12 způsobů, jak vám sex pomůže žít déle

Je sex opravdu tak důležitý?

Jak se na toto téma provádí stále více výzkumů, je stále jasnější, že zdravý sex je nezbytný pro zdravý život. Sex vám dokonce může pomoci žít déle. Podle Dr. Irwina Goldsteina, ředitele sexuální medicíny v nemocnici Alvarado, pokud si přečtete nejnovější výzkum, „nemůžete dojít k ničemu jinému než k tomu, že je zdravé mít sexuální aktivitu.“

Probíhající výzkum poukazuje na několik konkrétních – a překvapivých – zdravotních přínosů, které vyplývají ze zdravého a aktivního sexuálního života. Healthline zkoumá tucet nejosvědčenějších a nejzajímavějších zjištění.

Sex bojuje proti nachlazení a chřipce

Podle studie Na Wilkesově univerzitě mají lidé, kteří mají sex několikrát týdně, tendenci mít mnohem vyšší množství protilátky imunoglobulinu A (IgA) než ti, kteří mají sex méně než jednou týdně. Co to znamená? „IgA je první linií obrany proti nachlazení a chřipce,“ říká Carl Charnetski, jeden z výzkumníků Wilkesovy studie.

Sex spaluje kalorie

Sex zvyšuje průtok krve a rozpumpuje vaše srdce. Jednoduše řečeno, sex je forma cvičení a je zábavnější než běhání. Sex nespálí tuny kalorií. Podle článku z roku 2013 The New England Journal of Medicinemuž ve věku kolem 30 let může při pohlavním styku vydat 21 kilokalorií. Stále je to však více cvičení, než kdybyste seděli na gauči u televize.

Sex snižuje riziko srdečních onemocnění

Četné studie prokázaly, že aktivní sexuální život úzce souvisí s delším životem. Konkrétně se zdá, že sex může snížit riziko infarktu, mrtvice a dalších srdečních chorob. V roce 2010 provedl New England Research Institute masivní studii. Jeho výsledky naznačují, že pravidelná sexuální aktivita může snížit riziko srdečních onemocnění.

Sex reguluje hladinu hormonů

Proč by tě to mělo zajímat? Zdravý hormonální profil mimo jiné podporuje pravidelné menstruační cykly a snižuje negativní příznaky menopauzy.

Sex může vyléčit bolesti hlavy a snížit fyzickou bolest

I když se nezdá, že by sex pomohl zmírnit bolest hlavy, ve skutečnosti může. Jak? Během sexu se ve vašem těle uvolňuje hormon oxytocin. Oxytocin snižuje bolest. Ve studii zveřejněné v Bulletin of Experimental Biology and Medicine dobrovolníci, kteří vdechovali páry oxytocinu a poté si píchli prsty, cítili jen poloviční bolest než ostatní, kteří žádný oxytocin nevdechovali.

Sex snižuje stres a snižuje krevní tlak

Oxytocin uvolněný během orgasmu má další výhodu: uklidňuje nervy. Studie provedené na laboratorních potkanech ukázaly, že oxytocin působí proti účinkům kortizolu, což je stresový hormon. Sex také pomáhá lépe spát. Když se váš partner po pořádném záchvatu v posteli převalí a začne chrápat, není to jen z fyzického vyčerpání. Oxytocin vás nejen uklidní, ale také cíleně podporuje spánek.

Sex snižuje riziko rakoviny prostaty

V roce 2003 australští vědci publikovali studii, která ukázala, že čím častěji muži ejakulují mezi 20. a 50. rokem, tím je menší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty. Podle autora studie by muži ve věku 20 let měli pravděpodobně ejakulovat jednou denně. Podobná studie provedená o rok později National Cancer Institute ukázala, že muži, kteří ejakulovali alespoň pětkrát týdně, ať už sexem nebo masturbací, měli menší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty. “Fyziologickým tvrzením,” řekl nám Goldstein, “je to, že když nádrž tak často vyprazdňujete, je to zdravější než držet materiál v nádrži.”

Sex snižuje riziko rakoviny prsu

Ženy se mohou do této sexuální preventivní péče také pustit. Podle Goldsteina studie ukazují, že „ženy, které mají vaginální styk, mají často menší riziko rakoviny prsu než ty, které tak nemají“. Goldstein dodal, že je to “docela zajímavé a vzrušující a je třeba to více studovat.”

Sex zvyšuje sebevědomí a zlepšuje náladu

Psychologických výhod zdravého sexuálního života je mnoho. Pocit, že se po sexu procházíte po devátém mraku, trvá déle, než si myslíte. Podle Goldsteina zdravý sexuální život vede k dlouhodobé spokojenosti se svým duševním zdravím a zvyšuje vaši schopnost upřímně a intimně komunikovat. Lidé, kteří jsou sexuálně aktivní, mají menší pravděpodobnost alexithymie. Jedná se o osobnostní rys charakterizovaný neschopností vyjádřit nebo pochopit emoce.

Sex zabraňuje preeklampsii

Preeklampsie je stav, kdy krevní tlak stoupá a způsobuje dysfunkci jiných orgánů. Je běžné po 20. týdnu těhotenství, ale někdy se může objevit dříve v těhotenství nebo dokonce po porodu. Řada studií ukázala, že pokud byla žena před početím dostatečně vystavena spermatu svého partnera, je výrazně méně pravděpodobné, že onemocní preeklampsií. Testy provedené nizozemskými biology v roce 2000 potvrdili, že ženy, které pravidelně praktikují orální sex – zejména ty, které polykají semeno svého partnera – mají mnohem nižší riziko preeklampsie.

Sex zlepšuje čich

Vědci již dlouho věděli, že hormon prolaktin po orgasmu prudce stoupá jak u mužů, tak u žen. V roce 2003 provedl tým kanadských vědců test na myších. Zjistili, že prolaktin způsobuje, že kmenové buňky v mozku vyvíjejí nové neurony v čichovém bulbu mozku – jeho pachovém centru. Dr. Samuel Weiss, jeden z výzkumníků, řekl, že má podezření, že zvýšení hladiny prolaktinu po sexu pomáhá „utvářet vzpomínky, které jsou součástí chování při páření“.

Sex zvyšuje kontrolu močového měchýře

Zatlačování pánve při sexu procvičuje Kegelovy svaly. Jedná se o stejný soubor svalů, které řídí tok moči. Takže hodně sexu nyní může pomoci zabránit pozdějšímu nástupu inkontinence.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY