4 mýty o kouření dýmek, odhalené

Někteří tvrdí, že kouření dýmky je mnohem méně škodlivé než kouření cigaret. Ale tento předpoklad je založen na několika starých mýtech, které neobstojí v novějším výzkumu. Tady je to, co víme.

Je dobře známo, že kouření cigaret škodí vašemu zdraví. Ale co jiné formy konzumace tabáku, jako je kouření dýmky?

Někteří tvrdí, že kouření dýmky je téměř bez rizika. Zatímco některá rizika spojená s kouřením mohou být pro ty, kdo kouří dýmky, o něco nižší, kouření dýmek může stále různými způsoby poškodit vaše zdraví.

Pojďme prozkoumat některé běžné názory na kouření dýmky a porovnat je s vědeckým výzkumem.

Mýtus 1: Dýmkový tabák neobsahuje chemikálie, které způsobují, že cigaretový tabák je škodlivý

Cigaretový tabák je často silně zpracován a může obsahovat řadu přísad, které zvýrazní chuť a aroma a zároveň zajistí rovnoměrnější hoření. Tyto přísady mohou zahrnovat látky jako:

 • cukry
 • zvlhčovadla
 • chemická dochucovadla

Lidé propagují mnoho výrobků z dýmek jako „bez přísad“. I když některé z nich mohou obsahovat méně přísad než cigaretový tabák, často stále obsahují některé přísady pro chuť, aroma a konzervaci. Dýmkový tabák může také obsahovat těžké kovy, jako je olovo a kadmium, kvůli kontaminaci půdy.

Ale i ten nejčistší, „nejpřirozenější“ tabák pěstovaný ve zdravé půdě stále produkuje škodlivé chemikálie při spalování, včetně dehtu a oxidu uhelnatého. Navíc veškerý tabákový kouř, bez ohledu na zdroj, obsahuje více než 70 karcinogenů (chemikálie, o kterých je známo, že způsobují rakovinu), podle Centers for Disease Control and Prevention.

A studie 2010 navrhl, že existuje souvislost mezi kouřením dýmky a zvýšeným rizikem:

 • rakovina ústní dutiny
 • rakovina plic
 • rakovina močového měchýře

Zatímco tato rizika byla o něco nižší než rizika spojená s kouřením cigaret (a větší než rizika spojená s kouřením doutníků), autoři poznamenávají, že individuální riziko závisí na několika faktorech, včetně osob:

 • frekvence kouření
 • inhalační návyky
 • dobu, po kterou kouřili

Mýtus 2: Kuřáci dýmky nedýchají

Zatímco mnoho kuřáků dýmky nedýchá, jiní ano. Například, výzkum konzistentně ukazuje, že bývalí kuřáci cigaret, kteří přešli na dýmku nebo doutníky jako strategii snižování škod, častěji inhalují, zatímco primární kuřáci dýmek nebo doutníků obecně ne.

Kromě toho může množství kouře, které vdechujete, záviset na faktorech, jako jsou:

 • druh tabáku
 • délka dříku trubky
 • způsob, jakým osoba kouří dýmku

Lidé, kteří kouří z dýmek, mají tendenci držet kouř v ústech nějakou dobu, než vydechnou.

V tomto případě je kouř stále vstřebatelný přes sliznice v ústech a krku. Tyto tkáně jsou vysoce vaskularizované, což znamená, že mohou rychle absorbovat škodlivé chemikálie a transportovat je do vašeho krevního oběhu.

Mýtus 3: Kuřáci dýmky žijí déle

Někteří lidé poukazují na zprávu generálního chirurga z roku 1964 o zdravotních účincích kouření jako důkaz, že lidé, kteří kouří dýmku, žijí déle než kuřáci a nekuřáci cigaret. Zpráva však uvádí, že počet úmrtí byl „trochu, pokud vůbec vyšší“ než u nekuřáků, což znamená, že počet byl podobný – ne nižší – u kuřáků dýmky.

Za téměř 60 let od této zprávy se vědci dozvěděli mnohem více o tom, jak se lišil počet úmrtí mezi kuřáky dýmky, kuřáky cigaret a nekuřáky.

V polovině 70. let provedla dlouhodobá studie 16 932 mužů (ve věku 20 až 49 let) na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Muži byli znovu vyšetřeni po 3 až 13 letech a vědci je sledovali po celý rok 2007. Autoři zveřejnili výsledky studie v roce 2010.

Zjištění neukázala žádný významný rozdíl v počtu úmrtí mezi kuřáky dýmky a cigaret, kteří kouřili srovnatelné množství tabáku.

Mýtus 4: Občasné kouření dýmky je neškodné

Zatímco občasné kouření dýmky může být méně škodlivé než pravidelné kouření cigaret, žádná forma kouření není zcela bezpečná a dokonce i příležitostné kouření přináší zdravotní rizika.

I když jste tabáku vystaveni jen jednou za čas, tabákový kouř obsahuje škodlivé chemikálie, které mohou poškodit tělesné orgány a zvýšit riziko vážných zdravotních problémů.

Výzkumy ukazují, že kuřáci dýmek jsou vystaveni zvýšenému riziku rakoviny hlavy a krku, plic a jater. Dokonce i lidé, kteří vždy kouřili dýmky nebo doutníky (a nikdy cigarety), mají zvýšené riziko vzniku těchto rakovin ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili žádný tabákový výrobek.

Kromě toho může mít kouření dýmky také další negativní účinky na vaše tělo, včetně:

 • špinění zubů a prstů
 • způsobuje zápach z úst, přetrvávající kašel, vrásky a předčasné stárnutí kůže
 • zvyšuje riziko onemocnění dásní a ztráty zubů

Za zmínku také stojí, že nikotin je vysoce návyková látka a dokonce i příležitostné užívání tabáku může vést k závislosti a ztěžovat přestat.

Sečteno a podtrženo

Důkazy naznačují, že zatímco kouření cigaret kleslo od roku 2000 do roku 2015 o 39 %, kouření dýmek vyskočilo o 556,4 %. Jedním z důvodů této změny je přesvědčení, že kouření dýmky je méně škodlivé než cigarety.

Je důležité si pamatovat, že i když nedýcháte nebo kouříte jen příležitostně, kouření dýmek může být stále škodlivé pro vaše zdraví a zvyšuje riziko řady vážných zdravotních stavů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY