Život s umělým kolenem: Co říkají příjemci po letech?

Podle údajů Národního institutu pro artritidu a muskuloskeletální a kožní choroby amerického Národního institutu zdraví dnes žije více než 4,5 milionu Američanů s celkovou náhradou kolene (TKR). Ve skutečnosti se počet operací za poslední desetiletí zdvojnásobil, přičemž největší nárůst nastává u mladších pacientů. Lze s jistotou říci, že postup – kdysi v říši sci -fi – se nyní zcela přesunul do hlavního proudu.

TKR, od zvážení po obnovu, je složitá a závažná záležitost. Je snadné nechat se přemoci. Je důležité provést nezbytný průzkum a porozumět faktům o postupu. Je však také moudré slyšet příběhy ostatních – lidí, kteří žili s problémy s kolenem a podstoupili TKR -, aby plně pochopili, o co jde a jaké problémy skutečného světa vstupují do obrazu. Diskusní fóra a blogy zaměřené na náhradu kolen jsou vynikajícím zdrojem pro příběhy ze skutečného světa. Můžete se dozvědět, jak se ostatní starají o své umělé koleno, jak zvládají proces obnovy a jaké rady nabízejí.

Příběhy těch, kteří dostali náhradu kolena, nejsou ve většině případů inspirativní. To není překvapující, pokud si myslíte, že míra komplikací je velmi nízká a 9 z 10 pacientů říká, že jsou velmi spokojeni. Jedna žena, která se již nemohla věnovat žádné významné fyzické aktivitě, počkala, až byla bolest nesnesitelná, a poté pokračovala v operaci. Šest týdnů po operaci byla vzhůru a znovu. “Jsem bez bolesti.” V mém životě to udělalo zásadní rozdíl, “říká.

Další žena, učitelka, která předtím kulhala, protože nedokázala pořádně ohnout jednu nohu, nyní chodí přirozenějším pohybem a dokáže komunikovat se studenty a pohybovat se volněji. “Cítím se, jako bych byl po operaci znovu celý … Chtěl jsem mít normální život a teď se cítím, jako bych to dělal.” Jsem nadšený!”

Policista s 25letou praxí před pár lety zjistil, že se nemůže dobře pohybovat a každý den chodil domů s bolestí, otoky a neschopností provádět jakékoli činnosti kolem domu. Po TKR a asi 10 týdnech rehabilitace – za tu dobu shodil 50 liber – se mohl vrátit do práce a nezažít téměř žádnou bolest. Kromě toho „cvičím na běžícím pásu a jsem schopen venčit psa a dělat běžné domácí činnosti. Mám pocit, že znovu žiji. “

Ti, kteří mají své nové koleno několik let, také hlásí velmi příznivé výsledky. Mezi komentáři: „Jde to opravdu dobře. Skoro vůbec nemyslím na kolena. “ (7 let). “Jsem schopen chodit, trampovat, hrát golf a dělat všechny druhy dalších aktivit, které byly před výměnou kolena nemožné.” Nejsem tak mobilní jako někdo s dobrými koleny, ale nemám absolutně žádné stížnosti. “ V 10 letech byl stejný pacient stále silný.

Tyto typy komentářů jsou běžné. Online tabule a blogy jsou navíc dobrým místem pro zasílání dotazů a žádání o radu ostatních. Mnoho lidí, kteří prošli výměnou kolena, mají rady mudrců a rádi se podělí. Pamatujte však, že lidé události interpretují a vnímají jinak. Měli byste uznat, že to, co lidé zveřejňují, má vysokou míru subjektivity, a každý komentář považovat pouze za malý kousek celkového obrazu.

Například jeden muž, který měl TKR, hlásí komplikace a poté infekci po počáteční operaci. Byl donucen k revizní operaci a trvalo asi šest měsíců, než se postavil na nohy. O tři roky později koleno stále nefunguje tak, jak doufal, ale může se pohybovat. Ačkoli doufal ve více, říká, že se alespoň dokáže pohybovat s menší bolestí než před zákrokem.

Studie zjistily, že 90 procent pacientů s náhradou kolenního kloubu má zlepšenou pohyblivost a kvalitu života. A co víc, výsledky obvykle trvají mnoho let. Mnoho pacientů také uvádí, že chirurgický zákrok, kterému se léta vyhýbali – ze strachu, že by byl strašný a oslabující – se ukázal být zcela zvládnutelný. Mnozí také litují, že operaci neprovedli dříve.

Přestože TKR nevrátí vaše nohy do stavu před artritidou-nikdy nebudou mít stejnou sílu a s největší pravděpodobností nezískají stejnou pružnost jako zdravé přirozené koleno-pravděpodobně vám to umožní zapojit se do mnoha aktivit, které nebyly možné před operací. Ti, kteří dostali nové koleno, říkají, že fyzické výhody se vlní i do jejich duševního stavu. Obecně jsou šťastnější a spokojenější se životem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY