27 otázek, které byste měli položit svému lékaři ohledně rakoviny plic

Vypořádat se s diagnózou rakoviny plic může být zdrcující. Je přirozené, že budete mít spoustu otázek, ale možná nevíte, kde začít.

Je důležité, abyste se cítili pohodlně a zeptali se svého lékaře a týmu péče o rakovinu na cokoli, co se vás týká. Zde je několik otázek, které vám pomohou zahájit tyto důležité rozhovory se svým lékařem v každé fázi vaší cesty k rakovině, abyste se cítili co nejlépe informovaní a pod kontrolou.

Až budete diagnostikováni

Obdržet diagnózu rakoviny plic může být nepříjemné. O rakovině se toho dá hodně naučit. Možná budete chtít začít těmito otázkami.

1. Jaký druh rakoviny plic mám?

Existují dva hlavní druhy rakoviny plic a je užitečné pochopit, který z nich máte.

Váš lékař vám bude schopen vysvětlit, zda máte nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC) nebo malobuněčný karcinom plic (SCLC). Třetí, méně častý typ rakoviny plic se nazývá karcinoid.

Může být užitečné požádat svého lékaře, aby zapsal název vaší rakoviny, abyste si byli jisti svým typem, až o ní budete více zkoumat.

2. V jakém stádiu je moje rakovina plic?

Stádium rakoviny označuje, jak velký je rakovinný nádor a jak daleko se v těle rozšířil. Znalost stádia vaší rakoviny vám pomůže pochopit závažnost a jaké možnosti léčby máte k dispozici.

3. Jaký je můj výhled?

Lékař vám může říci o vašem výhledu na základě typu a stádia rakoviny, kterou máte, a toho, jak dobře může reagovat na léčbu.

Je důležité si uvědomit, že výhled je pouze odhad založený na dostupných statistikách. Každý jedinec je jiný a na léčbu jinak reaguje.

4. Mám získat druhý názor?

Máte právo získat druhý, třetí nebo dokonce čtvrtý názor. Druhý posudek může poskytnout více informací než první lékař, se kterým spolupracujete, nebo poskytnout alternativní radu.

5. Mám nárok na nějaké klinické hodnocení?

Klinické studie zkoumají nové způsoby léčby rakoviny, jako je rakovina plic. Váš lékař vám bude moci říci, zda máte nárok na probíhající klinické studie.

Při rozhodování o léčebných plánech

Možnosti léčby se mezi lidmi liší. Pokládání otázek vám pomůže lépe porozumět tomu, co je k dispozici a která možnost pro vás může být nejúspěšnější.

6. Budu potřebovat další testy před zahájením léčby?

Existuje mnoho testů, které může lékař použít k diagnostice rakoviny a určení nejlepších možností léčby. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • CT vyšetření
 • MRI
 • rentgen hrudníku
 • PET skenování
 • biopsie jehlou

7. Co je cílem léčby?

Zatímco hlavním cílem léčby je vyléčení, nemusí to být možné pro každého. Mezi další důležité cíle může patřit kontrola šíření rakoviny nebo udržení pohodlné kvality života.

Spolupráce s lékařem vám může pomoci určit realistické cíle pro léčbu rakoviny.

8. Jaké mám možnosti léčby?

Možnosti léčby rakoviny plic se mohou lišit v závislosti na stadiu a typu rakoviny. Možná budete chtít zvážit vedlejší účinky při výběru léčby. Potenciálních možností léčby je celá řada.

Je důležité vědět o všech možnostech, které máte k dispozici, abyste se mohli informovaně rozhodnout.

9. Jak se připravím na léčbu?

Lékař vám může doporučit, abyste provedli změny životního stylu, jako je přestat kouřit, pokud kouříte. To může maximalizovat šance na úspěšnost léčby a také zlepšit výsledky po léčbě.

10. Zažiji vedlejší účinky?

Léčba rakoviny může způsobit řadu vedlejších účinků. Ty se mohou lišit od osoby k osobě. Vědět, co můžete očekávat předem, vám může pomoci naučit se tyto vedlejší účinky zvládat.

11. Přijdu o vlasy?

Ne všechny druhy léčby rakoviny způsobují vypadávání vlasů. Když si promluvíte se svým zdravotním týmem před léčbou, pomůže vám to zjistit, zda můžete ztratit vlasy.

Během léčby

Léčba může být náročný proces. Během léčby budete chtít klást otázky, abyste pochopili, co se děje a proč.

12. Jaký je můj léčebný plán?

Každý člověk s rakovinou bude mít jiné schéma léčby. Zůstat na vrcholu svého plánu a vědět, co očekávat, je důležité.

Lékař může vysvětlit:

 • jaký typ léčby dostanete
 • jak bude léčba probíhat
 • jak často bude léčba podávána
 • zda budou v průběhu léčby přestávky
 • jak dlouho se budete léčit
 • pokud bude následovat jiná léčba

13. Jak se mohu vyrovnat s vedlejšími účinky?

Váš zdravotnický tým vám bude schopen poskytnout rady, jak zvládat vedlejší účinky vaší léčby rakoviny. To může zahrnovat strategie prevence a kde najít informace o mechanismech zvládání a domácích lécích.

14. Jakou dietu bych měl během léčby dodržovat?

Léčba rakoviny může způsobit různé příznaky, které mohou ovlivnit chuť k jídlu a způsobit další problémy s trávením. Váš pečovatelský tým vám bude schopen pomoci navrhnout potraviny, které pro vás mohou být během léčby prospěšné.

15. Mohu dělat přestávky v léčbě?

Je důležité předem prodiskutovat všechny faktory, které mohou ovlivnit váš léčebný plán. Pokud se objeví něco, co narušuje váš léčebný plán, váš lékař vám bude schopen poradit, zda je vhodná přestávka v léčbě a jaké to může mít důsledky.

16. Cítím se ohromen a deprimován, s kým bych měl mluvit?

Někteří lidé podstupující léčbu rakoviny mohou pociťovat pocity úzkosti. Váš zdravotník vás bude moci odkázat na odborníky v oblasti duševního zdraví a také na podpůrné skupiny, které vám pomohou zvládnout emoce spojené s řešením rakoviny.

Po léčbě

Po léčbě budete pravděpodobně chtít pokračovat v dialogu se svým lékařem.

17. Vrátí se mi rakovina?

Léčba rakoviny nemusí vždy znamenat, že je navždy pryč. Někdy je léčba zaměřena spíše na kontrolu rakoviny než na její vyléčení. Je důležité mít realistické představy o míře recidivy rakoviny. Sazby se mohou lišit v závislosti na druhu rakoviny plic, kterou máte.

18. Budu se brzy cítit lépe?

Zotavení z léčby rakoviny může nějakou dobu trvat a liší se u každé osoby. Váš pečovatelský tým vám pomůže přizpůsobit se a také poradí, jak dlouho může trvat, než se budete cítit více jako před rakovinou plic.

19. V čem bude můj život po léčbě jiný?

Ti, kteří prodělají rakovinu plic, se možná budou muset po léčbě přizpůsobit „novému normálu“. To může zahrnovat rozdíly ve fyzických schopnostech a změnách životního stylu. Lékař bude schopen vysvětlit, co lze očekávat.

20. Budu potřebovat další testy?

Po léčbě rakoviny může lékař nařídit různé testy ke sledování vašeho zdraví. To zahrnuje kontrolu, zda je rakovina plic správně léčena nebo zda se vrátila.

To může také zahrnovat kontrolu jakýchkoli vedlejších účinků nebo jiných zdravotních problémů, které mohou nastat v důsledku léčby rakoviny.

21. Vyskytnou se nějaké pozdní vedlejší účinky?

Některé nežádoucí účinky se mohou objevit až po měsících nebo dokonce letech po léčbě. Je důležité si být vědom těchto možných vedlejších účinků.

22. K jakému lékaři potřebuji následnou péči?

Existuje několik odborníků, které byste po léčbě rakoviny mohli zvážit, jako jsou specialisté na pacienty s rakovinou nebo poskytovatel primární péče. Lékař vám bude schopen pomoci s výběrem pro vás nejlepší.

Na následných schůzkách

Lidé s rakovinou navštěvují pravidelné následné schůzky. Toto je skvělý čas klást otázky.

23. Mám plán následné péče?

Plán následné péče zahrnuje:

 • souhrn léčby
 • doporučení pro péči po léčbě

Je důležité se na tento plán zeptat, protože bude hrát roli ve vaší péči po léčbě rakoviny.

24. Jak často potřebuji následnou schůzku?

Jak pravidelně dostáváte následnou péči, bude záviset na faktorech, jako jsou:

 • druh rakoviny
 • obdržená léčba
 • stavu vašeho celkového zdravotního stavu

25. Kdy se mohu vrátit do práce?

Někteří lidé si berou volno v práci kvůli léčbě rakoviny. Je důležité, aby vás lékař před návratem na pracoviště lékařsky pročistil.

26. Co bych měl říci svému lékaři při následné návštěvě?

Váš lékař bude vědět o vašem zdravotním stavu při následné návštěvě, aby mohl co nejúčinněji poskytovat péči. Tyto zdravotní informace mohou zahrnovat:

 • nové příznaky
 • nové léky, které užíváte, včetně doplňků stravy nebo vitamínů
 • jakékoli problémy s duševním zdravím, které zažíváte
 • nové rodinné lékařské diagnózy

27. Jak mohu zůstat zdravý?

Váš lékař by vám měl dát tipy, jak si po léčbě rakoviny udržet zdravé tělo. To může zahrnovat změny životního stylu a přijetí zdravotních opatření, jako je správná hygiena a doporučené očkování.

Řešení diagnózy rakoviny se může zdát zdrcující, ale váš lékař a pečovatelský tým vám pomohou.

Nikdy neváhejte klást otázky před, během a po léčbě rakoviny. Je důležité, abyste se během cesty s rakovinou cítili dobře informováni, abyste věděli, co můžete očekávat, a doufáte, že budete hrát svou vlastní aktivní roli při řízení vaší péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY