Akupunktura pro alergie

Přehled

Akupunkturu vyvinuli tradiční čínští lékaři k léčbě široké škály zdravotních problémů. Poté, co byl použit pouze ve východních kulturách, si postupně získal souhlas lékařských profesionálů na Západě. Akupunktura se nyní běžně používá k léčbě všeho od bolesti, stresu a nevolnosti. Oblibu si získávají i méně známá použití, jako je léčba alergií.

Historie akupunktury

Akupunktura je starodávná praxe, která začala v dnešní Číně. Je založen na přesvědčení, že životní energie, nazývaná čchi, vyslovovaná jako „chee“, proudí celým tělem po cestách zvaných meridiány. Vložením tenkých jehel do konkrétních bodů, nazývaných „akupunkturní body“, se zkušení praktici snaží obnovit tok energie, aby odstranili bolest a jiná onemocnění.

Západní medicína nepřijímá tradiční vysvětlení mechanismu účinku akupunktury. Moderní věda nikdy neprokázala, že meridiány existují, ale navzdory pokračujícím otázkám, jak to funguje, věda ukázala, že alespoň v některých případech to funguje. Úleva od bolesti je jedním z příkladů. Řízené klinické studie ukázaly, že akupunktura může zmírnit bolest, někdy lepší než léky, v podmínkách, jako jsou chronické bolesti dolní části zad, migrény, bolesti krku a pooperační bolesti.

Akupunktura a alergie a ekzém

Co takhle použít akupunkturu k léčbě alergií a ekzémů? Předběžný výzkum naznačuje, že akupunktura může pomoci symptomům alergie a ekzému.

Výzkumníci z University Medical Center v Berlíně provedli velké multicentrum studie účinnosti akupunktury při léčbě sezónní alergické rýmy nebo senné rýmy. Studie rozdělila 422 lidí do tří skupin po dobu dvou měsíců: jedna skupina byla léčena akupunkturou, druhá dostávala „falešnou“ akupunkturu s jehlami umístěnými na náhodných nesmyslných skvrnách na těle a třetí skupina užívala pouze antihistaminika. Na konci studie skupina, která dostala akupunkturní terapii, vykázala větší úlevu od symptomů než ostatní dvě skupiny.

Skupina, která dostávala falešnou akupunkturní léčbu, však také zaznamenala úlevu od svých symptomů, i když ne tolik jako skupina, která dostávala akupunkturu. Kromě toho, o čtyři měsíce později, jako sledování, byl rozdíl mezi účinností skutečných a falešných akupunkturních léčebných skupin méně výrazný. To naznačuje, že u lidí, kteří dostávali akupunkturu, mohlo dojít k účinku placeba v očekávání jeho příznivých účinků.

V jiném studieVědci nebyli schopni podpořit nebo vyvrátit používání akupunktury jako léčby senné rýmy.

jiný studie zkoumali účinnost akupunktury jako léčby atopické dermatitidy. Atopická dermatitida, také nazývaná ekzém, je svědivá vyrážka, která může být způsobena dráždivými látkami, jako je mýdlo nebo pleťové vody. Zjistili, že akupunktura u některých pacientů výrazně snižuje svědění. Poznamenali, že preventivní akupunktura nefunguje stejně dobře jako souběžná akupunktura.

Výhled

V Posouzení publikovaných studií, vědci dospěli k závěru, že existují určité důkazy na podporu tvrzení, že akupunktura je prospěšná a nákladově efektivní jako doplňková léčba sezónní alergické rýmy. V současné době však neexistují dostatečné důkazy k závěru, že akupunktura je účinná jako samostatná léčba. Tento závěr odráží to, co zjistili další vědci, kteří dříve přezkoumali stávající důkazy. Takže zatímco výsledky studie jsou slibné, současné důkazy jsou přinejlepším smíšené. Je zapotřebí také více studií k hodnocení akupunktury jako léčby ekzému.

Pokud máte zájem o akupunkturní terapii, začněte tím, že si promluvíte se svým lékařem. Mohou být schopni doporučit centrum nebo praktického lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY