Co byste měli vědět o 4. stádiu rakoviny vulvy

Čtyři stadia rakoviny vulvy odpovídají tomu, jak daleko se rakovina rozšířila. Rakovina vulvy 4. stádium je nejpokročilejším stádiem. Znamená to, že se rakovina rozšířila do horní části močové trubice, pochvy nebo jiných částí těla.

Rakovina vulvy je vzácná rakovina, která začíná ve vulválních tkáních. The American Cancer Society odhaduje, že v roce 2023 bude ve Spojených státech diagnostikováno 6 470 rakovin vulvy a asi 1 670 lidí na tuto rakovinu zemře.

Vulva zahrnuje ten:

 • vnitřní a vnější vaginální pysky (malé a velké stydké pysky)
 • klitoris
 • poševní otvor a jeho žlázy
 • mons pubis (tkáň, která pokrývá veřejnou kost)

Většina běžně, rakovina vulvy se nachází ve vnějších vaginálních rtech. Obvykle se jedná o pomalu rostoucí rakovinu, počínaje abnormálními buňkami nazývanými vulvální intraepiteliální neoplazie (VIN). Časem se z VIN může stát rakovina vulvy, proto je důležitá včasná diagnostika a léčba.

V tomto článku se podíváme na to, jak lékaři klasifikují rakovinu vulvy ve stádiu 4, spolu s léčbou a mírou přežití.

Anatomie vulvy. Lékařská ilustrace od Wenzdai Figueroa

Co je rakovina vulvy fáze 4?

Staging rakoviny určuje, jak daleko se rakovina rozšířila, a pomáhá při rozhodování o léčbě a prognóze.

Karcinom vulvy 4. stádium je nejpokročilejším stadiem rakoviny vulvy. Neexistuje žádné stadium 5. Lékaři stadia rakovinu vulvy pomocí operace, zobrazovacích skenů a dalších testů.

v čtvrté stadium rakoviny vulvyrakovina se rozšířila do horní části pochvy nebo horní močové trubice nebo do jiné oblasti těla. Existují dvě podfáze čtvrtého stadia rakoviny vulvy: stadium 4A a 4B.

Etapa Popis
4A Rakovina je ve vulvě nebo v perineum nebo obojí a může růst do řitního otvoru, dolní pochvy nebo dolní močové trubice. Rakovina se mohla rozšířit do blízkých lymfatických uzlin a připojila se k podkladové tkáni nebo způsobila vytvoření vředu nebo vředů na jedné nebo více lymfatických uzlinách. Rakovina se zatím nerozšířila do vzdálených míst.

nebo

Rakovina se rozšířila do močového měchýře, konečníku, pánevní kosti nebo horní části močové trubice nebo pochvy. Může nebo nemusí se rozšířit do blízkých lymfatických uzlin. Do vzdálených lokalit se zatím nerozšířil.

4B Rakovina se rozšířila do vzdálených lymfatických uzlin nebo orgánů, jako jsou plíce nebo kosti. Rakovina se může nebo nemusí rozšířit do blízkých orgánů nebo lymfatických uzlin.

Rakovina vulvy je obvykle pomalu rostoucí rakovina, která často začíná na vnějších vaginálních rtech. Pokud není diagnostikována a léčena, může se rozšířit do dalších tkání na vulvě a poté do oblastí, jako je vagína, řitní otvor, močová trubice, lymfatické uzliny a další části těla.

Protože se obvykle jedná o pomalu rostoucí rakovinu, pravidelné vyšetření pánve může pomoci s včasnou identifikací a léčbou abnormálních tkání a snížit riziko šíření.

Jak se obvykle léčí rakovina vulvy stádia 4?

Léčba rakoviny vulvy ve stádiu 4 závisí na tom, zda jde o fázi 4A nebo 4B.

Ošetření stupně 4A

Ve stadiu 4A může léčba zahrnout:

 • operace (radikální vulvektomie nebo exenterace pánve)
 • operace a záření
 • ozařování nebo chemoterapie a ozařování, pak operace
 • ozařování, s chemoterapií nebo bez ní

Váš léčebný tým s vámi probere vaše možnosti a v závislosti na vašem celkovém zdraví a specifikách vaší rakoviny a na tom, kde se rozšířila, se vaše možnosti mohou lišit. T

léčba nemusí být schopna vyléčit rakovinu v této fázi, ale může pomoci zmírnit příznaky, snížit velikost nádoru a zlepšit kvalitu života.

Ošetření stupně 4B

Podle National Cancer Institute (NIH), neexistuje žádná standardní léčba rakoviny vulvy ve stadiu 4B. Lékaři mohou léčit rakovinu, která se rozšířila do jiných oblastí těla, chemoterapií nebo imunoterapií. Ke zmírnění příznaků lze také použít paliativní léčbu.

Pokyny pro léčbu od National Comprehensive Cancer Network (NCCN) pro rakovinu vulvy stadia 4B doporučují externí radiační terapii (EBRT) ke zmírnění příznaků a kontrole dalšího šíření rakoviny.

Lékaři mohou také používat systémové terapie nebo nejlepší podpůrnou péči (BSC) ke zvládání symptomů souvisejících s rakovinou. Podle NCCN preferované systémové terapie první linie pro rakovinu vulvy stadia 4B zahrnují:

 • cisplatina/paklitaxel/bevacizumabb
 • cisplatina/paklitaxel
 • karboplatina/paklitaxel
 • karboplatina/paclitaxel/bevacizumab

Mezi další doporučené léky NCCN pro rakovinu vulvy stadia 4B patří:

 • cisplatina
 • karboplatina

Dokážete přežít 4. stadium rakoviny vulvy?

Míra přežití se liší v závislosti na stádiu rakoviny vulvy a míře šíření. U rakoviny vulvy stadia 4 je 5letá relativní míra přežití 22,9 %.

Relativní míra přežití je odhad toho, jak dlouho může někdo se specifickým onemocněním žít po diagnóze ve srovnání s někým bez tohoto onemocnění. Například 5letá relativní míra přežití 22,9 % znamená, že u někoho s tímto onemocněním je o 29,9 % pravděpodobnější, že bude žít 5 let než u někoho bez tohoto onemocnění.

Tady jsou 5letá míra přežití pro všechna stádia rakoviny vulvy:

 • Lokalizované (pouze ve vulvě): 86,2 %
 • Regionální (šíří se pouze do lymfatických uzlin v oblasti vulvy): 48,4 %
 • Vzdálené (rozšířené do jiných oblastí těla): 22,9 %
 • Celkově (kombinovaná míra přežití): 70,3 %

Je důležité si uvědomit, že statistiky jsou dobrým odhadem, ale každý člověk je jiný, a to nejsou absolutní hodnoty.

Faktory ovlivňující míru přežití

Bylo zjištěno postižení lymfatických uzlin ovlivnit přežití. To znamená, že to, zda je rakovina v lymfatických uzlinách – a kolik – může ovlivnit míru přežití.

Stádium, ve kterém je člověk diagnostikován s rakovinou vulvy, také ovlivňuje míru přežití. Být diagnostikován v pozdější fázi je spojen s nižší mírou přežití.

jiný faktory které mohou ovlivnit přežití, zahrnují váš věk, typ a velikost nádoru a vaše celkové zdraví.

Odnést

Rakovina vulvy je pomalu rostoucí rakovina, která začíná ve vulválních tkáních. Stejně jako ostatní druhy rakoviny je rozdělena do fází, které poskytují představu o tom, jak daleko se rakovina rozšířila, a pomáhají řídit léčbu.

Rakovina vulvy 4. stádium je nejpokročilejším stádiem a může zahrnovat rakovinu vulvy, která se rozšířila do dalších oblastí těla.

Existuje několik léčebných postupů pro rakovinu vulvy ve stadiu 4, včetně chirurgie, chemoterapie a ozařování. Váš ošetřující tým s vámi prodiskutuje nejvhodnější léčbu pro vaši konkrétní zdravotní situaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY