Co byste měli vědět o extra kůži na očních víčkách a jak se s tím vypořádat

Dermatochalasis je běžný stav vyznačující se uvolněním kůže očních víček, což může způsobit, že máte na očních víčkách “přebytečnou” kůži. Obvykle to není důvod k obavám, ale pokud způsobuje problémy se zrakem, léčba může pomoci.

Mnoho lidí má trochu kůže očních víček navíc, také známou jako dermatochalasis. Technicky vzato, ve skutečnosti nemáte extra kůži. Pleť, kterou jste vždy měli, se spíše stává laxní až do bodu, kdy se vaše oči mohou jevit jako zastřené.

Tato uvolněná kůže se často zhoršuje s věkem v důsledku gravitace, klesající elasticity kůže a oslabení pojivových tkání ve vaší kůži.

Tento stav nejčastěji postihuje vaše horní víčka, ale můžete si také všimnout dermatochalázy na dolních víčkách.

Můžete mít například:

 • „povislá“ nebo pokleslá víčka
 • opuchlé oči
 • tíha očního víčka
 • oční váčky
 • vrásky na horních nebo dolních víčkách

Čtěte dále, abyste se dozvěděli, co způsobuje pokleslá víčka, a získejte podrobnosti o léčbě tohoto stavu.

Účinky extra kůže očních víček

Příznaky a účinky zůstávají většinou kosmetické. Můžete si všimnout například otoků očních víček, vrásek, tmavých kruhů nebo povislé kůže.

Ale občas může uvolněná kůže očních víček a pokleslá víčka také přispět k podráždění očí, zarudnutí a problémům s vaším zrakem.

Můžete mít například problém vidět, jestli vám oční víčko poklesne přes oční bulvu. Tento stav, nazývaný mechanická ptóza, může bránit vašemu vidění. Brýle nebo kontakty nepomohou opravit mechanickou ptózu, takže oční lékař nebo specialista může doporučit operaci.

Příčiny extra kůže očních víček

Lidé jakéhokoli věku mohou trpět dermatochalázou, ale u dospělých a starších lidí je pravděpodobnější, že se u nich vyvine tento problém.

Běžně se to děje jako součást přirozeného procesu stárnutí kůže v důsledku oslabení pojivové tkáně a elasticity kůže. Jednoduše řečeno, gravitace táhne méně elastickou kůži směrem dolů, což může způsobit prověšení vašich víček.

Běžný stav nazývaný ptóza může také ovlivnit vzhled kůže očních víček, protože ptóza oslabuje sval, který otevírá a zavírá vaše víčka. Mezi faktory, které mohou vést k tomuto stavu, patří:

 • přirozený proces stárnutí
 • operace očních víček
 • různé neurologické stavy
 • genetické faktory
 • často si třete oči

Některé základní zdravotní stavy mohou také vést k dermatochaláze, včetně:

 • onemocnění štítné žlázy, nazývané také Gravesova oftalmopatie
 • cutis laxa, což je skupina vzácných onemocnění pojivové tkáně
 • trauma nebo poranění očních víček
 • Ehlers-Danlosovy syndromy, které ovlivňují funkci kolagenu

 • amyloidóza, vzácný stav, který zahrnuje nahromadění proteinu amyloid v různých tělesných orgánech

 • angioneurotický edém, vzácný stav vyznačující se epizodami otoku po celém těle
 • xanthelasma, která zahrnuje ploché, nažloutlé plaky pod kůží očních víček

Genetické faktory zdá se, že také hraje roli v povislé kůži očních víček. Jinými slovy, pokud mají vaši rodiče a sourozenci nadbytečnou kůži kolem očních víček, je pravděpodobnější, že se setkáte se stejným problémem.

Ošetření extra pokožky očních víček

Povislá víčka nemusí nutně znamenat důvod k obavám, takže nemusí vždy vyžadovat léčbu. To znamená, že pokud byste chtěli řešit vzhled extra kůže očních víček z kosmetických důvodů, určitě tuto možnost máte.

Na druhé straně uvolněná kůže očních víček, která způsobuje problémy se zrakem, může vyžadovat odborné ošetření. Vaše pojištění může pokrývat celý nebo část procedury, pokud máte funkční problém kvůli extra kůži očních víček.

Váš pečovatelský tým bude chtít určit přesnou příčinu pytlovité kůže očních víček, než doporučí léčbu. V některých případech může jednoduché odstranění přebytečné kůže problém zhoršit.

Funkční problém v základních termínech znamená, že máte potíže s každodenními úkoly, jako jsou:

 • vidění
 • čtení
 • používat počítač
 • pracovat nebo řídit

Odstranění přebytečné kůže, která brání vašemu vidění, může vést ke zlepšení vašeho zraku a kvality života.

Pokud se rozhodnete ošetřit extra pokožku očních víček, může vám tým péče doporučit jedno z následujících ošetření:

 • Blefaroplastika: Tato operace zahrnuje odstranění přebytečné kůže, svalů a někdy i tuku z očního víčka. Obvykle můžete jít domů ve stejný den operace. Dočasné vedlejší účinky obecně zahrnují určité otoky očí, otoky, bolest a citlivost na světlo.
 • Injekce: Botoxové injekce mohou pomoci napnout ochablou pokožku a dočasně snížit výskyt vrásek. Uvolňuje svaly obočí, což jim může pomoci zvednout je z vrásčitého vzhledu a zanechávat pokožku pevnější a pevnější. Pro udržení těchto výsledků budete muset injekce opakovat každých několik měsíců.
 • Výplně: Dermální výplně s kyselinou hyaluronovou jako Juvederm dodávají víčkům extra objem. Obvykle se používají pouze na spodní víčka, aby pomohly vyplnit dutinu, která se může vytvořit pod očima. Tyto výplně mohou redukovat výskyt tmavých kruhů, ale na problémy s horní částí oka moc nepomohou. Pro udržení výsledků je budete muset opakovat každých několik měsíců.
 • Odstranění tuku nebo změna polohy: Tato operace zahrnuje odstranění nebo přerozdělení tuku, aby se snížil vzhled vaků a zpevnila se kůže očních víček. To znamená, že odstranění přebytečného tuku může v některých případech přispět k hlubším váčkům pod očima, takže je dobré prodiskutovat své možnosti se svým pečovatelským týmem. Tato operace je také invazivnější než blefaroplastika a může vyžadovat delší dobu rekonvalescence.

Pomůže oční cvičení?

Někteří lidé také považují cvičení očních víček za užitečné, ale žádný důkaz nepodporuje jejich výhody. Podle teorie, která stojí za tímto přístupem, může aktivace svalů očních víček posílit oslabené oční svaly a napnout víčka v procesu.

Můžete například vyzkoušet trénink odporu očních víček.

Začněte tím, že si dáte prsty nad obočí. Poté zatlačte proti této síle a použijte své svaly, abyste je přinutili nahoru. Vzniká tak odpor podobný silovému tréninku.

Rychlé mrkání a rolování očima může také posílit oční víčka, oči a okolní svaly.

Další možností je cvičení jogínských očí Trataka.Toto cvičení zahrnuje upření očí na konkrétní objekt v dálce. Udržujte svůj pohled upřený co nejdéle a ucítíte, jak vaše oční svaly pracují stejně jako vy.

Sečteno a podtrženo

Dermatochaláza, známá také jako přebytečná kůže očních víček, se může vyvinout s věkem. I když se obvykle jedná o kosmetický problém, může někdy zhoršit váš zrak a vyžadovat léčbu.

Pokud byste chtěli získat léčbu, která by řešila nadbytečnou kůži na očních víčkách, máte řadu možností, včetně operace, botoxových injekcí a výplní.

Váš pečovatelský tým vám může pomoci identifikovat příčinu nadbytečné kůže očních víček. Mohou také nabídnout více informací o vašich možnostech léčby spolu s personalizovaným poradenstvím o těch, které mohou vyhovovat vašim potřebám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY