Změny životního stylu pro lepší správu AFib

Přehled

Fibrilace síní (AFib) je nejčastější stav nepravidelného srdečního rytmu. AFib způsobuje nepravidelnou, nepředvídatelnou elektrickou aktivitu v horních komorách vašeho srdce (atria).

Během události AFib elektrické signály způsobují, že srdce bije rychle a nepravidelně. Tyto chaotické srdeční tepy mohou způsobit různé příznaky, včetně potíží s dýcháním, dušnosti a únavy.

Léčba AFib často zahrnuje kombinaci léků a změn životního stylu.

Život s AFib

AFib může čas od času způsobit příznaky. Tyto příznaky mohou být nepříjemné. Největším rizikem AFib je mrtvice nebo srdeční selhání. Lidé s AFib mají zvýšené riziko těchto dvou smrtelných komplikací.

Váš životní styl může výrazně ovlivnit vaše riziko AFib příhod, mrtvice a srdečního selhání. Zde je několik změn životního stylu, které mohou pomoci snížit riziko.

Vypracujte lepší stravu

Více než téměř jakýkoli jiný faktor může to, co jíte, ovlivnit to, jak se cítíte. Odborníci jako American Heart Association (AHA) navrhují, aby lidé s AFib přijali a dieta s nízkým obsahem sodíku a tuku.

Dieta určená pro lidi se srdečním onemocněním může být užitečná pro lidi s AFib. Zaměřte se na konzumaci různých druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Dochuťte si jídlo čerstvými bylinkami nebo octy místo soli. Používejte libové kusy masa a snažte se jíst ryby dvakrát až třikrát týdně.

Dávejte pozor na K

Jídlo může také ovlivnit úspěšnost léčby AFib. Například lidé, kteří užívají warfarin (Coumadin) ke snížení rizika krevních sraženin, si musí být vědomi svého příjmu vitaminu K. Vitamin K je živina obsažená v zelené listové zelenině, brokolici a rybách. Hraje roli v produkci koagulačních faktorů v těle.

Konzumace potravin bohatých na vitamín K při užívání warfarinu může způsobit nestabilní hladiny srážení. To ovlivňuje riziko mrtvice. Nezapomeňte si promluvit se svým lékařem o významu příjmu vitaminu K pro vaši léčbu.

Orální antikoagulancia bez vitamínu K (NOAC) se nyní doporučují před warfarinem částečně proto, že vitamín K nesnižuje účinky NOAC jako warfarin. Poraďte se se svým lékařem o tom, které léky by pro vás mohly být vhodné.

Přestat kouřit

Pokud vám byla diagnostikována AFib, je čas přestat kouřit cigarety. Nikotin, návyková chemická látka v cigaretách, je stimulant. Stimulanty zvyšují vaši srdeční frekvenci a mohou případně způsobit AFib událost.

Kromě toho je odvykání dobré pro vaše celkové zdraví. Kouření je rizikovým faktorem pro několik chronických onemocnění, včetně onemocnění koronárních tepen (CAD) a rakoviny. Mnoho lidí, kteří se snaží přestat, má úspěch s volně prodejnými náplastmi a žvýkačkami na odvykání kouření.

Pokud tyto nejsou úspěšné, promluvte si se svým lékařem o jiných lécích nebo terapiích. Čím dříve se vám podaří přestat kouřit, tím lépe.

Omezte příjem alkoholu

Sklenka vína vám může pomoci uvolnit se po dlouhém dni, ale pokud máte AFib, může způsobit vážné problémy vašemu srdci. Studie ukazují, že alkohol může vyvolat epizodu AFib. Silní pijáci a lidé, kteří pijí alkohol, mají větší pravděpodobnost, že zažijí epizodu AFib.

Ale není to jen velké množství alkoholu, které vás může vystavit riziku. Kanadská studie zjistila, že mírné pití může způsobit epizodu AFib. Pro muže by to znamenalo vypít 1 až 21 nápojů za týden. Pro ženy by to znamenalo 1 až 14 nápojů za týden.

Kopni kávu

Kofein je stimulant, který se nachází v mnoha potravinách a nápojích včetně kávy, sody a čokolády. Pro lidi s AFib může kofein představovat hrozbu, protože stimulanty mohou zvýšit vaši srdeční frekvenci. AFib je citlivý na změny srdeční frekvence, takže něco, co změní váš přirozený rytmus, může způsobit epizodu AFib.

To ale neznamená, že musíte kofein úplně omezit. Pití příliš velkého množství kofeinu by mohlo vyvolat AFib, ale šálek kávy je pravděpodobně pro většinu lidí v pořádku. Promluvte si se svým lékařem o vašich rizicích.

Pohněte se

Cvičení je důležité jak pro vaše celkové zdraví, tak pro zdraví vašeho srdce. Pravidelná fyzická aktivita může zabránit řadě stavů a ​​nemocí, které AFib komplikují, včetně obezity, cukrovky, srdečních chorob a možná i rakoviny.

Cvičení je dobré i pro vaši mysl. U některých lidí může jednání s AFib způsobit velkou úzkost a strach. Cvičení může přirozeně pomoci zlepšit vaši náladu a předejít emocionálním problémům.

Dát si pauzu

Odpočinek a relaxace jsou prospěšné pro vaše tělo i vaši mysl. Stres a úzkost mohou způsobit dramatické fyzické a chemické změny, zejména ve vašem srdci. Správná relaxace může pomoci léčit poškození.

Pokud si v kalendáři uděláte čas na obchodní schůzky a schůzky, musíte si udělat čas i na zábavu. Dopřejte si lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a vaše srdce vám za to poděkuje.

Navrhněte si vlastní léčbu se svým lékařem

Léčba AFib není univerzální plán. Lidé s AFib by si měli se svým lékařem vytvořit svůj vlastní léčebný plán. Tento plán bude pravděpodobně zahrnovat jak léky, tak změny životního stylu.

Nalezení nejlepšího léčebného plánu může nějakou dobu trvat. Váš lékař s vámi může vyzkoušet několik typů léčby, než najde ten, který nejlépe pomáhá předcházet příznakům AFib. Časem však budete schopni předejít některým z vašich rizikových faktorů a snížit pravděpodobnost komplikací souvisejících s AFib.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY