14 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Změny ve vašem těle

Nyní, když jste oficiálně ve druhém trimestru, může být vaše těhotenství snazší než v prvním trimestru.

Obzvláště vzrušující je, že nyní můžete „ukazovat“. Jak brzy se ženské břicho začne ukazovat nebo vyčnívat, bude záviset na mnoha faktorech, jako je to, zda jste již byla těhotná, vaše anatomie, tvar vašeho těla a podrobnosti o všech předchozích těhotenstvích.

Pokud se vám podařilo utajit zprávy o vašem dítěti před přáteli a rodinou, možná se budete cítit pohodlněji, když jim to teď řeknete. Potraty ve druhém trimestru jsou méně pravděpodobné teď, když máte za sebou prvních 12 týdnů těhotenství.

Tvoje dítě

Vaše dítě je nyní dlouhé 3 až 4 palce a váží o něco méně než 2 unce. Vaše dítě nyní může dělat obličeje, ať už jde o mžourání, mračení nebo dokonce grimasy. I když je nebudete moci vidět ani cítit, drobné výrazy vašeho dítěte jsou způsobeny mozkovými impulsy, které ukazují, jak moc rostou.

Pokud se brzy chystáte na ultrazvuk, dávejte si pozor, zda si vaše miminko cucá palec. Vaše dítě také tvrdě pracuje na protažení. Brzy budou jejich paže vypadat úměrněji ke zbytku jejich drobného těla.

Kdybyste měli mikroskop, mohli byste vidět velmi jemné chloupky, zvané lanugo, které přibližně v této době začínají pokrývat tělo vašeho dítěte.

Kolem 14. týdne mohou ledviny vašeho dítěte produkovat moč, která se uvolňuje do plodové vody. A játra vašeho dítěte začnou produkovat žluč. To jsou oba známky toho, že se vaše dítě připravuje na život mimo dělohu.

Vývoj dvojčat ve 14. týdnu

Většina žen může slyšet tlukot srdce svých dětí do 14. týdne pomocí Dopplerova ultrazvuku. Jedno z těchto zařízení si můžete zakoupit pro domácí použití. Nedělejte si starosti, pokud tlukot srdce hned nenajdete. Naučit se jej používat může trvat několik pokusů.

příznaky 14 týdnů těhotenství

Některé změny, kterých si můžete všimnout do 14. týdne, zahrnují:

  • snížená citlivost prsou
  • zvýšená energie
  • pokračující přibírání na váze

Mezi další změny a příznaky, které můžete zaznamenat, patří:

Nevolnost

Zatímco některé ženy pociťují příznaky ranní nevolnosti až do samého konce těhotenství, nevolnost je pro mnoho žen menší problém, protože jejich druhý trimestr začíná. Uvědomte si však, že i když se váš žaludek zdá být více usazený, stále můžete občas dostat nával nevolnosti.

Pokud se vám zdá, že vaše pocity nevolnosti jsou obzvláště závažné, nebo máte potíže se žaludkem, můžete mít hyperemesis gravidarum. Zvracení a ztráta hmotnosti jsou dalšími příznaky tohoto potenciálně nebezpečného stavu.

Ranní nevolnosti pravděpodobně neublíží vám ani vašemu dítěti. Ale pokud máte obavy z přetrvávajících příznaků, měli byste zavolat svému lékaři, abyste se ujistili, že vy i vaše dítě dostáváte dostatek živin.

Pokud se stále cítíte nemocní, existují věci, které vám mohou pomoci. Nejprve se snažte nejíst příliš mnoho najednou. Několik menších jídel může způsobit menší nevolnost než jedno velké jídlo.

Pijte hodně tekutin a věnujte pozornost svým smyslům. Pokud některé pachy, jako jsou například okurky nebo ocet, nebo teploty, jako je horko, vaši nevolnost zhoršují, je v tuto chvíli nejlepší se vyhnout.

Pomoci může i zázvor. Zázvor obvykle najdete v obchodě s potravinami. Přidejte do čaje, smoothies nebo vody. Můžete také zkusit pít zázvorové pivo nebo jíst zázvorové žvýkačky.

Změny nálady

Pěstovat ve vás lidskou bytost je obrovský závazek a zažijete spoustu změn, které se blíží. Hormony mohou způsobit změny nálad. Mezi další příčiny však patří fyzické změny, stres a únava.

Změny nálad jsou pro mnoho žen velmi běžnou součástí těhotenství, ale můžete si všimnout, že se vaše nálady stabilizují během druhého trimestru.

Budete si chtít co nejvíce odpočinout a najít si kamarádku, se kterou si promluvíte, pokud jste ve stresu z mnoha neznámých mateřství.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

Pohněte se

Nyní, když jste ve druhém trimestru, je skvělý čas začít s cvičením vhodným pro těhotenství.

Využijte veškerou energii navíc, kterou tento týden máte. Pokud se probouzíte svěží, zkuste si dopřát 15minutovou ranní procházku. Pokud vaše energie vrcholí odpoledne nebo večer, podívejte se na místní předporodní cvičení. Skvělými možnostmi jsou jóga, vodní aerobik a pěší skupiny. Pokud již pravidelně cvičíte, dodržujte rutinu, při které vaše srdce bije aerobně 3 až 7 dní v týdnu.

Možná zjistíte, že díky pravidelnému cvičení se budete celkově cítit lépe. Můžete také zvážit nalezení cvičebního partnera, který by mohl sdílet radosti a obavy z těhotenství.

Mít sex

Dalším bonusem už žádné nevolnosti je, že můžete mít větší sklony k sexuální aktivitě. Vzhledem k tomu, že vaše břicho ještě není nepříjemně velké, nyní je skvělý čas užít si s partnerem nějaké extra spojení.

Možná budete chtít mít sex častěji, když jste těhotná, protože vám pod pasem teče krev navíc. Je to další způsob, jak zůstat aktivní. A je to zcela bezpečné, pokud vám lékař nedoporučí jinak.

Kdy volat lékaře

Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, můžete zavolat svého lékaře:

  • vaginální krvácení
  • únik kapaliny
  • horečka
  • silná bolest břicha
  • bolest hlavy
  • rozmazané vidění

Můžete se také poradit se svým lékařem, pokud stále pociťujete pravidelné nebo zhoršující se ranní nevolnosti. Existují způsoby, jak zajistit, abyste vy i vaše dítě dostávali potřebné živiny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY