Aneuryzma břišní aorty

Co je aneuryzma břišní aorty (AAA)?

Aorta je největší krevní céva v lidském těle. Přenáší krev z vašeho srdce nahoru do hlavy a paží a dolů do břicha, nohou a pánve. Stěny aorty se mohou nafouknout nebo vyboulit jako malý balónek, pokud zeslábnou. Toto se nazývá aneuryzma břišní aorty (AAA), když k němu dojde v části aorty, která je ve vašem břiše.

AAA ne vždy způsobují problémy, ale prasklé aneuryzma může být život ohrožující. Pokud je vám tedy diagnostikováno aneuryzma, váš lékař vás pravděpodobně bude chtít pečlivě sledovat, i když nezasáhne hned.

Jaké jsou typy aneuryzmat břišní aorty?

AAA jsou obvykle klasifikovány podle jejich velikosti a rychlosti, jakou rostou. Tyto dva faktory mohou pomoci předpovědět zdravotní účinky aneuryzmatu.

Malé (méně než 5,5 centimetru) nebo pomalu rostoucí AAAobecně mají mnohem nižší riziko prasknutí než větší aneuryzmata nebo ty, které rostou rychleji. Lékaři často považují za bezpečnější je sledovat pomocí pravidelných ultrazvukových vyšetření břicha, než je léčit.

Velké (větší než 5,5 centimetru) nebo rychle rostoucí AAAmají mnohem větší pravděpodobnost prasknutí než malá nebo pomalu rostoucí aneuryzmata. Ruptura může vést k vnitřnímu krvácení a dalším vážným komplikacím. Čím větší je aneuryzma, tím je pravděpodobnější, že bude muset být léčeno chirurgicky. Tyto typy aneuryzmat je také třeba léčit, pokud způsobují příznaky nebo prosakují krev.

Co způsobuje aneuryzma břišní aorty?

Příčina AAA není v současné době známa. Bylo však prokázáno, že určité faktory zvyšují vaše riziko pro ně. Obsahují:

Kouření

Kouření může přímo poškodit stěny vašich tepen, což zvyšuje pravděpodobnost jejich vyboulení. Může také zvýšit vaše riziko vysokého krevního tlaku.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Krevní tlak označuje úroveň tlaku na stěnách vašich krevních cév. Vysoký krevní tlak může oslabit stěny vaší aorty. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku aneuryzmatu.

Cévní zánět (vaskulitida)

Vážný zánět v aortě a jiných tepnách může příležitostně způsobit AAA. To se stává velmi zřídka.

Aneuryzma se může tvořit v jakékoli krevní cévě ve vašem těle. AAA jsou však považovány za zvláště závažné kvůli velikosti aorty.

Kdo je ohrožen aneuryzmatem břišní aorty?

AAA se pravděpodobněji vyskytnou, pokud:

 • jsou muži
 • jsou obézní nebo mají nadváhu
 • jsou starší 60 let
 • mít v rodinné anamnéze srdeční onemocnění a onemocnění
 • máte vysoký krevní tlak, zvláště pokud je vám mezi 35 a 60 lety
 • máte vysoký cholesterol nebo nahromadění tuku v krevních cévách (ateroskleróza)
 • žít sedavým způsobem života
 • máte poranění břicha nebo jiné poškození střední části
 • kouřit tabákové výrobky

Jaké jsou příznaky aneuryzmatu břišní aorty?

Většina aneuryzmat nemá žádné příznaky, pokud neprasknou. Pokud AAA praskne, můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků:

 • náhlá bolest v břiše nebo zádech
 • bolest šířící se z břicha nebo zad do pánve, nohou nebo hýždí
 • vlhká nebo zpocená kůže
 • zvýšená srdeční frekvence
 • šok nebo ztráta vědomí

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků. Prasklé aneuryzma může být život ohrožující.

Diagnostika aneuryzmatu břišní aorty

AAA, které nepraskly, jsou nejčastěji diagnostikovány, když lékař skenuje nebo vyšetřuje vaše břicho z jiného důvodu.

Pokud má váš lékař podezření, že ho můžete mít, prohmatá váš žaludek, aby zjistil, zda není tuhý nebo obsahuje pulzující hmotu. Mohou také zkontrolovat průtok krve v nohách nebo použít jeden z následujících testů:

 • CT vyšetření břicha
 • ultrazvuk břicha
 • rentgen hrudníku
 • břišní MRI

Léčba aneuryzmatu břišní aorty

V závislosti na velikosti a přesném umístění aneuryzmatu může lékař provést operaci k opravě nebo odstranění poškozené tkáně. To lze provést buď otevřenou břišní operací nebo endovaskulární operací. Provedená operace bude záviset na vašem celkovém zdravotním stavu a typu aneuryzmatu.

Otevřená břišní operace se používá k odstranění poškozených oblastí aorty. Je to invazivnější forma operace a má delší dobu zotavení. Otevřená operace břicha může být nezbytná, pokud je vaše aneuryzma velmi velké nebo již prasklo.

Endovaskulární chirurgie je méně invazivní forma operace než otevřená břišní chirurgie. Zahrnuje použití štěpu ke stabilizaci oslabených stěn vaší aorty.

U malého AAA, které je méně než 5,5 centimetru široké, se váš lékař může rozhodnout, že jej bude pravidelně sledovat, místo aby provedl operaci. Chirurgie má rizika a malá aneuryzmata obecně neprasknou.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Pokud vám lékař doporučí otevřenou operaci břicha, může zotavení trvat až šest týdnů. Zotavení po endovaskulární operaci trvá jen dva týdny.

Úspěch operace a zotavení do značné míry závisí na tom, zda je AAA nalezena dříve, než praskne. Prognóza je obvykle dobrá, pokud je AAA nalezena dříve, než praskne.

Jak lze předejít aneuryzmatu břišní aorty?

Zaměření na zdraví srdce může zabránit AAA. To znamená sledovat, co jíte, cvičit a vyhýbat se dalším kardiovaskulárním rizikovým faktorům, jako je kouření. Váš lékař vám také může předepsat léky na léčbu vysokého krevního tlaku nebo cholesterolu nebo na pomoc při kontrole cukrovky.

Váš lékař vás možná bude chtít vyšetřit na AAA, když vám bude 65 let, pokud máte vyšší riziko kvůli kouření a dalším faktorům. Screeningový test využívá abdominální ultrazvuk ke skenování aorty na vyboulení. Je to bezbolestné a stačí ho provést jednou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY