Celková parenterální výživa u kojenců

Co je to úplná parenterální výživa?

Někteří novorozenci nemohou vstřebat dostatečnou výživu žaludkem a střevem. Tato oblast je známá jako gastrointestinální (GI) trakt. V tomto případě potřebují přijímat živiny žilou nebo nitrožilně (IV).

U některých kojenců funguje GI trakt dostatečně dobře na to, aby umožňoval pravidelné krmení spolu s některým IV krmením. Toto se nazývá částečná parenterální výživa (PPN). Ostatní kojenci musí dostávat veškerou výživu prostřednictvím IV. Toto se nazývá celková parenterální výživa (TPN).

TPN umožňuje tekutinám vstupovat do těla a poskytovat živiny při obcházení GI traktu. TPN dodává do těla kojence kombinaci bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Dodává také elektrolyty, které pomáhají regulovat rovnováhu živin na buněčné úrovni.

Kdy je nutná celková parenterální výživa?

Dospělí, děti a novorozenci mohou mít v určitých případech z TPN prospěch. Dospělí pacienti a děti mohou potřebovat TPN, když nemohou získat správnou výživu normálním jídlem nebo sondou zavedenou do žaludku. To může být způsobeno zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, které způsobují těžký průjem. Může to být také způsobeno syndromem krátkého střeva po chirurgickém odstranění velké části tenkého střeva v důsledku onemocnění střeva. TPN se používá, když kojenec není schopen přijímat potravu nebo tekutiny ústy, které budou dodány přímo do žaludku. Kojenci mohou vyžadovat TPN, pokud jsou nemocní nebo se narodí předčasně.

Proč kojenci potřebují úplnou parenterální výživu?

Pokud nemocné nebo předčasně narozené děti nemohou po delší dobu správně absorbovat živiny ústy, může to být nebezpečné. Dětská nemocnice UCSF doporučuje, že ačkoli je vždy vhodnější podávat výživu prostřednictvím GI traktu, pokud to není možné, lze zahájit TPN. Nemocní nebo nedonošení novorozenci mají často zvýšenou potřebu živin. To může být způsobeno faktory, jako jsou:

  • průjem
  • dehydratace
  • zastavení růstu ledvin, které brání normálnímu fungování
  • nedostatečný čas v děloze, který brání kojenci v plném přísunu nezbytných živin pro zdravý růst a vývoj.

Podle Americké společnosti pro parenterální a enterální výživu (ASPEN) může TPN pomoci zachránit životy podváhou nebo nemocným kojencům, kteří nejsou schopni zpracovat potravu přijímanou ústy nebo podávanou sondou do GI traktu. TPN nabízí pro tyto děti efektivnější způsob, jak uspokojit své nutriční potřeby, než prostřednictvím IV krmení na vodní bázi. Je to proto, že TPN poskytuje více než jen cukry a soli dostupné z IV. Studie v lékařském časopise Mayo Clinic Proceedings zjistili, že kojenci mohou mít prospěch z TPN, když orální krmení není možné. Patří mezi ně předčasně narozené děti s určitými zdravotními stavy a jiné děti s průjmem a chirurgickými problémy. Jedna recenze 20 pacientů zjistila, že kojenci přijali dostatek kalorií, aby znovu získali váhu a pokračovali v růstu. Zpráva v lékařském časopise Archives of Disease in Childhood studovali účinnost TPN oproti mléku u 34 kojenců s velmi nízkou porodní hmotností. Výzkumníci zjistili, že skupina TPN měla vyšší denní příjem bílkovin i sacharidů ve srovnání se skupinou krmenou mlékem. Studie dospěla k závěru, že pokud je TPN správně podávána, může být účinnou léčbou pro kojence s velmi nízkou porodní hmotností. Tyto studie však byly provedeny v prvních letech používání TPN. Další zkušenosti ukázaly, že TPN má vysoké riziko komplikací a není běžně doporučováno u kojenců s nízkou porodní hmotností, kteří mohou přijímat výživu přes GI trakt.

Jak se podává úplná parenterální výživa kojenci?

TPN se podává do žíly umístěním IV linky do ruky, nohy, pokožky hlavy nebo pupku dítěte. Tekutiny jsou dodávány „periferní“ cestou. To znamená, že výživa je dodávána prostřednictvím menších žil, které jsou méně centrálně umístěné v těle dítěte. Toto je obecně metoda pro PPN, která se používá pro krátkodobou nutriční podporu. Delší IV lze použít, když dítě potřebuje dostávat průběžné krmení TPN. Někdy se tomu říká „centrální čára“. A centrální čáramůže poskytnout kojenci větší koncentraci živin prostřednictvím větších žil.

Jaká jsou rizika totální parenterální výživy pro kojence?

Ačkoli TPN může být život zachraňující pro kojence, kteří nejsou schopni normálně přijímat výživu, není bez rizik. Manuál společnosti Merckuvádí, že asi 5 až 10 procent pacientů všech věkových kategorií má komplikace související s přístupem k centrální lince IV. Následující zdravotní problémy se u kojenců často vyvíjejí prostřednictvím použití TPN nebo IV linek ke krmení:

  • problémy s játry
  • hladiny tuků, krevního cukru a elektrolytů, které jsou příliš vysoké nebo příliš nízké
  • sepse, závažná reakce na bakterie nebo jiné zárodky

The Manuál společnosti Mercktaké poznamenává, že chronické onemocnění plic nebo vysoký krevní tlak mohou být komplikací příjmu tuků prostřednictvím TPN. Problémy s játry v důsledku TPN se mohou vyvinout v jakémkoli věku. Nejčastěji se však vyskytují u kojenců, zejména u předčasně narozených. Je to proto, že jejich játra ještě nejsou plně vyvinutá. Problémy s játry se nejčastěji vyskytují při prvním spuštění TPN. Snížení množství bílkovin v IV směsi může pomoci napravit to. Poskytovatelé zdravotní péče pečující o nemocné nebo předčasně narozené děti pečlivě sledují nutriční potřeby každého kojence odběrem krve a moči. Výsledky těchto testů varují lékařský tým, pokud dítě vyžaduje úpravy nutričních složek TPN.

Jaký je výhled pro lidi na TPN?

Podle Informačního listu o parenterální výživě vydaného společností ASPEN mohou děti i dospělí prospívat pomocí parenterální výživy, pokud nenastanou žádné komplikace. Ačkoli je parenterální výživa obvykle zastavena, jakmile je osoba znovu schopna jíst ústy, lze v ní pokračovat tak dlouho, jak je to nutné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY