Bělicí koupele na ekzémy

Pokud máte chronický ekzém (atopickou dermatitidu), možná budete zvědaví, abyste vyzkoušeli domácí lék zvaný „bělicí koupel“. Příznaky ekzému mohou být vyvolány alergiemi, genetikou, klimatem, stresem a dalšími faktory.

Koupel je běžná léčba vzplanutí ekzému, protože může obnovit vlhkost suché pokožky. Existuje několik typů koupelí, které mohou pomoci zmírnit příznaky vzplanutí ekzému. Ovesné koupele, koupele se slanou vodou a octové koupele patří mezi domácí léčebné koupele, které Národní asociace pro ekzémy doporučuje.

Koupel v roztoku vody a malé koncentrace bělidla může být obzvláště účinná, protože zbavuje povrch vašeho těla bakterií a snižuje zánět.

Měli byste zkusit bělicí koupel k léčbě ekzému? Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jak to funguje

Bělicí koupel je jedinečná, protože zabíjí bakterie, snižuje zánět a zvlhčuje vaši pokožku, to vše při stejném ošetření. Studie ukázala, že děti s ekzémem, které se pravidelně koupaly s bělením, měly menší pravděpodobnost vzniku sekundární bakteriální infekce, jako je stafylokoková infekce, jako vedlejší účinek ekzému. Koupele také snížily závažnost symptomů u dětí ve stejné studii.

Jak to udělat

Chcete-li použít bělící koupel jako léčbu ekzému, mějte na paměti, že koupel bude obsahovat převážně vodu a velmi malé množství bělidla. Standardní vana, která obsahuje 40 galonů vody, bude potřebovat pouze 1/2 šálku bělidla, aby byla účinná bělící koupel. Nezapomeňte upravit množství podle toho, kolik vody je ve vaší vaně. Používejte domácí bělidlo, ne koncentrované složení.

Bělidlo by mělo být přidáno, když je voda vlažná (ne horká na dotek), a než poprvé vyzkoušíte tento lék, měli byste si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo dětským lékařem vašeho dítěte. Dbejte na to, abyste během bělicí koupele neponořili hlavu do vody a během koupele si vodu držte mimo oči. Pamatujte, že do této koupele nepřidávejte žádné další chemické látky, jako je šampon nebo mýdlo.

Bělicí koupel by měla trvat pouze 10 minut. Po 10 minutách namáčení pokožku úplně opláchněte teplou vodou. Horká voda může vysušit pokožku a zhoršit ekzém, proto se po bělící koupeli vyhněte oplachování ve sprše s opařením.

Po tomto ošetření pokožku jemně osušte ručníkem. Někteří lidé rádi používají hypoalergenní mléko ke zklidnění pokožky a uzamčení vlhkosti po bělící koupeli. K léčbě ekzému si můžete bezpečně dopřát bělící koupel až třikrát týdně.

Úvahy

Bělicí koupel není vhodná léčba pro každého s ekzémem. Dětem do 2 let by měla být bělicí koupel podávána pouze na doporučení pediatra. Existují lidé, kteří zjistí, že jejich kůže je vysušená nebo podrážděná bělícím prostředkem. Můžete provést náplastový test na kůži se zředěným bělidlem, abyste zjistili, zda bude vaše pokožka podrážděná namáčením bělidla.

Můžete se také chtít vyhnout bělicím koupelím, pokud máte astma. Vystavení pachu bělidla může vyvolat vzplanutí příznaků astmatu. Ujistěte se, že vaše bělicí koupel se odehrává v koupelně, kde je okno nebo správné větrání, protože dlouhodobé vystavení vůni bělidla může být korozivní pro váš dýchací systém.

Pokud používáte léky nebo kosmetiku, která ztenčuje pokožku a je náchylná k natržení, jako je léčba retinolem proti stárnutí, lokální kortikosteroidy nebo léky na ředění krve na předpis, měli byste před bělící koupelí postupovat opatrně. Nikdy se nepouštějte do jedné z těchto koupelí, pokud máte odhalenou, otevřenou nebo krvácející řeznou ránu na oblasti těla, kterou máčíte. Pokud můžete omezit bělicí koupel na oblast vašeho těla, která je postižena ekzémem, je to ideální.

Existuje nějaký nový výzkum, který naznačuje, že bělicí koupele nejsou výrazně účinnější než koupele bez bělidla. Lidé, kteří zkoušejí bělící koupele jako lék na ekzém, by si měli být vědomi toho, že tradiční koupel může fungovat stejně dobře, aniž by se vám mohlo náhodně dostat bělidlo do očí a úst.

Existují důkazy, které podporují bělicí koupele pro léčbu chronického ekzému, ale existují také důkazy o opaku. Přesto je to snadný prostředek k vyzkoušení doma a je s tím spojeno jen malé riziko.

Pečlivé odměření bělidla, následné opláchnutí pokožky a použití krému k zajištění vlhkosti po osušení pokožky jsou kritickými kroky k úspěchu tohoto domácího léku. Vždy mějte svého lékaře v obraze o alternativních a domácích lécích, které na svůj ekzém zkoušíte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY