Apendektomie

Co je to apendektomie?

Apendektomie je chirurgické odstranění apendixu. Je to běžná nouzová operace, která se provádí k léčbě apendicitidy, zánětlivého stavu apendixu.

Slepé střevo je malý váček ve tvaru trubice připojený k vašemu tlustému střevu. Nachází se v pravé dolní části břicha. Přesný účel přílohy není znám. Předpokládá se však, že nám může pomoci zotavit se z průjmu, zánětu a infekcí tenkého a tlustého střeva. Může to znít jako důležité funkce, ale tělo může stále správně fungovat i bez slepého střeva.

Když se slepé střevo zanítí a oteče, mohou se uvnitř orgánu rychle množit bakterie a vést k tvorbě hnisu. Toto nahromadění bakterií a hnisu může způsobit bolest kolem pupíku, která se šíří do pravé dolní části břicha. Chůze nebo kašel může bolest zhoršit. Můžete také zaznamenat nevolnost, zvracení a průjem.

Pokud máte příznaky apendicitidy, je důležité okamžitě vyhledat léčbu. Když se stav neléčí, slepé střevo může prasknout (perforované slepé střevo) a do dutiny břišní se uvolní bakterie a další škodlivé látky. To může být život ohrožující a povede to k delšímu pobytu v nemocnici.

Apendektomie je standardní léčbou apendicitidy. Je důležité slepé střevo odstranit hned, než se může slepé střevo protrhnout. Jakmile je provedena apendektomie, většina lidí se rychle a bez komplikací zotaví.

Proč se provádí apendektomie?

Apendektomie se často provádí k odstranění slepého střeva, když infekce způsobila jeho zánět a otok. Tento stav je známý jako apendicitida. K infekci může dojít, když se otvor slepého střeva ucpe bakteriemi a stolicí. To způsobí, že vaše slepé střevo oteče a zanítí se.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob léčby apendicitidy je odstranění slepého střeva. Vaše slepé střevo by mohlo prasknout, pokud nebude zánět slepého střeva okamžitě a účinně léčen. Pokud apendix praskne, bakterie a fekální částice v orgánu se mohou rozšířit do vašeho břicha. To může vést k závažné infekci zvané peritonitida. Absces se může vyvinout i v případě, že vám praskne slepé střevo. Oba jsou život ohrožující situace, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok.

Příznaky apendicitidy zahrnují:

 • bolest žaludku, která začíná náhle v blízkosti pupku a šíří se do pravé dolní části břicha

 • otok břicha
 • tuhé břišní svaly
 • zácpa nebo průjem

 • nevolnost
 • zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • nízká horečka

Ačkoli se bolest způsobená apendicitidou obvykle vyskytuje v pravé dolní části břicha, těhotné ženy mohou mít bolest v pravé horní části břicha. V těhotenství je totiž apendix vyšší.

Okamžitě jděte na pohotovost, pokud si myslíte, že máte apendicitidu. Apendektomie musí být provedena okamžitě, aby se zabránilo komplikacím.

Jaká jsou rizika apendektomie?

Apendektomie je poměrně jednoduchý a běžný postup. S operací jsou však spojena některá rizika, včetně:

 • krvácející
 • infekce
 • poranění blízkých orgánů
 • ucpaná střeva

Je důležité si uvědomit, že rizika apendektomie jsou mnohem méně závažná než rizika spojená s neléčenou apendicitidou. Je nutné okamžitě provést apendektomii, aby se zabránilo vzniku abscesů a zánět pobřišnice.

Jak se připravím na apendektomii?

Budete se muset vyhnout jídlu a pití po dobu nejméně osmi hodin před apendektomií. Je také důležité informovat svého lékaře o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Váš lékař vám řekne, jak by se měly používat před a po zákroku.

Měli byste také informovat svého lékaře, pokud:

 • jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná
 • jsou alergičtí nebo citliví na latex nebo některé léky, jako je anestezie
 • mají v anamnéze poruchy krvácení

Měli byste také zajistit, aby vás po zákroku odvezl domů rodinný příslušník nebo přítel. Apendektomie se často provádí pomocí celkové anestezie, která může způsobit ospalost a neschopnost řídit několik hodin po operaci.

Jakmile budete v nemocnici, váš lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Během vyšetření bude lékař jemně tlačit na vaše břicho, aby přesně určil zdroj bolesti břicha.

Váš lékař může objednat krevní testy a zobrazovací testy, pokud je apendicitida zachycena brzy. Tyto testy však nemusí být provedeny, pokud se váš lékař domnívá, že je nutná nouzová apendektomie.

Před apendektomií budete připojeni k IV, abyste mohli přijímat tekutiny a léky. Pravděpodobně budete uvedeni do celkové anestezie, což znamená, že během operace budete spát. V některých případech vám místo toho podá lokální anestezii. Lokální anestetikum znecitliví oblast, takže i když budete během operace vzhůru, nebudete cítit žádnou bolest.

Jak se provádí apendektomie?

Existují dva typy apendektomie: otevřená a laparoskopická. Typ operace, kterou váš lékař zvolí, závisí na několika faktorech, včetně závažnosti vaší apendicitidy a vaší anamnézy.

Otevřete apendektomii

Během otevřené apendektomie chirurg provede jeden řez v pravé dolní části břicha. Vaše slepé střevo je odstraněno a rána je uzavřena stehy. Tento postup umožňuje lékaři vyčistit břišní dutinu, pokud vám prasklo slepé střevo.

Váš lékař může zvolit otevřenou apendektomii, pokud vaše slepé střevo prasklo a infekce se rozšířila do jiných orgánů. Je to také preferovaná možnost pro lidi, kteří v minulosti podstoupili operaci břicha.

Laparoskopická apendektomie

Během laparoskopické apendektomie chirurg přistupuje k apendixu několika malými řezy ve vašem břiše. Poté bude vložena malá, úzká trubice nazývaná kanyla. Kanyla se používá k nafouknutí břicha plynným oxidem uhličitým. Tento plyn umožňuje chirurgovi vidět vaši přílohu jasněji.

Jakmile je břicho nafouknuto, řezem se vloží nástroj nazývaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá tenká trubice s vysoce intenzivním světlem a kamerou s vysokým rozlišením na přední straně. Kamera zobrazí snímky na obrazovce, což chirurgovi umožní vidět do vašeho břicha a vést nástroje. Když je příloha nalezena, bude svázána stehy a odstraněna. Malé řezy se pak vyčistí, uzavřou a ošetří.

Laparoskopická operace je obvykle nejlepší volbou pro starší dospělé a lidi s nadváhou. Má méně rizik než procedura otevřené apendektomie a obecně má kratší dobu zotavení.

Co se stane po apendektomii?

Když apendektomie skončí, budete několik hodin sledováni, než vás propustí z nemocnice. Vaše vitální funkce, jako je váš dech a srdeční frekvence, budou pečlivě sledovány. Nemocniční personál také zkontroluje případné nežádoucí reakce na anestezii nebo zákrok.

Načasování vašeho vydání bude záviset na:

 • vaší celkové fyzické kondici
 • typ provedené apendektomie
 • reakce vašeho těla na operaci

V některých případech možná budete muset zůstat v nemocnici přes noc.

Možná budete moci jít domů ve stejný den jako operace, pokud vaše apendicitida nebyla závažná. Člen rodiny nebo přítel vás bude muset odvézt domů, pokud jste dostali celkovou anestezii. Účinky celkové anestezie obvykle odezní po několika hodinách, takže po zákroku může být nebezpečné řídit.

Ve dnech následujících po apendektomii můžete cítit mírnou bolest v oblastech, kde byly provedeny řezy. Jakákoli bolest nebo nepohodlí by se měly během několika dnů zlepšit. Váš lékař může předepsat léky na zmírnění bolesti. Mohou také předepsat antibiotika k prevenci infekce po operaci. Riziko infekce můžete dále snížit tím, že budete řezy udržovat čisté. Měli byste také sledovat příznaky infekce, které zahrnují:

 • zarudnutí a otok kolem řezu
 • horečka nad 101 °F
 • zimnice
 • zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • žaludeční křeče
 • průjem nebo zácpa, která trvá déle než dva dny

Přestože existuje malé riziko infekce, většina lidí se z apendicitidy a apendektomie zotaví s malými obtížemi. Úplné zotavení po apendektomii trvá asi čtyři až šest týdnů. Během této doby vám lékař pravděpodobně doporučí omezit fyzickou aktivitu, aby se vaše tělo mohlo uzdravit. Během dvou až tří týdnů po apendektomii se budete muset dostavit na následnou schůzku se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY