Známky a příznaky hypertrofické kardiomyopatie

Kardiomyopatie je zastřešující termín používaný k popisu potíží se srdcem, které je schopné pumpovat krev. Existují různé podtypy tohoto stavu, včetně hypertrofické kardiomyopatie (HCM).

S HCM komora srdečního svalu ztlušťuje a zvětšuje se, což ovlivňuje levou komoru v dolní části srdce. To může zabránit tomu, aby vaše srdce pumpovalo krev normálně.

Je důležité, abyste si promluvili s lékařem, pokud pociťujete možné příznaky HCM. Zatímco většina lidí může vést každodenní život s tímto stavem, existuje také riziko rozvoje srdečních komplikací, pokud se HCM neléčí.

Níže je uvedeno 12 příznaků a příznaků HCM, které můžete dále probrat se svým lékařem.

Časné příznaky hypertrofické kardiomyopatie

Lékař může odhalit časné příznaky HCM během fyzického vyšetření, možná ještě předtím, než zaznamenáte příznaky. Možné příznaky mohou zahrnovat:

 • Nepravidelná srdeční frekvence: Také nazývaná arytmie, vaše srdce může bít příliš rychle (tachykardie) s HCM. To může také vést k fibrilaci síní, která se vyznačuje příliš rychlou a nepravidelnou srdeční frekvencí.
 • Srdeční šelesty: Pomocí stetoskopu může lékař také detekovat neobvyklé zvuky, které vznikají při tlukotu vašeho srdce. Šelesty mají různé příčiny, včetně kontrakcí srdečního svalu nebo krve cirkulující srdcem.
 • Otok: V případech, kdy HCM progredovalo do srdečního selhání, může lékař zaznamenat otoky vašich rukou, žaludku nebo dolních končetin. To se také nazývá edém.
 • Špatný nebo opožděný růst: Pediatr může detekovat tento příznak u kojenců nebo malých dětí.

Příznaky hypertrofické kardiomyopatie

Někteří lidé v raných stádiích HCM nemusí mít příznaky. Příznaky HCM se však mohou vyvinout při zhoršování stavu nebo mohou být v dřívějších fázích mírné.

Mezi možné příznaky HCM patří:

 • Závrať: Snížený průtok krve nebo nepravidelná srdeční frekvence způsobená HCM může způsobit, že budete pociťovat závratě. To se také může zhoršit, když se po odpočinku náhle postavíte.
 • mdloby: V některých případech může závratě z HCM také způsobit pocit na omdlení.
 • Únava: HCM může způsobit, že se budete cítit unavenější než obvykle, a to i po dobrém nočním spánku nebo odpočinku.
 • Dušnost: Tento příznak se také může zhoršit po fyzické aktivitě.
 • Bolest na hrudi: Nepravidelnosti průtoku krve a srdeční frekvence mohou způsobit bolest na hrudi. Bolest může být také horší poté, co sníte velké jídlo nebo cvičíte.
 • Otok: I když je to také možný příznak HCM, který může lékař zjistit, můžete si také všimnout otoku žaludku nebo končetin jako příznak HCM.
 • Gastrointestinální potíže: Mohou se objevit příznaky jako průjem, zvracení a ztráta chuti k jídlu, zejména u kojenců a malých dětí.
 • nervozita: Dítě nebo malé dítě s HCM může být neobvykle vybíravé a neutěšitelné.

Kdy volat 911

Pokud pociťujete dušnost déle než několik minut i přes odpočinek, měli byste zavolat 911 pro pohotovostní lékařskou pomoc.

Zavolejte 911, pokud pociťujete bolest na hrudi, která je závažná a/nebo cestuje do paže nebo čelisti. To mohou být možné příznaky srdečního infarktu.

Příčiny

HCM se může vyvinout v jakémkoli věku. Přesná příčina HCM není známa, ale předpokládá se, že k jejímu rozvoji může přispět kombinace stresu, základních zdravotních stavů a ​​genů. Ve skutečnosti se to považuje za nejčastější genetický stav srdce.

Můžete být také vystaveni zvýšenému riziku rozvoje HCM, pokud máte příbuzného prvního stupně, jako je rodič nebo sourozenec, s HCM. Rodinná anamnéza srdečního selhání, srdečního infarktu nebo srdeční zástavy může také zvýšit vaše individuální riziko.

Mluvit se svým lékařem

Včasná diagnóza a plán léčby mohou pomoci předejít možným komplikacím HCM. Patří mezi ně srdeční problémy, jako jsou arytmie, mrtvice nebo srdeční selhání. I když je HCM vzácná, může také zvýšit riziko život ohrožující zástavy srdce.

Pokud je podezření na HCM buď na základě příznaků, které lékař vidí, nebo příznaků, které sami oznámíte, doporučí testy, které změří jak funkci vašeho srdce, tak jakékoli známky ztluštění v dolní komoře.

Tyto zahrnují:

 • echokardiogram
 • zátěžové testy
 • rentgen hrudníku
 • srdeční magnetická rezonance (MRI)
 • genetické testování

Lékař vám také může doporučit, abyste dočasně nosili zařízení k detekci srdečních arytmií. Patří mezi ně přenosná zařízení jako Holter nebo monitory událostí, které nosíte 24 až 48 hodin v kuse.

Pokud je u vás diagnostikována HCM, může vám lékař doporučit léčbu, která sníží jakékoli příznaky, které pociťujete, a také pomůže předejít komplikacím. Ty mohou zahrnovat léky, jako jsou beta-blokátory nebo blokátory kalciových kanálů.

V některých případech může být doporučen chirurgický zákrok, který pomůže snížit ztluštělé tkáně v srdečním svalu. To také pomůže zvýšit průtok krve do srdce a ven ze srdce.

HCM je typ kardiomyopatie, která způsobuje, že se vaše srdce zvětšuje a ztlušťuje, což svalu ztěžuje pumpování krve, jak by mělo. I když ne všechny případy způsobují znatelné příznaky, je důležité léčit HCM včas, aby se zabránilo komplikacím souvisejícím se srdcem.

Na druhou stranu, pokud pociťujete možné příznaky HCM, okamžitě zavolejte svého lékaře. Mohou pomoci přesně diagnostikovat tento stav a nabídnout komplexní léčebný plán, který vám může pomoci cítit se lépe.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY