Způsobuje kyselý reflux zácpu?

Souvislost mezi kyselým refluxem a zácpou

Kyselý reflux je také známý jako kyselé zažívací potíže. Je to běžný stav, který v určitém okamžiku postihne téměř každého. Je také možné, že se kyselý reflux vyskytuje u dětí a dospívajících.

Tento stav se vyvine, když se váš dolní jícnový svěrač (LES), sval, který funguje jako ventil mezi jícnem a žaludkem, uvolní nebo se řádně nezavře. To umožňuje obsahu žaludku, jako jsou kyselé trávicí šťávy, zálohovat do vašeho jícnu. Když se kyselý reflux stává častým nebo chronickým, je znám jako gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

K léčbě kyselého refluxu nebo GERD může lékař předepsat domácí prostředky, změny životního stylu nebo léky. Některé z těchto léků mohou přispět k dalším zažívacím problémům, včetně zácpy. Zácpa znamená mít tvrdé, suché pohyby střev nebo chodit méně než třikrát týdně.

Vedlejší účinky léků

Váš lékař doporučí změnu životního stylu a domácí léčbu jako první linii léčby kyselého refluxu nebo GERD.

Pokud změny životního stylu a domácí opravné prostředky nezbaví váš kyselý reflux nebo příznaky GERD, může lékař předepsat léky. Mohou například předepisovat inhibitory protonové pumpy (PPI).

PPI jsou účinné při léčbě GERD, ale zácpa je známým vedlejším účinkem.

Tipy pro zvládání zácpy související s PPI

Často se upřednostňují PPI Léčba GERD. Mohou léčit výstelku jícnu a léčit příznaky GERD, ale mohou způsobit zácpu.

Existuje několik způsobů, jak zvládat zácpu způsobenou PPI. Tyto zahrnují:

Jíst více vlákniny

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny obvykle nepřispívají k refluxu. Mohou také zvýšit objem vaší stolice, což usnadňuje průchod stolice. Je důležité přidávat vlákninu pomalu, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům, jako je plyn a nadýmání.

Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří:

 • celozrnné pečivo
 • čerstvé ovoce
 • zelenina

Pít více vody

Zvyšte množství vody, kterou pijete každý den. Pokud nemáte omezení tekutin související s vaším zdravím, pití většího množství vody může pracovat s vlákninou, aby se vaše stolice snadněji vylučovala.

Pravidelně cvičit

Cvičení podporuje pohyb střev, což pomáhá vaší stolici projít. Zaměřte se na zhruba 150 minut mírného cvičení každý týden s cílem 30 minut denně alespoň pětkrát týdně. Zkuste chodit, plavat nebo jezdit na kole.

Před zahájením cvičebního režimu je vždy nejlepší promluvit si se svým lékařem.

Užívání OTC léků

Existuje mnoho typů léků proti zácpě, které si můžete koupit bez lékařského předpisu:

 • Laxativa usnadnit průchod stolice. Mezi příklady patří senna (Fletchers Laxative) a polyethylenglykol-3350 (GIALAX).
 • Změkčovače stolice změkčit tvrdou stolici. Příkladem je docusate (Dulcolax).
 • Doplňky vlákniny přidat objem do stolice.
 • Stimulační laxativa způsobit, že se vaše střeva stáhnou a přemístí více stolice. Příklady zahrnují sennosidy (Senokot).

Tyto léky nejsou určeny k pravidelnému užívání, ale při zácpě. Pokud máte chronickou zácpu, proberte to se svým lékařem. Mohou určit příčinu a předepsat správnou léčbu.

Někteří lidé mohou užívat probiotika jako např Bifidobacterium nebo Lactobacillus. K dispozici je omezený výzkum na podporu probiotik jako účinné léčby zácpy.

Alternativy k léčbě PPI

Kromě některých změn životního stylu a volně prodejných léků (OTC) existují některé další změny, které můžete provést.

 • Vyhněte se přiléhavému oblečení. Nošení těsného oblečení může ve skutečnosti vytlačit kyselinu nahoru, což přispívá k refluxu. Nošení pohodlného volného oblečení může pomoci tomu zabránit.
 • Po jídle si sedněte alespoň tři hodiny. To může pomoci zabránit refluxování kyseliny.
 • Spěte pod mírným úhlem. Horní část těla držte asi o 6 až 8 palců výše. Pomoci může zvedání postele pomocí bloků.
 • Přestat kouřit. To pomůže snížit vaše příznaky. Takže se můžete vyhnout pasivnímu kouření.
 • Vyhněte se některým jídlům a nápojům. Patří sem kořeněná nebo mastná jídla, čokoláda, alkohol a nápoje obsahující kofein. To vše může váš kyselý reflux zhoršit.

Mezi OTC léky k léčbě kyselého refluxu patří antacida, která pomáhají neutralizovat přebytečnou žaludeční kyselinu. Příklady:

 • hydroxid hlinitý-hydroxid hořečnatý-simethikon (Maalox)

 • uhličitan vápenatý (Tums)
 • dihydroxyaluminium sodný (Rolaids)

Další typ léků nazývaný H2 blokátory snižuje množství kyseliny produkované v žaludku. Příklady těchto léků zahrnují:

 • cimetidin (Tagamet)
 • famotidin (Pepcid)

 • nizatidin (oxid)

Přečtěte si více: GERD u dětí »

Výhled

Váš lékař může předepsat léky na GERD, které způsobují zažívací problémy, včetně zácpy. Implementace několika změn životního stylu a OTC léků může pomoci zmírnit tento stav.

Zácpu můžete zmírnit tím, že budete jíst více vlákniny, zůstanete hydratovaní a cvičíte. Můžete také zvážit sezení alespoň tři hodiny po jídle, šikmé spaní a vyhýbání se přiléhavému oblečení. Ukončení kouření je také účinné, stejně jako užívání projímadel a změkčovadel stolice.

Pokud změny životního stylu a OTC léky nejsou účinné při léčbě zácpy, promluvte si se svým lékařem. Chronická zácpa může mít i jiný důvod. Váš lékař určí základní příčinu a předepíše vhodnou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY