Běžné typy operací ramene

Fyzikální terapie a léky jsou často první léčbou zranění ramene. Operace ramene je však také možností, jak opravit klouby, rotátorové manžety nebo dislokace, abychom jmenovali alespoň některé.

Rameno obsahuje nejpohyblivější kloub v těle. Tato pohyblivost činí ramenní kloub velmi zranitelným vůči zraněním.

Často jsou nechirurgické možnosti, jako je fyzikální terapie a protizánětlivé léky, první linií léčby problémů s rameny. Pokud tyto možnosti nejsou účinné, lze zvážit operaci ramene, která by opravila nebo nahradila klouby, kosti nebo šlachy v oblasti ramen.

Chirurgické techniky mohou sahat od minimálně invazivních artroskopických výkonů až po tradičnější otevřené operace. Tento článek shrnuje nejběžnější typy operací ramene.

Kdy potřebujete operaci ramene?

Operace ramene je obvykle sekundární k léčbě první linie, jako je léčba bolesti a fyzikální terapie. Operace však může být dobrou volbou, pokud platí některá z těchto situací:

 • S fyzikální terapií a léky jste zlepšení nezaznamenali.
 • Bolest ramen vám v noci nedá spát.
 • Vaše bolest ramene vyzařuje skrz postiženou paži.
 • Bolí vás, i když jste v klidu.
 • Váš rozsah pohybu je nadále ohrožen.
Bylo to užitečné?

Oprava rotátorové manžety

Svaly rotátorové manžety jsou rozhodující pro rozsah pohybu a stabilitu vašeho ramene. Rotátorová manžeta je skupina čtyř svalů a jejich šlach. Ačkoli se připojují jako jedna jednotka k kosti pažní (horní část paže), každá samostatná složka se může roztrhnout.

Poranění rotátorové manžety jsou velmi časté.

Operace úplného natržení rotátorové manžety obvykle zahrnuje opětovné připojení šlachy na její původní místo na horní části paže (humerus). Částečné roztržení může vyžadovat pouze malý postup k opravě poškození.

V závislosti na úrovni poškození lze tuto operaci provést jedním ze tří způsobů:

 • otevřená operace (kde chirurg udělá jeden velký řez, aby viděl, co operují)
 • plně artroskopické (minimálně invazivní)

 • hybridní „mini-otevřená“ oprava

Všechny tyto techniky vykazují podobnou míru úspěšnosti a výsledky zotavení. Zatímco operace roztržené rotátorové manžety není obvykle léčbou první linie, můžete být dobrým kandidátem na tuto operaci, pokud platí některá z těchto situací:

 • Máte trhlinu větší než 3 cm (1,18 palce).
 • Máte příznaky déle než 6–12 měsíců.
 • Vaše slza byla způsobena nedávným zraněním.
 • Máte velkou slabost a ztrátu funkce v rameni.

Více o opravě rotátorové manžety se dozvíte zde.

Oprava předního a zadního labra superior (SLAP).

Trhlina SLAP je poranění prstence chrupavky obklopující jamku ramenního kloubu. Toto zranění může být způsobeno traumatem nebo opakovaným používáním.

Minimálně invazivní artroskopie se obvykle používá při reparační chirurgii SLAP. Existuje několik různých typů slz SLAP, které budou vyžadovat různé chirurgické strategie. Po období zotavení většina pacientů uvádí zlepšení síly a snížení bolesti.

Více o opravě slz SLAP se dozvíte zde.

Celková náhrada ramene

Celková náhrada ramene může být nutná v případech těžké artritidy nebo zlomeniny ramenního kloubu.

Operace zahrnuje odstranění poškozených oblastí ramenního kloubu a jejich nahrazení umělými částmi. Často to znamená výměnu poškozeného kulového kloubu za vysoce leštěnou kovovou kouli připevněnou k dříku a plastovou objímku.

U zlomenin hlavice humeru se běžně používá hemiartroplastika ramene. Tento postup nahrazuje pouze hlavici pažní kosti ramenního kloubu spíše než celou kouli a jamku.

Konkrétní typ náhrady ramene bude záviset na vašem zranění, kvalitě vaší kosti a kloubu a na tom, co váš chirurg považuje za nejlepší pro vaše zdravotní potřeby.

Více o operaci náhrady ramene se dozvíte zde.

Artroskopie pro luxaci ramene

Může být doporučena operace vykloubení ramene, která pomůže zlepšit stabilitu ramene a utáhnout nebo opravit natržené nebo natažené šlachy a vazy. Artroskopie je obvykle doporučenou chirurgickou možností, protože je minimálně invazivní a může minimalizovat poškození okolních tkání.

U mladších sportovců operace vykloubení ramene po prvním zranění se může snížit míra budoucích dislokací ramene podle výzkumu zveřejněného v roce 2019.

Zde se dozvíte více o artroskopii pro luxaci ramene.

Artroskopie zmrzlého ramene

Zmrzlé rameno (adhezivní kapsulitida) je bolestivý stav, který omezuje rozsah pohybu v rameni kvůli ztluštění kloubních tkání. Zmrzlé rameno je nejčastější u žen ve věku 40 až 60 let, podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS).

Fyzikální terapie je primární léčbou zmrzlého ramene, ale pokud nechirurgické metody nejsou účinné, může být navržena operace.

Cílem operace zmrzlého ramene je protažení a uvolnění ztuhlého kloubního pouzdra. To lze provést buď artroskopií ramene nebo manipulací v anestezii. Tyto metody mohou být také použity ve vzájemné kombinaci.

Podle AAOS se doba zotavení po operaci pohybuje od 6 týdnů do 3 měsíců, ale většina pacientů uvádí pozitivní dlouhodobé výsledky.

Více o artroskopii zmrzlého ramene se dozvíte zde.

Oprava akromioklavikulárního kloubu

Váš akromioklavikulární (AC) kloub je místem, kde se setkává konec vaší klíční kosti a lopatky. Úrazy AC kloubů představují asi 40 % všech poranění ramene a jsou obvykle způsobeny přímým traumatem.

Chirurgie se obvykle doporučuje pouze tehdy, pokud není pozorováno zlepšení konzervativními metodami.

Operace AC kloubu zahrnuje odstranění poškozené koncové části klíční kosti a nahrazení přetržených vazů. To lze provést buď artroskopicky nebo otevřenou operací. Zotavení po operaci AC kloubu může trvat až 6 měsíců nebo více.

Více o opravě akromioklavikulárního kloubu se dozvíte zde.

Artroskopická impingingová operace ramene

K nárazu do ramene dochází, když horní vnější okraj lopatky sevře nebo se otře o rotátorovou manžetu pod ní. To může způsobit bolest a podráždění.

Impingement ramene obvykle dobře reaguje na fyzikální terapii a léky, ale v těžkých případech může být použit chirurgický zákrok. Chirurgie je často minimálně invazivní postup, který rozšiřuje ramenní kloub, aby se uvolnily skřípnuté tkáně.

Dekomprese jádra u hlavice humeru je avaskulární nekróza další procedurou, kterou lze použít k udržení hlavice humeru, která byla poškozena v důsledku nedostatečného zásobení krví.

Více o artroskopické impingmentové operaci ramene se dozvíte zde.

Rameno je složitý kloub, který je náchylný k několika typům zranění. V mnoha případech lze zranění ramene vyřešit kombinací fyzikální terapie a léčby bolesti.

Pokud tyto konzervativní metody nejsou účinné nebo v případě vážného zranění, lze k opravě poškozených kostí nebo šlach použít chirurgický zákrok.

Bez ohledu na použitou operační techniku ​​jsou operace ramene často účinné při zmírnění bolesti a obnovení funkce ramene.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY