Zabijácké cvičení: Anafylaxe vyvolaná cvičením

Co je anafylaxe?

Pravděpodobně znáte někoho, kdo je na něco silně alergický, jako jsou arašídy nebo včelí bodnutí. Tyto alergie mohou způsobit anafylaxi, typ závažné reakce, která postihuje celé vaše tělo. Stává se to rychle a může vést k život ohrožujícím komplikacím.

Ve vzácných případech je anafylaxe způsobena fyzickou aktivitou. Kombinace cvičení a dalších přispívajících faktorů, jako je jídlo, povětrnostní podmínky nebo léky, může způsobit anafylaxi vyvolanou cvičením.

Na cvičení doslova alergický

Silnější cvičení jsou obvykle obviňována z anafylaxe vyvolané cvičením. Může se to ale stát při jakékoli fyzické aktivitě, jako je hrabání listí nebo jeho trhání na tanečním parketu.

Konzumace určitých potravin před cvičením může vyvolat alergickou reakci. Arašídy, korýši, rajčata, kukuřice a pšenice jsou spojeny s anafylaxí vyvolanou cvičením, ačkoli spouštěčem může být jakékoli jídlo. To se nazývá anafylaxe vyvolaná cvičením v závislosti na jídle.

Některé léky, jako je aspirin a protizánětlivé léky, mohou vyvolat reakci, stejně jako extrémní teploty, vlhkost a hormonální změny.

Příznaky

Příznaky se mohou objevit náhle. Mohou být zpočátku mírné, ale mohou se rychle zrychlit. Mezi běžné příznaky patří:

 • kopřivka
 • nevolnost
 • závrať
 • otok
 • křeče
 • průjem
 • kašel, sípání nebo potíže s dýcháním

To se může změnit v život ohrožující situaci vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Těžké případy mohou přejít v šok, ztrátu vědomí a zástavu dechu nebo srdce.

Co dělat

Zastavte to, co děláte, a odpočiňte si, pokud pocítíte rané příznaky anafylaxe vyvolané cvičením. Někdy to stačí.

Okamžitě zavolejte 911, pokud se příznaky eskalují u vás nebo u někoho ve vašem okolí. Mezi příznaky eskalujícího anafylaktického šoku patří:

 • bledá, vlhká kůže
 • slabý, rychlý puls
 • dýchací problémy
 • zmatenost a ztráta vědomí

Pokud má osoba nouzovou léčbu, jako je autoinjektor epinefrinu, možná budete muset pomoci s jejím podáváním. Nepokoušejte se dávat perorální léky někomu, kdo nemůže dýchat. Může být nutné zahájit KPR během čekání na pohotovostní pracovníky. Pokud nevíte, jak provádět KPR, zkuste najít někoho, kdo to umí.

Pohotovostní ošetření

Záchranný lékařský tým se pokusí pomoci osobě dýchat a udržet její srdce. Mohou používat adrenalin nebo epinefrin ke snížení alergické reakce těla.

Záchranáři mohou také použít intravenózní antihistaminika nebo kortizon ke snížení zánětu v dýchacích cestách. Alergická reakce může způsobit zánět dýchacích cest, až uzavření a zablokování proudění vzduchu do plic. Léky zvané beta-agonisté mohou také pomoci zmírnit potíže s dýcháním.

Prevence

Pokud jste prodělali anafylaxi způsobenou cvičením, navštivte svého lékaře pro kompletní fyzickou prohlídku. Před cvičením si veďte záznamy o jídle, které jíte, a podmínkách, ve kterých se nacházíte. Zjistěte, jak dlouho před cvičením byste se měli vyhýbat nevhodnému jídlu, spouštěči nebo alergenu.

Vyhněte se cvičení venku v období alergií a při extrémních teplotách. Cvičte s partnerem, který si je vědom vašeho stavu a bude vědět, co dělat v případě nouze.

Přesné určení faktorů, které přispívají k anafylaxi, vám pomůže předejít budoucím útokům.

Autoinjektor

Váš lékař vám pravděpodobně předepíše autoinjektor nebo EpiPen®, pokud máte anafylaxi způsobenou cvičením. Vstřikuje do vašeho systému epinefrin, aby zpomalil alergickou reakci.

Sekundy se počítají, takže se ujistěte, že rozumíte tomu, jak a kdy jej použít. Řekněte svým nejbližším, že nosíte autoinjektor a naučte je, jak jej používat.

Autoinjektor sám o sobě není lékem, pouze zpomaluje alergickou reakci, takže po jeho použití okamžitě jděte do nemocnice.

Je důležité, abyste autoinjektor nosili stále s sebou a vyměňovali jej před uplynutím doby použitelnosti.

Dlouhodobý výhled

Dobrou zprávou je, že anafylaxe je obvykle dobře léčitelná, pokud budete jednat rychle. Pokud máte známou alergii, noste své léky, zejména EpiPen, s sebou, když cvičíte.

Pokuste se vyhnout známým spouštěčům. Vždy mějte na paměti, že se jedná o vážnou alergii a musíte s ní tak zacházet. Komplikace mohou zahrnovat ztrátu vědomí, šok, zástavu dechu a srdeční zástavu, která může vést až ke smrti.

Ještě několik opatření

Upozorněte svou rodinu a přátele na svůj stav a naučte je, co dělat v případě nouze. Můžete také zvážit nošení lékařské výstražné značky. Pokud máte potravinovou alergii, pečlivě si přečtěte všechny štítky.

Zastavte se a odpočiňte si při prvních známkách anafylaxe. Při cvičení mějte u sebe léky a mobilní telefon.

Cvičení je pro vás dobré. Dokud přijmete správná opatření a budete poslouchat signály svého těla, měli byste být schopni pokračovat ve cvičení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY