Způsoby, jak sledovat svou bazální tělesnou teplotu pro plodnost

Když se snažíte založit rodinu, je těžké být trpělivý. Ale otěhotnění může nějakou dobu trvat. Sledování bazální tělesné teploty vám může pomoci porozumět vaší vlastní plodnosti. Budete schopni lépe předvídat, kdy ovulujete. To vám může pomoci zjistit, kdy máte největší šanci otěhotnět.

Zde je to, co byste měli vědět o sledování své bazální tělesné teploty, pokud jste připraveni na miminko nebo se snažíte vyhnout otěhotnění.

Výhody sledování bazální tělesné teploty

Na rozdíl od ovulačních sad, které si můžete koupit v obchodě, vás sledování bazální tělesné teploty nebude nic stát. Neexistují žádné vedlejší účinky.

Je důležité pochopit, že plodnost není jediná věc, která může ovlivnit vaši bazální tělesnou teplotu. Vliv mohou mít i tyto faktory:

 • stres
 • spánkové cykly, které jsou přerušované, nebo příliš mnoho spánku
 • práce na směny
 • nemoc
 • cestování a změny časových pásem
 • alkohol
 • gynekologické poruchy
 • některé druhy léků

Některé ženy mohou také ovulovat, aniž by jejich bazální tělesná teplota vůbec kolísala.

Co je to bazální tělesná teplota?

Bazální tělesná teplota popisuje vaši teplotu, když odpočíváte. Vaše bazální teplota se může zvýšit minimálně, když ovulujete. Ženy jsou nejplodnější dva až tři dny před tímto zvýšením teploty.

Sledováním bazální tělesné teploty můžete kvalifikovaně odhadnout, kdy máte s největší pravděpodobností ovulaci. Pak jste schopni určit, které dny mít sex, abyste měli nejlepší šanci otěhotnět.

Sledování bazální teploty může být také užitečné, pokud se snažíte neotěhotnět. Tím, že se vyhnete sexu ve dnech, kdy pravděpodobně ovulujete, můžete snížit své šance na početí. Ale mějte na paměti, že tato metoda neposkytuje dostatečné varování. Vždy používejte záložní metodu antikoncepce, abyste zabránili otěhotnění.

Jak mohu efektivně sledovat svou bazální tělesnou teplotu?

Proces sledování bazální tělesné teploty je jednoduchý, ale vyžaduje malý závazek.

 • Každé ráno, než vstanete z postele, si změříte teplotu a zaznamenáte ji do tabulky. Můžete použít speciální teploměr určený pro bazální tělesnou teplotu, nebo digitální ústní teploměr. Můžete si přečíst orální, vaginální nebo rektální čtení. Jen se ujistěte, že pokaždé použijete stejnou metodu.
 • Měřte si teplotu každý den ve stejnou dobu, jak jen můžete. To může znamenat, že si budete muset nastavit budík. Měli byste se pokusit zůstat do 30 minut od průměrného času. Před měřením byste měli spát minimálně pět hodin.
 • Zakreslete číslo teploměru do tabulky. Můžete použít aplikaci pro sledování plodnosti nebo ji sami sledovat na milimetrovém papíru. Postupem času se může začít objevovat vzorec. Hledejte změnu zaznamenané teploty asi o 0,4 stupně za 48 hodin. Když tento posun zůstane konstantní po dobu tří dnů nebo déle, je to pravděpodobně známka ovulace.
 • Naplánujte si sex ve své nejplodnější dny. Asi dva dny předtím, než očekáváte, že se vaše bazální tělesná teplota zvýší, budete nejplodnější. Mějte na paměti, že spermie mohou ve vašem těle přežít až pět dní. Měli byste se snažit mít sex ve svých plodných dnech.
 • Buďte opatrní, pokud se snažíte vyhnout otěhotnění. Pokud si měříte bazální tělesnou teplotu, abyste se vyhnuli otěhotnění, nemějte sex od prvního dne menstruace až do několika dnů poté, co se číslo bazální tělesné teploty zvýší.

Prozradí mi graf, jestli jsem otěhotněla?

Pokud vaše bazální tělesná teplota zůstane po ovulaci 18 dní nebo déle, můžete být těhotná.

Jak dlouho bych měl plánovat, než navštívím lékaře?

Sledování teploty může trvat několik měsíců, než se objeví vzorec. Před použitím dat buďte konzistentní při sledování po dobu tří až čtyř měsíců.

Promluvte si se svým lékařem, pokud jste si dělali grafy několik měsíců, ale vaše cykly jsou nepravidelné a neobjevuje se žádný rozpoznatelný vzorec. Stejně tak požádejte svého lékaře o radu před početím, pokud jsou vaše vzorce pravidelné, máte sex podle toho, co je podle vaší tabulky nejpravděpodobnější dny plodnosti, a neotěhotněla jste tři až čtyři měsíce.

Doporučené teploměry bazální tělesné teploty

K měření bazální teploty nepotřebujete speciální teploměr, ale existují možnosti, které vám odečítání čísla maximálně usnadní.

Easy@Home Digitální ústní bazální teploměr

Tento teploměr je navržen speciálně pro ženy, které se snaží otěhotnět. Mezi funkce patří budík, podsvícení pro viditelnost ve tmě, citlivý rozsah měření, alarm horečky a alarm dokončení testu. Zdarma graf v ceně.

Najděte to na Amazonka.

Bazální tělesný teploměr od iProvèn

Tento vysoce přesný teploměr je určen pro každodenní měření hned po ránu. Teploměr sleduje vaši poslední naměřenou teplotu, takže si ji můžete kdykoli zaznamenat do grafu. Je to skutečný teploměr tělesné teploty, ne prediktivní teploměr. To znamená, že to může trvat déle, než se sonda přizpůsobí, ale bude poskytovat nejpřesnější údaje. Volný mapovat dostupný stůl pro stahování.

Najděte to na Amazonka.

Digitální teploměr iBasal

S budíkem, citlivostí na 1/100 stupně, sledováním dne cyklu a grafem populace pro vašich 10 předchozích měření je tento teploměr všestrannou volbou. Pomůže vám také interpretovat údaje z teploměru, abyste mohli přesně předpovídat plodnost.

Najděte to na Amazonka.

Další kroky

Vše, co potřebujete, abyste mohli začít sledovat svou bazální tělesnou teplotu, je teploměr a nějaká metoda sledování vašich denních hodnot. Nezapomeňte být důslední. Jako první si změřte teplotu každé ráno ve stejnou dobu. Přesnost je velmi důležitá.

Po odsledování jednoho kompletního cyklu zkontrolujte své výsledky. Graf na několik měsíců, abyste mohli hledat vzory. Pokud potřebujete pomoc s interpretací vašich záznamů, existuje mnoho zdrojů dostupných online. Váš lékař vám může také pomoci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY