5 léků na předpis pro odstranění aktinické keratózy doma

Máte řadu možností, jak si aktinické keratózy neboli stařecké skvrny doma ošetřit. Pokud si všimnete těchto skvrn, dermatolog vám může předepsat správné léky.

BONNINSTUDIO/Stocksy United

Aktinické (solární) keratózy jsou drsné, šupinaté skvrny, které se obvykle objevují na vašich rukou, pažích nebo obličeji. Někdy se jim také říká stařecké skvrny nebo sluneční skvrny.

Obvykle mají průměr pod palec (nebo 2,5 centimetru) a mohou mít hnědý, červený nebo růžový vzhled. Někdy mohou svědit nebo krvácet a vytvářet krusty.

K tomuto kožnímu onemocnění dochází v důsledku letitého poškození kůže vystavením slunci, které může způsobit nepravidelný růst kožních buněk zvaných keratinocyty.

Tyto skvrny samy o sobě nejsou rakovinné, ale až 10 % aktinických keratóz může přejít do spinocelulárního karcinomu (SCC), druhého nejčastějšího typu rakoviny kůže.

Z tohoto důvodu budete obvykle chtít, aby dermatolog zkontroloval vaše aktinické keratózy.

Aktinické keratózy se někdy zhojí samy, ale většinou potřebují odbornou léčbu. Při řešení aktinické keratózy může pomoci řada různých léčebných postupů. Jako součást vašeho plánu péče může váš dermatolog předepsat léky pro domácí léčbu.

Domácí léčba aktinické keratózy

“Neexistují žádné známé domácí léky bez předpisu pro léčbu aktinických keratóz,” říká Dr. Loretta Pratt, certifikovaná dermatologka se sídlem v Chadds Ford v Pensylvánii.

Podle jednoho případová studie, 66letý muž úspěšně léčil aktinickou keratózu pravidelnou aplikací Kanuka medu po dobu 3 měsíců. Odborníci však ještě musí otestovat a potvrdit účinnost medu Kanuka jako domácí léčby aktinické keratózy ve velkém měřítku.

Ale máte několik možností, jak léčit aktinické keratózy doma pomocí léků na předpis, říká Pratt.

Všechny tyto možnosti jsou lokální ošetření, které aplikujete přímo na pokožku.

1. 5-fluorouracil

“Jednou z široce používaných a nejúčinnějších domácích terapií na předpis je lokální chemoterapie nazývaná 5-fluorouracil,” říká Pratt.

Značky tohoto léku zahrnují Carac, Efudex, Fluoroplex a Tolak.

Váš dermatolog může doporučit aplikaci jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů. V závislosti na rozsahu vaší aktinické keratózy vám mohou doporučit aplikaci na celý úsek postižené kůže namísto jednotlivých lézí samotných.

Ošetřené oblasti se nakonec stanou křupavými a bolavými, říká Pratt, a poté můžete po vysazení 5-fluorouracilu na 7 až 10 dní používat hojivé masti, jako je Aquaphor. Váš lékař vám může nabídnout personalizovanější poradenství.

Možná budete muset opakovat léčbu v závislosti na závažnosti lézí aktinické keratózy, podle Pratta.

2. Diklofenak sodný

Diklofenak sodný gel (Solaraze, Cambia, Voltaren) je lokální nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID), které může pomoci při léčbě aktinické keratózy. Není jasné, proč pomáhá snižovat výskyt kožních lézí.

Obvykle to použijete dvakrát denně na 2 až 3 měsíce. Pokud zaznamenáte jakékoli nežádoucí vedlejší účinky, je nejlepší informovat svého lékaře a pokračovat v aplikaci gelu, pokud vám lékař neřekne, abyste jej přestali používat.

Při používání gelu sodné soli diklofenaku se také budete chtít vyhnout vystavování pokožky slunci. Spolu s každodenním nošením opalovacího krému – ať už jdete ven nebo ne – můžete také zvážit použití klobouků, rukavic a dalšího oblečení, které může zakrýt nebo chránit postiženou oblast kůže.

3. Imiquimod

Můžete dostat předpis na tento lék, pokud máte aktinické keratózy na obličeji a pokožce hlavy. Tento lék působí tak, že ovlivňuje imunitní odpověď vašeho těla na kožní léze. V podstatě to vybízí váš imunitní systém k uvolňování cytokinů, které mohou způsobit zánět, který pomáhá zničit léze aktinické keratózy.

Při použití tohoto léku zaznamenáte kožní reakci, která může zahrnovat svědění, pálení a otok. Tyto příznaky znamenají, že léčba funguje.

Pokud lékař předepíše imikvimod, pravděpodobně vás nasměruje na:

 • aplikujte jednou denně dvakrát týdně
 • nechte lék na kůži po dobu 8 hodin a poté jej smyjte
 • rozložte aplikace léků na 3 nebo 4 dny
 • pokračujte v aplikaci po dobu 16 týdnů, i když vaše keratózy do té doby zmizí

4. Ingenol mebutát

Tento lékový gel budete aplikovat jednou denně po dobu 2 nebo 3 dnů v řadě a necháte jej působit asi 6 hodin, než jej smyjete. Váš dermatolog vám dá konkrétnější, personalizované pokyny k použití této léčby.

5. Tirbanibulinová mast

Toto ošetření se obvykle používá na obličej a pokožku hlavy. Výzkum z roku 2021 naznačuje, že může způsobit méně vedlejších účinků než 5-fluorouracil, diklofenak a imichimod.

Obecně jej budete aplikovat přímo na postiženou kůži jednou denně po dobu 5 dní v řadě. Vyhněte se aplikaci kamkoli jinam, než na místa, která vám řekl váš dermatolog.

Strategie domácí péče o sebe

Strategie sebepéče nemohou nahradit profesionální léčbu dermatologa, ale mohou pomoci zabránit zhoršení nebo návratu lézí aktinické keratózy.

Může pomoci:

 • omezit svůj čas na slunci
 • pravidelně aplikujte opalovací krém s vysokým SPF
 • nosit ochranný oděv proti slunci

Pratt také poznamenává, že některé studie naznačují, že strava bohatá na antioxidanty může pomoci zabránit aktinické keratóze.

Mezi potraviny s vysokým obsahem antioxidantů patří:

 • bobule
 • špenát a kapusta
 • fazole
 • hořká čokoláda
 • pekanové ořechy

Další možnosti léčby

V některých případech, říká Pratt, váš dermatolog může navrhnout léčbu aktinické keratózy v ordinaci.

Ošetření v ordinaci může zahrnovat:

 • kauterizace
 • chemický peeling
 • kryoterapie, nazývaná také kryochirurgie
 • kyretáž
 • vyříznutí
 • laserový resurfacing

Pokud váš dermatolog provádí ošetření v ordinaci, může vám také nabídnout další rady ohledně péče o vaši pokožku po ošetření. U některých ošetření, jako je chemický peeling, budete chtít věnovat zvýšenou pozornost tomu, abyste se po určitou dobu nevystavili slunci.

V závislosti na rozsahu a umístění vašich keratóz může váš lékař navrhnout kombinaci léčby doma a v ordinaci.

Kdy vyhledat odbornou léčbu

Aktinická keratóza se nakonec může vyvinout v rakovinu kůže. To je důvod, proč je tak důležité spojit se s dermatologem, pokud si myslíte, že byste mohli mít aktinickou keratózu.

Nejenže může dermatolog pomoci identifikovat a léčit toto kožní onemocnění, ale může také provést screening rakoviny kůže. A pokud jde o rakovinu kůže, včasné odhalení vám může zachránit život.

“Americká akademie dermatologie doporučuje každoroční screening rakoviny kůže pro všechny dospělé,” říká Pratt a zdůrazňuje, že je důležité přidat tento screening do vaší každoroční prohlídky.

“Rakovina kůže, včetně melanomu, se může vyskytnout na kterékoli části těla, dokonce i v oblastech, které nejsou vystaveny slunci, takže celkově je nejlepší nechat si jednou ročně podstoupit kompletní kožní vyšetření u dermatologa.”

Vždy je dobré obrátit se na dermatologa, pokud zaznamenáte jakékoli kožní změny, včetně vývoje:

 • hrboly
 • ploché léze
 • odbarvené skvrny na kůži
 • léze s nepravidelným okrajem nebo odchylkami v barvě
 • krtci, které se mění ve velikosti, barvě nebo struktuře

 • bolestivé znaménka, hrbolky nebo léze

 • drsné oblasti podobné brusnému papíru
 • boláky nebo mateřská znaménka, která krvácejí nebo se strupou
 • šupinaté nebo krustové léze

Růst nebo změny v barvě a struktuře vaší pokožky nemusí nutně znamenat, že máte rakovinu kůže. Přesto může dermatolog pomoci identifikovat a léčit jakékoli kožní problémy a doporučit další kroky pro rakovinné nebo prekancerózní růsty.

Pokud jste již měli aktinickou keratózu, mějte na paměti, že se mohou opakovat. Jako preventivní krok se tedy možná vyplatí naplánovat pravidelné prohlídky u dermatologa.

Zjistěte více o stavech, které může dermatolog léčit.

Sečteno a podtrženo

Aktinická keratóza je kožní onemocnění způsobené dlouhodobým pobytem na slunci. I když žádné domácí prostředky nemohou tento stav léčit, lékař může předepsat domácí lokální léky ke snížení jeho vzhledu.

Riziko vzniku aktinických keratóz můžete snížit tím, že snížíte pobyt na slunci a budete používat opalovací krémy každý den. Pokud si všimnete jakýchkoli známek aktinické keratózy nebo jiných změn na kůži, dobrým dalším krokem je domluvit si schůzku s dermatologem, abyste co nejdříve získali diagnózu a léčbu.


Sian Ferguson je spisovatelka zabývající se zdravím a konopím na volné noze se sídlem v Kapském Městě v Jižní Africe. Je zapálená pro to, aby umožnila čtenářům pečovat o své duševní a fyzické zdraví prostřednictvím vědecky podložených, empaticky podávaných informací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY