Arganový olej pro zdraví pokožky

Přehled

Arganový olej se vyrábí z jader, které rostou na arganových stromech pocházejících z Maroka. Nejčastěji se prodává jako čistý olej, který může být aplikován přímo lokálně (přímo na kůži) nebo požit, aby poskytl několik zdravotních výhod. Dodává se ve formě doplňkových kapslí, které se užívají ústy. Běžně se také přimíchává do řady kosmetických produktů, jako jsou šampony, mýdla a kondicionéry.

Arganový olej se tradičně používá lokálně i perorálně ke zlepšení zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Obsahuje řadu různých prospěšných vlastností a vitamínů, které tvoří silnou kombinaci pro zlepšení zdraví pokožky.

Výhody arganového oleje pro pokožku

1. Chrání před poškozením sluncem

Marocké ženy již dlouho používají arganový olej k ochraně své pokožky před poškozením sluncem, tato praxe byla podporována a studie 2013.

Tato studie zjistila, že antioxidační aktivita v arganovém oleji pomáhá chránit pokožku před poškozením volnými radikály způsobenými sluncem. Tím se zabránilo spálení a hyperpigmentaci v důsledku. Z dlouhodobého hlediska to může dokonce pomoci zabránit rozvoji rakoviny kůže, včetně melanomu.

Pro tyto výhody můžete užívat doplňky arganového oleje orálně nebo aplikovat olej lokálně na pokožku.

2. Hydratuje pokožku

Arganový olej se možná nejčastěji používá jako zvlhčovač. To je důvod, proč se často vyskytuje v pleťových vodách, mýdlech a vlasových kondicionérech. Může být aplikován lokálně nebo perorálně s denními doplňky pro hydratační účinek. Je to z velké části díky velkému množství vitamínu E, což je antioxidant rozpustný v tucích, který může pomoci zlepšit zadržování vody v pokožce.

3. Léčí řadu kožních onemocnění

Arganový olej obsahuje velké množství léčivých vlastností, včetně antioxidačních a protizánětlivých vlastností. Oba pomáhají snižovat příznaky řady různých zánětlivých kožních onemocnění, jako je psoriáza a růžovka.

Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte čistý arganový olej přímo na místa kůže postižená lupénkou. Rosacea může být nejlépe léčena perorálními doplňky.

4. Léčí akné

Hormonální akné je často výsledkem nadměrného kožního mazu, který je způsoben hormony. Arganový olej má účinky proti mazu, čímž dokáže účinně regulovat množství kožního mazu na pokožce. To může pomoci léčit několik různých typů akné a podporovat hladší a klidnější pleť.

Aplikujte arganový olej – nebo pleťové krémy s arganovým olejem – přímo na pokožku alespoň dvakrát denně. Výsledky byste měli začít vidět po čtyřech týdnech.

5. Léčí kožní infekce

Jedním z tradičních použití arganového oleje je léčba kožních infekcí. Arganový olej má antibakteriální a fungicidní vlastnosti. To mu dává schopnost pomáhat léčit a předcházet bakteriálním i plísňovým infekcím kůže.

Aplikujte arganový olej na postiženou oblast lokálně alespoň dvakrát denně.

6. Zlepšuje hojení ran

Antioxidanty jsou zjevně mocnou silou. Silnou kombinaci antioxidantů a vitaminu E obsaženou v arganovém oleji lze využít pomáhají rychleji se hojit rány a řezné rány. Doplňky s arganovým olejem můžete užívat pravidelně, abyste tuto výhodu pocítili v celém těle.

7. Zklidňuje atopickou dermatitidu

Atopická dermatitida je běžné kožní onemocnění s příznaky jako svědění, červená kůže. Výzkum zjistil, že aplikace arganového oleje lokálně na postiženou oblast může pomoci léčit příznaky. Vitamin E a přirozené zánětlivé vlastnosti obsažené v arganovém oleji mohou vést k tomuto uklidňujícímu účinku.

Jedna studie byla provedena léčba pacientů s dermatitidou pomocí placeba nebo perorálního vitaminu E, který je v arganovém oleji hojný. Vědci zjistili, že účastníci, kteří dostávali vitamín E, zaznamenali významný pokles příznaků.

8. Má účinky proti stárnutí

Arganový olej se již dlouho používá jako prostředek proti stárnutí. Ačkoli to bylo vždy podpořeno pouze neoficiálními důkazy, a nedávná studie s postmenopauzálními účastníky dokázal toto tvrzení podložit. Vědci zjistili, že kombinace orálního a kosmetického arganového oleje vedla k výraznému zvýšení elasticity pokožky. To poskytlo účinnou léčbu proti stárnutí.

Tyto výhody můžete získat aplikací arganového oleje přímo na pokožku, pravidelným perorálním užíváním doplňků stravy nebo obojím.

9. Snižuje mastnotu pokožky

Někteří z nás mají přirozeně mastnější pleť než jiní. Ti, kteří to dělají, často jdou ze své cesty, aby se zbavili mastného lesku, který se může objevit. Díky schopnosti arganového oleje redukovat kožní maz může pomoci snížit celkový maz a snížit mastnotu pokožky.

Jedna studie zjistila, že aplikace krému s obsahem arganového oleje dvakrát denně během pouhých čtyř týdnů snížila významnou aktivitu kožního mazu a mastnotu.

10. Předchází a redukuje strie

Strie jsou zvláště časté během těhotenství, ale zažít je může každý. Jedna studie z roku 2016 zjistili, že krém voda v oleji obsahující arganový olej zlepšuje elasticitu pokožky. To pomohlo včas předcházet a léčit strie.

Aplikujte arganový olej přímo na postižené místo alespoň dvakrát denně. Udělejte to, jakmile máte podezření, že můžete vidět nebo začít vidět strie, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Nežádoucí účinky a rizika

Arganový olej je obecně považován za bezpečný pro většinu lidí. Někteří jedinci však mohou zaznamenat menší vedlejší účinky v důsledku jeho použití.

Při místním použití může arganový olej dráždit pokožku. To může způsobit tvorbu vyrážek nebo akné. To může být častější reakce u těch, kteří mají alergie na stromové ořechy. Přestože arganový olej pochází z peckovin, může alergikům zhoršit. Abyste tomu zabránili, měli byste arganový olej otestovat na malém, snadno skrytém kousku kůže, abyste se ujistili, že nebude dráždit vaši pokožku.

Při orálním požití může arganový olej způsobit zažívací potíže včetně nevolnosti, plynatosti nebo průjmu. Může také způsobit ztrátu chuti k jídlu nebo nadýmání a někteří lidé mohou zaznamenat kožní reakce, jako jsou vyrážky nebo akné.

Ve velmi vzácných případech mohou lidé zaznamenat závažnější vedlejší účinky perorálního doplňku arganového oleje. Patří mezi ně zmatenost, potíže se spánkem, celková malátnost, nadměrné vzrušení, deprese a neklid. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě přestaňte arganový olej užívat.

Jídlo s sebou

Ať už se používá lokálně nebo perorálně, arganový olej je pro většinu lidí bezpečný. Má silné účinky na pokožku díky několika léčivým vlastnostem a vitamínům, které obsahuje.

Pokud však používáte arganový olej několik týdnů a nevidíte žádné změny ve stavu, který se snažíte léčit, můžete si domluvit schůzku se svým lékařem. Mohou vám doporučit další možnosti léčby – včetně léků na předpis – které pomohou vyřešit jakékoli stavy, které zažíváte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY