Bílá Piedra

Přehled

Bílá piedra je poměrně vzácná houbová infekce vlasového stvolu. Způsobuje ho kvasinkovitá houba zvaná Trichosporon. Dva typy hub, které způsobují bílé piedry, jsou T. inkin a T. ovoides. Bílá piedra obecně není nakažlivá.

Příznaky

Primárními příznaky bílé piedry jsou bílé až tříslové želatinové, perleťové uzliny obklopující vlasový stvol. Tyto uzliny se typicky nacházejí ve vlasech na obličeji a ve vlasech na těle (například v knírech a vousech, na řasách a obočí a v podpaží a ochlupení). Uzlíky mají průměr asi 1 mm nebo větší a lze je poměrně snadno odstranit.

Mezi další příznaky bílé piedry patří:

  • Lámavé, polámané vlasy
  • Vlasy, které jsou křehké
  • Bolest nebo svědění

Rizikové faktory

Bílá piedra se může vyskytnout v jakékoli věkové skupině a u obou pohlaví, ale nejvíce ohroženi jsou podle všeho mladí muži. Tento stav je nejčastější ve vlhkém až mírném klimatu. Ve Spojených státech se většina případů vyskytuje na jihu, ačkoli některé případy byly zdokumentovány také na severovýchodě.

Jak se liší od jiných podmínek?

Bílá piedra může být zaměněna s jinými stavy, které ovlivňují vlasy. Zde je návod, jak se bílá piedra liší od jiných stavů vlasů nebo pokožky hlavy:

Vši vs. bílá piedra

Vši jsou malý, nelétající hmyz, který se přichytí na vlasový stvol a saje krev z pokožky hlavy. Vajíčka vší (tzv. hnidy) jsou tmavě zbarvená, ale vylíhlé vši mají světlou barvu. Na rozdíl od vší, bílá piedra nevyvolává silné svědění a nezpůsobuje pocit, že vám něco leze po hlavě. Bílé uzlíky piedra lze snadno odstranit, zatímco hnidy vši ne.

Černá piedra vs. bílá piedra

Black piedra je bratranec bílé piedra. Uzliny, které charakterizují černou piedru, jsou tvrdé, černo/hnědé barvy a obtížně se odstraňují. Černá piedra je častěji vidět ve vlasech na hlavě a ne na obličeji nebo na těle.

Tinea versicolor vs. bílá piedra

Tinea versicolor je plísňová kožní infekce způsobená kvasinkami. Lidé s tímto stavem mohou získat šupinaté skvrny kdekoli na těle. Tyto skvrny mohou být světlejší nebo tmavší než vaše přirozená barva pleti. Na rozdíl od těchto kožních skvrn se bílá piedra jeví jako uzliny kolem vlasového stonku, které mají bílou až opálenou barvu.

Lupy vs. bílá piedra

Lupy jsou stav, který postihuje pokožku hlavy, zatímco bílá piedra ovlivňuje vlasový stvol.

Příčiny

Technickou příčinou bílé piedry je houba odrůdy trichosporon. Tato houba se vyskytuje převážně v půdě. Není jasné, jak lidé tuto infekci získají, ale může se stát, že lidé, kteří dostanou bílou piedru, již mají na kůži houbu trichosporon.

Jak se diagnostikuje?

Lékaři diagnostikují bílou piedru vyšetřením vlasového stvolu a uzlů. Mohou také provádět testy na houbě, aby pomohly určit jejich diagnózu.

Léčba

První linií léčby je úplné oholení všech infikovaných vlasů. To může stačit, abyste se zbavili plísně. Mezi další možnosti léčby patří antifungální krémy, šampony a perorální antifungální léky.

Komplikace

Nejčastější komplikací bílé piedry je vypadávání vlasů a/nebo lámavé vlasy. Lidé, kteří jsou imunosuprimovaní (kteří mají HIV nebo podstupují chemoterapii), mohou mít svědivé (charakterizované pocitem pálení) nebo nekrotické (skládající se z odumřelé tkáně) uzliny nebo papuly. Ty mohou způsobit intenzivní svědění a nepohodlí.

Výhled

Zatímco holení infikovaných chloupků je první linií obrany, tento stav dobře reaguje na lokální a perorální antimykotické ošetření, které se obvykle používá jen několik týdnů. Bílá piedra je z větší části neškodný stav a většina lidí se uzdraví s malými, pokud vůbec nějakými, zdravotními následky. Budou také pokračovat v růstu zdravých vlasů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY