9 mýtů o depresi

Získejte fakta o depresi

Deprese je jednou z hlavních příčin nemocí na celém světě. Přesto o něm přetrvává mnoho mýtů a mylných představ. Lidé, kteří zažívají depresi, často čelí předsudkům kvůli stigmatu spojenému s poruchami duševního zdraví. Chcete-li pomoci v boji proti tomuto předsudku a stigmatu, je důležité naučit se fakta o depresi.

Seznamte se s některými běžnými mýty a mylnými představami kolem deprese a také s realitou této nemoci.

“Deprese není skutečná nemoc”

Mnoho lidí se mylně domnívá, že deprese je pouhý smutek nebo dokonce slabost charakteru. Ale ve skutečnosti je deprese komplexní poruchou duševního zdraví. Má sociální, psychologický a biologický původ a dá se léčit různými způsoby.

Pokud si myslíte, že možná trpíte depresí, neodepisujte to jako normální. Místo toho se poraďte se svým lékařem. Mohou vám pomoci získat podporu, kterou potřebujete ke zvládnutí vašeho stavu.

“Antidepresiva vždy vyléčí depresi”

Deprese je léčitelná. Kromě jiných intervencí může lékař předepsat antidepresiva. Tyto léky mění chemii vašeho mozku. Mohou pomoci řešit hluboce zakořeněné biologické problémy, které mohou přispívat k vašemu stavu.

Mnoha lidem však samotná antidepresiva nestačí. Váš lékař může také doporučit psychoterapii nebo talk terapii. Kombinace léků s terapií hovorem je běžnou léčebnou strategií.

“Můžete se z toho jednoduše ‘vytrhnout'”

Nikdo si nevybírá být v depresi. Někteří lidé se mylně domnívají, že se to stane, když si dovolíte utápět se ve svém žalu nebo smutku. Mohou si myslet, že se to dá vyléčit pozitivními myšlenkami nebo změnou postoje.

Ve skutečnosti deprese není známkou sebelítosti, slabosti nebo lenosti. Je to zdravotní stav, kdy chemie, funkce a struktura vašeho mozku jsou negativně ovlivněny environmentálními nebo biologickými faktory. Pokud máte podezření, že se u vás vyskytuje, domluvte si schůzku se svým lékařem.

“Stává se to kvůli smutné situaci”

Každý někdy zažije smutné myšlenky nebo neštěstí. Můžete se například cítit rozrušeni po smrti milovaného člověka nebo po skončení vztahu. Události, jako jsou tyto, mohou zvýšit vaše riziko deprese. Ale deprese není vždy způsobena negativním incidentem.

Deprese může způsobit nevysvětlitelná období beznaděje, smutku a letargie. Můžete mít i sebevražedné sklony. Tyto epizody mohou trvat delší dobu. Mohou se objevit náhle a nevysvětlitelně, i když se zdá, že věci ve vašem životě jdou dobře.

“Pokud mají tvoji rodiče deprese, budeš ty taky”

Pokud máte v rodině deprese, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine, varuje Mayo Clinic. Ale odborníci si nejsou jisti, jak významnou roli hraje genetika při určování vašeho rizika deprese. To, že to zažili vaši rodiče nebo jiní členové rodiny, neznamená, že to zažijete i vy.

Je moudré znát svou rodinnou historii. Ale snažte se příliš netrápit rizikovými faktory, které nemůžete ovlivnit. Místo toho se zaměřte na faktory, které můžete řídit. Vyhněte se například zneužívání alkoholu nebo drog, abyste snížili riziko deprese.

„Antidepresiva změní vaši osobnost“

Antidepresiva mění chemii vašeho mozku. Může se to zdát děsivé. Můžete se obávat, že se budete cítit jako úplně jiný člověk, když je budete brát.

Je užitečné si uvědomit, že antidepresiva jsou navržena tak, aby změnila pouze určité chemické látky ve vašem mozku. Mohou pomoci zmírnit příznaky deprese, aniž by změnily vaši základní osobnost. Po jejich užívání se mnoho lidí s depresemi začne znovu cítit jako sami sebou. Pokud se vám nelíbí, jak se cítíte při užívání antidepresiv, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.

“Budeš muset brát antidepresiva navždy”

Antidepresiva poskytují dlouhodobou možnost léčby pro mnoho lidí s depresí. Ale doba, po kterou je doporučeno, abyste je užívali, se může lišit v závislosti na závažnosti vašeho stavu a předepsaném léčebném plánu.

Možná nebudete muset užívat antidepresiva do konce života. V mnoha případech může lékař předepsat psychoterapii spolu s léky. Tato terapie vám může pomoci naučit se nové způsoby, jak se vyrovnat s životními výzvami, a může časem snížit vaši potřebu léků. V ostatních případech pro vás může být nejlepší volbou delší užívání antidepresiv.

“Deprese postihuje pouze ženy”

Kvůli společenským tlakům není mnohým mužům příjemné diskutovat o svých pocitech nebo žádat o pomoc. V důsledku toho se někteří lidé mylně domnívají, že deprese je nemoc, která postihuje pouze ženy.

To prostě není pravda. Ženy častěji uvádějí příznaky deprese, ale může postihnout i muže. Ve skutečnosti to může mít pro muže vážné následky. Spíš než ženy spáchají sebevraždu. Proto je tak důležité získat pomoc.

“Mluvit o tom jen věci zhoršuje”

Je běžnou mylnou představou, že diskuse o depresi pouze posiluje destruktivní pocity a udržuje vás zaměřené na negativní zkušenosti v životě. Ale pro mnoho lidí je být sám se svými myšlenkami mnohem škodlivější, než je zahánět.

Může pomoci, když si o svých pocitech promluvíte s podpůrným, spolehlivým a neodsuzujícím posluchačem. Vaši blízcí mohou být ochotni poskytnout soucitné ucho. Ale v mnoha případech je certifikovaný terapeut lépe vybaven, aby poskytl podporu, kterou potřebujete.

Jen fakta

Deprese je vážné onemocnění, které je zahaleno mnoha mylnými představami. Některé z těchto mýtů přispívají ke stigmatu kolem deprese, stejně jako antidepresiva a terapie. Ale rozpoznat, kdy máte depresi, a získat pomoc je důležité.

Pokud je u vás diagnostikována deprese, může vám lékař předepsat různé druhy léčby. Mohou například doporučit kombinaci:

  • léky
  • psychoterapie
  • lékařské procedury
  • alternativní terapie
  • změny životního stylu

Pokud máte podezření, že máte depresi, zavolejte svému lékaři ještě dnes a domluvte si schůzku. Požádejte je o další informace o možnostech léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY