantát pro muže. Získala cenu za nejlepší inovaci na konferenci Women’s Health Innovation Series: Reproductive Health Innovation Summit 2022 v Bostonu.

ADAM je injikován do chámovodu, aby se zablokoval tok spermií. Spermie, které jsou blokovány, přirozeně degradují a jsou pak tělem znovu absorbovány. Hydrogel na konci životnosti produktu zkapalní, takže spermie mohou opět volně proudit.

Současné metody dostupné pro cisgender muže

Dokud nová možnost nezíská schválení a nedostane se na trh, je to pro cisgender muže, kteří chtějí převzít otěže antikoncepce, jen štíhlé. V současné době jsou kondomy a vasektomie jedinou účinnou možností kontroly porodnosti.

Kondomy

Kondomy jsou typem bariérové ​​ochrany, která se nosí přes penis. Při dokonalém použití jsou účinné z 98 procent, při typickém použití klesají na 82 procent. Výhodou je, že bariéry, jako jsou kondomy, jsou jedinou metodou, která chrání před sexuálně přenosnými infekcemi (STI).

Jediný způsob, jak učinit kondomy co nejúčinnější antikoncepcí, je používat je pokaždé správně. To znamená, že je natočíte na svůj ztopořený penis dříve, než se dotkne partnerovy vagíny.

Některé další tipy, které mohou pomoci zvýšit antikoncepční schopnosti kondomu:

 • Pořiďte si správnou velikost kondomu, protože použití příliš malého kondomu zvyšuje pravděpodobnost jeho roztržení, zatímco použití příliš velkého může způsobit, že sklouznete.
 • Zkontrolujte datum použitelnosti a vyhněte se používání kondomů, které jsou po uplynutí životnosti.
 • K otevření obalu použijte prsty, protože cokoli jiného, ​​například zuby nebo nůžky, by mohlo kondom poškodit.
 • Při navíjení stiskněte špičku a ponechte špičku nádržky volnou pro zachycení vaší zátěže. Tento doplněk může také pomoci zabránit roztržení.
 • Používejte lubrikační gel nejen proto, že se cítí dobře, ale také proto, že snižuje tření a může pomoci předejít obávanému prasknutí kondomu.
 • Až budete hotovi, vytáhněte si z partnera, když jste stále vzpřímený, a jednou rukou držte kondom, abyste zabránili sklouznutí.

Vasektomie

Vasektomie je trvalá metoda kontroly porodnosti, která zahrnuje řezání nebo blokování chámovodu, aby se zabránilo uvolňování spermií ve vašem spermatu. Své přes 99 procent účinná při prevenci těhotenství.

Teoreticky jsou vazektomie reverzibilní, ale reverze ne vždy funguje. To znamená, že to pravděpodobně není správná volba, pokud si nejste stoprocentně jisti, že nechcete – nechcete – reprodukovat dál.

Vasektomii lze provést dvěma různými způsoby:

 • Chirurgická vasektomie. Tato metoda zahrnuje vytvoření dvou malých řezů v šourku pro přístup k chámovodu. Malá část zkumavky se odstraní a poté se buď sváže dohromady, nebo se zablokuje nějakou tkání. Řezné rány se pak buď uzavřou stehy, nebo se nechají samy zahojit.
 • Vasektomie bez skalpelu. Namísto použití skalpelu k provedení řezu se do kůže šourku provede jediná drobná punkce, která se dostane k chámovodu, aby jej prořízla nebo podvázala. Kožní vpich se hojí sám, aniž by zanechal jizvu.

Věci, které je třeba mít na paměti:

 • Několik dní po vasektomii můžete očekávat mírnou bolest, otoky a modřiny.
 • Trvá přibližně 3 měsíce, než bude vaše sperma po vasektomii bez spermií.
 • Po 3 měsících budete potřebovat následnou schůzku se zdravotnickým pracovníkem, aby otestoval vaše sperma.
 • Budete muset používat jinou metodu antikoncepce, dokud nebude vaše sperma prohlášeno za prosté spermatu.
 • Stejně jako u jakéhokoli lékařského postupu existuje určité riziko infekce, takže pokud se u vás objeví známky infekce, jako je horečka, silná nebo zhoršující se bolest nebo hnis z řezu, zavolejte svého lékaře.

Mužská antikoncepční injekce zatím není veřejnosti dostupná, ale mohla by být v příštích několika letech spolu s dalšími metodami, které jsou již v klinických studiích.


Adrienne Santos-Longhurst je kanadská spisovatelka a autorka na volné noze, která již více než deset let rozsáhle píše o všem zdraví a životním stylu. Když není zalezlá ve své kůlně na psaní, zkoumá článek nebo dělá rozhovory se zdravotníky, můžeme ji najít, jak dovádí po svém plážovém městečku s manželem a psy v závěsu nebo se cáká po jezeře a snaží se zvládnout paddleboard.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY