Bad Buzz: Metronidazol (Flagyl) a Alkohol

Úvod

Metronidazol je běžné antibiotikum často prodávané pod značkou Flagyl. Je také dostupný jako generický lék. Nejčastěji se předepisuje jako perorální tableta a přichází také jako vaginální čípek a topický krém. Je široce používán pro různé bakteriální infekce.

Není také žádný mýtus, že byste ho neměli kombinovat s alkoholem.

Bezpečnostní obavy s alkoholem

Samotný metronidazol může způsobit následující nežádoucí účinky:

 • průjem
 • zbarvená moč
 • brnění rukou a nohou
 • suchá ústa

Ty mohou být nepříjemné, ale pití alkoholu do tří dnů po užití metronidazolu může způsobit další nežádoucí účinky. Nejběžnější je zčervenání obličeje (teplo a zarudnutí), ale další možné účinky zahrnují:

 • bolest břicha
 • křeče
 • nevolnost a zvracení
 • bolesti hlavy

Dále, smíchání metronidazolu s alkoholem může způsobit vážné vedlejší účinky. Patří mezi ně náhlý pokles krevního tlaku, rychlý srdeční tep a poškození jater.

O metronidazolu a lpění na léčbě

Metronidazol může léčit některé infekce způsobené bakteriemi. Patří mezi ně bakteriální infekce vašeho:

 • kůže
 • vagína
 • rozmnožovací systém
 • gastrointestinální systém

Obvykle užíváte tento lék až třikrát denně po dobu 10 dnů, v závislosti na typu infekce.

Lidé, kteří užívají antibiotika, se někdy cítí lépe, než si vezmou všechny své léky. Je důležité užívat všechna antibiotika, pokud vám lékař neřekne jinak. Nedokončení léčby antibiotiky podle pokynů může přispět k rezistenci bakterií a snížit účinnost léku. Z tohoto důvodu byste také neměli přestat užívat toto antibiotikum brzy, abyste mohli pít.

Další úvahy pro bezpečné používání tohoto léku

Abyste zůstali v bezpečí, měli byste se také ujistit, že váš lékař ví o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků a léků na předpis, vitamínů a bylinných doplňků. Měli byste také informovat svého lékaře, pokud jste těhotná nebo uvažujete o otěhotnění.

Kromě alkoholu existují další položky, které je třeba zvážit, pokud používáte metronidazol:

Použití léků na ředění krve: Metronidazol může zvýšit účinnost léků na ředění krve, jako je warfarin. To může zvýšit vaše riziko abnormálního krvácení. Pokud užíváte přípravek na ředění krve, může Váš lékař během užívání tohoto léku snížit jeho dávku.

Stávající onemocnění ledvin nebo jater: Metronidazol může být těžký pro vaše ledviny a játra. Užívání, když máte onemocnění ledvin nebo jater, může tato onemocnění ještě zhoršit. Váš lékař možná bude muset omezit vaši dávku nebo vám podá jiný lék.

Stávající Crohnova choroba: Užívání metronidazolu může Crohnovu chorobu zkomplikovat. Pokud máte Crohnovu chorobu, může vám lékař upravit dávku metronidazolu nebo předepsat jiný lék.

Vystavení slunci: Užívání metronidazolu může způsobit, že vaše pokožka je obzvláště citlivá na slunce. Ujistěte se, že během užívání tohoto léku omezíte vystavení slunci. Můžete to udělat tak, že budete nosit klobouky, opalovací krém a oblečení s dlouhými rukávy, když jdete ven.

Nakupujte opalovací krém.

Rada lékaře

Během užívání metronidazolu je nejlepší vyhnout se alkoholu. Alkohol může způsobit reakce kromě běžných vedlejších účinků tohoto léku. Některé z těchto reakcí mohou být závažné. Typická délka léčby tímto lékem je pouhých 10 dní a je nejlepší počkat alespoň tři dny po poslední dávce, než se napijete. Ve schématu věcí je tato léčba krátká. Čekání, než se napijete, vám může ušetřit spoustu problémů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY