Byliny a doplňky pro CHOPN (chronická bronchitida a rozedma plic)

Přehled

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je skupina onemocnění, která brání proudění vzduchu z plic. Dělají to tak, že vám stáhnou a ucpou dýchací cesty, například přebytečným hlenem, jako při bronchitidě, nebo tím, že poškodí nebo zhorší vaše vzduchové vaky, jako u alveolů. To omezuje množství kyslíku, které mohou vaše plíce dodávat do krevního oběhu. Dvě z nejvýznamnějších chorob CHOPN jsou chronická bronchitida a rozedma plic.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), chronické onemocnění dolních cest dýchacích, což je primárně CHOPN, byla 3. hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech v roce 2011 a je na vzestupu. V současné době neexistuje lék na CHOPN, ale záchranné inhalátory a inhalační nebo orální steroidy mohou pomoci kontrolovat příznaky. A přestože bylinky a doplňky samotné nemohou léčit nebo léčit CHOPN, mohou poskytnout určitou úlevu od symptomů.

Přečtěte si více: Co chcete vědět o CHOPN? »

Byliny a doplňky

Několik bylin a doplňků se po staletí používá ke zmírnění symptomů podobných CHOPN, včetně aromatické kulinářské byliny, tymiánu (Thymus vulgaris) a břečťan (Hedera helix). Mezi další bylinky používané v tradiční čínské medicíně patří ženšen (Panax ženšen), kurkumin (Curcuma longa) a šalvěje červené (Salvia miltiorrhiza). Doplněk melatonin může také poskytnout úlevu.

Tymián (Thymus vulgaris)

Tato osvědčená kulinářská a léčivá bylina ceněná pro své aromatické oleje má bohatý zdroj antioxidačních sloučenin. Němec studie zjistil, že jedinečná směs éterických olejů v tymiánu zlepšuje u zvířat odstraňování hlenu z dýchacích cest. Může také pomoci dýchacím cestám uvolnit se a zlepšit proudění vzduchu do plic. Zda to znamená skutečnou úlevu od zánětu a zúžení dýchacích cest u CHOPN, zůstává méně jasné.

Anglický břečťan (Hedera Helix)

Tento bylinný lék může nabídnout úlevu od omezení dýchacích cest a zhoršené funkce plic spojené s CHOPN. Přestože je slibný, chybí přísný výzkum jeho účinků na CHOPN. Břečťan může u některých lidí způsobit podráždění pokožky a extrakt z břečťanu se nedoporučuje u osob s alergií na rostlinu.

Přečtěte si více: 5 rychlých faktů o anglickém břečťanu »

Ženšen (Panax ženšen)

Datovaná, ale dobře kontrolovaná klinika studie z roku 2002 dospěl k závěru, že léčba touto tradiční asijskou bylinkou byla pro úlevu od symptomů CHOPN lepší než placebo. Lidé, kteří užívali ženšen, zaznamenali výrazné zlepšení dýchání a schopnosti cvičit ve srovnání s podobnými subjekty, které dostaly neaktivní léčbu.

Další studie zkoumal účinky kombinované terapie, která zahrnovala ženšen a jiné asijské tradiční léčivé byliny, versus žádná léčba. V této čínské studii došlo u subjektů užívajících bylinnou směs na bázi ženšenu k významnému zlepšení ve všech měřeních plicních funkcí ve srovnání se subjekty, které nedostaly žádnou léčbu.

Další studie zkoumal všechny existující důkazy týkající se ženšenu pro CHOPN. Autoři dospěli k závěru, že ve srovnání s žádnou léčbou nebo léčbou samotnými standardními léky ženšen nabídl určité další zlepšení kvality života a plicních funkcí u pacientů se stabilní CHOPN.

Kurkumin

Kurkumin se běžně vyskytuje v kurkumě (Curcuma longa). Kurkuma je koření běžně používané v kari. Kurkumin, který se v tradiční asijské medicíně používá již dlouho, prokazatelně snižuje zánět dýchacích cest. Silný antioxidant, kurkumin může pomoci bojovat předpokládá se, že oxidační stres je základem CHOPN, přičemž blokuje zánět na molekulární úrovni. Výzkum se také zabývá možnostmi využití kurkuminu v léčbě rakoviny. Předpokládá se, že kurkumin je bezpečný a dobře snášen, a to i při vysokých dávkách.

Výzkumníci jsou aktivně vyšetřovat schopnost kurkuminu předcházet, zvrátit nebo zlepšit širokou škálu onemocnění a stavů. Vědci dosud zjistili, že kurkumin může mít významné antivirové účinky, protizánětlivéa antioxidační účinky. A co víc, může nabídnout úlevu od artritidy a ochranu před Alzheimerovou chorobou. Vědce také zajímá potenciální schopnost kurkuminu bojovat proti rakovině nebo jí předcházet.

Red Sage (Salvia Miltiorrhiza)

Jedna studie zjistil, že šalvěj červená je účinný antioxidant, chránící výstelky cév před poraněním, když je kyslík dočasně odříznut a poté obnoven, jako v případě exacerbací CHOPN.

Melatonin

Především známý jako pomoc při spánku, tato studie ukazuje, že melatonin pomáhá snižovat oxidační stres u lidí s CHOPN, což usnadňuje dýchání. Je třeba provést další výzkum jeho dlouhodobých účinků na CHOPN.

Výhled

Existuje mnoho výzkumů o CHOPN kvůli její závažnosti a velkému počtu lidí, kteří ji mají. Ačkoli neexistuje žádný lék na CHOPN, existuje mnoho léčebných postupů, které snižují symptomy v této sadě nemocí. Byliny a doplňky poskytují přirozenou alternativu k lékům s menším počtem vedlejších účinků, přestože výzkum jejich účinnosti proti CHOPN pokračuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY