Zhoršuje se skolióza s věkem?

Existují různé formy skoliózy. Zjistěte, co můžete očekávat od skoliózy v dětství ve srovnání se skoliózou v dospělosti.

Skolióza je stav, který se vyvíjí, když se vaše páteř zakřiví netypickým způsobem. To je obvykle způsobeno vrozenou vadou, která začala před vaším narozením, nebo degenerativními změnami, ke kterým došlo během vašeho života.

Dětská skolióza, která je těžká, se často léčí výztuhami a někdy i chirurgicky. Mírné případy mohou progredovat s věkem. Skolióza, která začíná později v životě, se může časem zhoršit.

Tento článek prozkoumá, jak může skolióza postupovat s věkem a jak bude váš lékař měřit změny.

Jaký vliv má věk na skoliózu?

Dětská skolióza se může s věkem zhoršovat, hlavně proto, že se vaše kosti rychle vyvíjejí ve fázích, jako je dospívání. Lidé často dostávají diagnózu skoliózy v dětství nebo dospívání, obvykle ve věku 10–15 let.

I když lékař diagnostikuje skoliózu, když jste v mladém věku, obvykle bude sledovat progresi onemocnění, bude pravidelně provádět rentgenové snímky a měřit zakřivení. Fyzikální terapie může pomoci, ale v závažných případech budete pravděpodobně potřebovat a rovnátka které vám pomohou narovnat páteř nebo operaci napravit zakřivení.

V dospělosti se skolióza může vyvinout bez zjevného důvodu v průběhu času nebo se může stát v důsledku degenerativních změn. Některé výzkumy naznačují, že u 40 % dospělých, u kterých se rozvine skolióza, se zakřivení časem zhoršuje, ale u většiny dochází pouze k mírné progresi.

Jaké jsou příznaky skoliózy?

Vaše páteř hraje velkou roli při podpoře vašich životně důležitých orgánů, uložení vašeho nervového systému a udržení vaší celkové rovnováhy a držení těla.

Skolióza u dětí je někdy nejprve patrná nerovnoměrným vzhledem ramen a kyčlí.

Jak zakřivení postupuje, vaše tělo se může zjevně naklonit a mohou se vyvinout další příznaky, pokud zakřivení stlačí nebo posune životně důležité orgány, jako jsou vaše plíce.

U dospělých je prvním příznakem skoliózy obvykle bolest zad. Tato bolest nejčastěji postihuje dolní část zad, ale stlačení míchy může také způsobit necitlivost, brnění nebo bolest nohou a chodidel.

Co způsobuje zhoršení skoliózy?

Skolióza, která se neléčí, se může časem zhoršit.

Gravitace, každodenní aktivity a normální růstové skoky mohou přispět. Určité úseky, které prodlužují nebo kroutí vaši páteř, včetně těch, které můžete dělat v gymnastice, by mohly zhoršit progresi vaší skoliózy.

Se zdravotníkem můžete diskutovat o jakémkoli sportu nebo aktivitách, kterých se účastníte.

Jak poznám, že se moje skolióza zhoršuje?

V dětství a dospívání, kdy k růstu dochází rychle, může váš lékař chtít kontrolovat progresi zakřivení každých 4–6 měsíců – zejména během puberty. U dospělých lékaři obvykle kontrolují progresi zakřivení jednou za 5 let, pokud se příznaky náhle nezhorší.

Váš lékař použije rentgenové záření, další zobrazovací testy a měření zvané Cobbova metoda k odhadu zakřivení vaší páteře ve stupních.

Léčba může být založena pouze na symptomech, ale obvykle se doporučuje, když se velikost zakřivení blíží 10–30 stupňům. Za významné je považováno zakřivení 40 stupňů a více a často je nutný chirurgický zákrok.

Může se skolióza zlepšit, když stárnete?

Skolióza, která je léčena v dětství nebo dospívání pomocí ortézy a jiných terapií, se může zlepšit. Chirurgická korekce skoliózy je obvykle trvalá, protože implantované tyče stabilizují páteř, aby se zabránilo jejímu opětovnému zakřivení.

U dospělých však opotřebení v průběhu času hraje velkou roli v progresi zakřivení a skolióza se často časem zhoršuje, spíše než zlepšuje.

Můžete žít dlouhý a zdravý život se skoliózou?

Skolióza je léčitelná terapiemi a výztuhami nebo v těžkých případech chirurgicky.

Pokud máte mírný případ, nemusí vyžadovat významnou léčbu, ale váš lékař bude pravidelně sledovat váš stav a provádět měření, aby zkontroloval progresi zakřivení.

Skolióza většinou život neohrožuje. Nicméně, silná křivka může vést ke kompresi nebo poškození orgánů a nervů, které mají za následek vážné příznaky, jako je bolest na hrudi nebo dušnost.

Děti a dospívající, kteří dostanou diagnózu skoliózy, obvykle zahajují léčbu, jako je ortéza a fyzikální terapie v mladém věku, a lékaři pečlivě sledují progresi onemocnění. S léčbou, jako je ortéza nebo operace, se skolióza může během těchto let vývoje zlepšit.

U dospělých však čas obvykle zhoršuje zakřivení, které vzniká v důsledku degenerativních změn. Lékaři budou sledovat a měřit zakřivení vaší páteře a v případě potřeby nabídnou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY