Chronická pankreatitida

Co je chronická pankreatitida?

Chronická pankreatitida je zánět slinivky břišní, který se v průběhu času nezlepšuje.

Slinivka je orgán umístěný za žaludkem. Vytváří enzymy, což jsou speciální proteiny, které pomáhají trávit jídlo. Vytváří také hormony, které kontrolují hladinu cukru ve vašem krevním řečišti.

Pankreatitida nastává, když se slinivka břišní zanítí. Pankreatitida je považována za akutní, když se zánět objeví náhle a trvá pouze krátkou dobu. Považuje se za chronické, když se neustále vrací nebo když se zánět neléčí měsíce nebo roky.

Chronická pankreatitida může vést k trvalému zjizvení a poškození. Ve slinivce břišní se mohou vyvinout vápenaté kameny a cysty, které mohou zablokovat potrubí nebo trubici, která přenáší trávicí enzymy a šťávy do žaludku. Blokáda může snížit hladiny pankreatických enzymů a hormonů, což vašemu tělu ztíží trávení potravy a regulaci hladiny cukru v krvi. To může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně podvýživy a cukrovky.

Co způsobuje chronickou pankreatitidu?

Existuje mnoho různých příčin chronické pankreatitidy. Nejčastější příčinou je dlouhodobé zneužívání alkoholu. Přibližně 70 procent případů je spojeno s konzumací alkoholu.

Autoimunitní onemocnění nastává, když vaše tělo omylem napadne vaše zdravé buňky a tkáně. Syndrom zánětlivého střeva, což je zánět trávicího traktu, a primární biliární cholangitida, což je chronické onemocnění jater spojené s chronickou pankreatitidou.

Mezi další příčiny patří:

 • autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází, když vaše tělo omylem napadne vaše zdravé buňky a tkáně
 • úzký pankreatický kanál, což je trubice, která přenáší enzymy ze slinivky břišní do tenkého střeva
 • ucpání pankreatického vývodu buď žlučovými nebo pankreatickými kameny
 • cystická fibróza, což je dědičné onemocnění, které způsobuje hromadění hlenu v plicích

 • genetika
 • vysoká hladina vápníku v krvi, která se nazývá hyperkalcémie
 • vysoká hladina triglyceridových tuků v krvi, která se nazývá hypertriglyceridémie

Kdo je ohrožen chronickou pankreatitidou?

Zneužívání alkoholu zvyšuje riziko vzniku chronické pankreatitidy. Předpokládá se, že kouření zvyšuje riziko pankreatitidy mezi alkoholiky. V některých případech může rodinná anamnéza chronické pankreatitidy zvýšit vaše riziko.

Chronická pankreatitida se nejčastěji rozvíjí u lidí ve věku 30 až 40 let. Tento stav je také častější u mužů než u žen.

Děti žijící v tropických oblastech Asie a Afriky mohou být ohroženy rozvojem tropické pankreatitidy, což je další typ chronické pankreatitidy. Přesná příčina tropické pankreatitidy není známa, ale může souviset s podvýživou.

Jaké jsou příznaky chronické pankreatitidy?

Zpočátku nemusíte zaznamenat žádné příznaky. Změny ve vaší slinivce mohou být poměrně pokročilé, než se začnete cítit špatně. Když se objeví příznaky, mohou zahrnovat:

 • bolest v horní části břicha
 • průjem
 • tuková stolice, která je řídká, bledá a nedá se snadno vyplavit
 • nevolnost a zvracení
 • dušnost
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • nadměrná žízeň a únava

S progresí onemocnění můžete zaznamenat závažnější příznaky, jako jsou:

 • pankreatické tekutiny ve vašem břiše
 • žloutenka, která se vyznačuje nažloutlým zabarvením očí a kůže
 • vnitřní krvácení
 • střevní blokáda

Bolestivé epizody mohou trvat hodiny nebo dokonce dny. Někteří lidé zjistili, že jídlo nebo pití může jejich bolest zhoršit. Jak nemoc postupuje, bolest může být konstantní.

Jak se diagnostikuje chronická pankreatitida?

Během raných fází chronické pankreatitidy jsou změny na slinivce obtížně vidět v krevních testech. Z tohoto důvodu se krevní testy obvykle nepoužívají k diagnostice onemocnění. Mohou však být použity ke stanovení množství pankreatických enzymů ve vaší krvi. Krevní testy mohou být také použity ke kontrole počtu krvinek spolu s funkcí ledvin a jater. Váš lékař vás může požádat o vzorek stolice k testování hladiny tuku. Mastná stolice může být známkou toho, že vaše tělo nevstřebává živiny správně.

Zobrazovací testy jsou nejspolehlivějším způsobem, jak může váš lékař stanovit diagnózu. Váš lékař může požádat o provedení následujících studií na břiše, aby se zjistily známky zánětu:

 • rentgenové snímky
 • ultrazvuky
 • CT vyšetření
 • MRI skeny

Váš lékař může také doporučit endoskopický ultrazvuk. Během endoskopického ultrazvuku vám lékař vloží dlouhou ohebnou trubici do úst a dolů přes žaludek a tenké střevo. Trubice obsahuje ultrazvukovou sondu, která vysílá zvukové vlny, které vytvářejí detailní snímky vaší slinivky břišní.

Jak se léčí chronická pankreatitida?

Léčba chronické pankreatitidy se zaměřuje na snížení bolesti a zlepšení funkce trávení. Poškození slinivky břišní nelze vrátit, ale s náležitou péčí byste měli být schopni zvládnout mnoho svých příznaků. Léčba pankreatitidy může zahrnovat léky, endoskopické terapie nebo chirurgický zákrok.

Léky

Mezi možné léky, které může lékař předepsat pro chronickou pankreatitidu, patří:

 • léky proti bolesti
 • umělé trávicí enzymy, pokud jsou vaše hladiny enzymů příliš nízké na to, aby bylo možné jídlo normálně trávit
 • inzulín, pokud máte cukrovku
 • steroidy, pokud máte autoimunitní pankreatitidu, ke které dochází, když imunitní systém vašeho těla napadne vaši slinivku

Endoskopie

Některé léčby používají endoskop ke snížení bolesti a odstranění blokád. Endoskop je dlouhá ohebná trubice, kterou vám lékař zavede ústy. Umožňuje lékaři odstranit pankreatické kameny, umístit malé trubičky zvané stenty pro zlepšení průtoku a uzavřít netěsnosti.

Chirurgická operace

Chirurgie není pro většinu lidí nutná. Pokud však máte silnou bolest, která nereaguje na léky, odstranění části slinivky může někdy poskytnout úlevu. Chirurgický zákrok lze také použít k odblokování pankreatického vývodu, odvodnění cyst nebo k jeho rozšíření, pokud je příliš úzký.

Je důležité vyhýbat se alkoholu poté, co vám byla diagnostikována chronická pankreatitida, i když alkohol nebyl příčinou vaší nemoci. Měli byste se také vyvarovat kouření, protože to může zvýšit riziko vzniku rakoviny slinivky. Možná budete muset omezit množství tuků ve stravě a užívat vitamíny.

Jaké jsou možné komplikace chronické pankreatitidy?

Chronická pankreatitida má potenciál způsobit četné komplikace. Máte větší riziko vzniku komplikací, pokud budete pokračovat v pití alkoholu i poté, co vám byla diagnostikována.

Malabsorpce živin je jednou z nejčastějších komplikací. Vzhledem k tomu, že vaše slinivka neprodukuje dostatek trávicích enzymů, vaše tělo neabsorbuje živiny správně. To může vést k podvýživě.

Další možnou komplikací je rozvoj diabetu. Pankreatitida poškozuje buňky, které produkují inzulín a glukagon, což jsou hormony, které kontrolují množství cukru ve vaší krvi. To může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Asi 45 procent lidí s chronickou pankreatitidou dostane cukrovku.

U některých lidí se také vyvinou pseudocysty, což jsou výrůstky naplněné tekutinou, které se mohou tvořit uvnitř nebo vně slinivky břišní. Pseudocysty jsou nebezpečné, protože mohou blokovat důležité kanály a krevní cévy. V některých případech se mohou nakazit.

Dlouhodobý výhled

Výhled závisí na závažnosti a základní příčině onemocnění. Další faktory mohou ovlivnit vaše šance na uzdravení, včetně vašeho věku v době diagnózy a toho, zda budete pokračovat v pití alkoholu nebo kouření cigaret.

Včasná diagnostika a léčba mohou zlepšit výhled. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky pankreatitidy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY