Co dělat s bolestí po operaci ramene

Míra bolesti, kterou jedinec pociťuje po operaci ramene, se může lišit v závislosti na typu opravy. Pomoci může užívání léků proti bolesti a ledování ramene.

Přibližně 53 000 lidí ve Spojených státech ročně podstoupí operaci náhrady ramene.

Přestože operace může vést ke zdravější budoucnosti bez bolesti, pravděpodobně po operaci pocítíte určité nepohodlí, když se budete léčit.

Je důležité mluvit se svým lékařem o jeho doporučeních pro léčbu bolesti po operaci ramene, protože každý případ je jedinečný. Shromáždili jsme nějaké informace, které vám pomohou cítit se lépe připraveni zvládnout to, co vás čeká.

Jak dlouho trvá bolest po operaci ramene?

V závislosti na typu operace ramene a množství souvisejících opravných prací lze očekávat bolest týdny nebo dokonce měsíce po zákroku.

Váš lékař by měl být schopen odhadnout, co je typické pro vaši konkrétní operaci, abyste věděli, kdy bolest trvá déle, než se očekávalo.

Je však důležité pamatovat na to, že každý má jinou zkušenost a bolest se může lišit v závislosti na řadě faktorů.

Proč je rekonvalescence po operaci ramene tak bolestivá?

Je běžné, že mnoho operací ramen zahrnuje řezání, vrtání a šití tkání. To může způsobit bolest a zánět tkání. Navíc, protože rameno a paže jsou typicky imobilizovány na několik týdnů po jakékoli operaci ramene, může se z nedostatečného používání vyvinout ztuhlost a bolest.

I když to není úplně běžné, existuje riziko poškození nervů při operaci ramene. To může prodloužit zotavení a zvýšit míru bolesti, kterou člověk pociťuje.

A studie 2019 zjistili, že operace opravy rotátorové manžety je bolestivější než jiné ambulantní operace ramene. To bylo založeno na tom, jak lidé hodnotili svou bolest v hodinách po operaci, takže přesné důvody, proč byla vnímána větší bolest, stále vyžadují další výzkum.

Jak zabráním tomu, aby mě po operaci bolelo rameno?

Existuje několik způsobů, jak vám lékař může pomoci léčit jakoukoli bolest po operaci ramene.

V závislosti na vašem postupu můžete před výkonem dostat regionální anestezii (nazývanou také ramenní nebo nervový blok). To by mělo pomoci od bolesti během zákroku a krátce po něm. Kromě toho může lékař během operace aplikovat místní znecitlivující lék.

Váš lékař pravděpodobně předepíše léky po operaci ramene, aby blokoval bolest a pomohl snížit zánět:

 • acetaminofen (Tylenol)
 • ibuprofen (Advil)
 • celekoxib (Celebrex)
 • naproxen (Aleve)
 • meloxikam (Vivlodex)

Konkrétní léky mohou záviset na vaší anamnéze.

Časté přikládání studených obkladů na rameno může také pomoci snížit otok a bolest. (Ledové sáčky lze obvykle zabalit do ručníku a umístit na řez 4–6krát denně po dobu 20 minut.)

Imobilizace ramene podle pokynů lékaře je důležitá pro zajištění správného hojení ramene. To je nezbytné pro snížení bolesti bezprostředně po operaci a pro její prevenci v budoucnu.

Jak poznáte, že operace ramene nezabrala?

I když neúspěšné operace jsou vzácné, jsou možné.

Příznaky neúspěšné nebo neúspěšné operace ramene může zahrnovat:

 • pokračující bolest a otok
 • nestabilita kloubu
 • ztuhlost
 • svalové křeče

Neúspěšná operace nemusí být hned jasná. Úplné zotavení po operaci může trvat déle než 4–6 měsíců, možná i celý rok.

Pokuste se zůstat trpěliví a poté pracovat se svým fyzioterapeutem, aby se tkáně zahojily. Lékaři mohou být také schopni diagnostikovat neúspěšnou operaci pomocí rentgenových a MRI skenů.

Příznaky poškození nervů po operaci rotátorové manžety

Příznaky poškození nervu po operaci ramene může zahrnovat:

 • otok a zánět
 • mravenčení
 • necitlivost
 • hořící

Poškození nervů může u jednotlivce způsobit chvíle, kdy má pocit, jako by mu ramenem nebo paží vystřelil elektrický šok. Tato bolest se může prodloužit měsíce nebo dokonce roky poté, co se zdá, že se tkáň ramene zahojila.

Můžete po operaci ramene užívat léky proti bolesti?

V závislosti na vašem postupu můžete před výkonem dostat regionální anestezii, která by měla pomoci od bolesti během výkonu a krátce po něm.

Než se vydáte z nemocnice domů, lékař vám může také předepsat vysoce účinné, silné léky proti bolesti, jako je kodein, hydrokodon nebo oxykodon, které budete užívat, když pocítíte bolest. Všimněte si, že tyto léky přicházejí s určitými varováními a mají vyšší riziko závislosti, takže je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud máte nějaké obavy z jejich užívání.

Kromě těchto léků proti bolesti na předpis vám může být doporučeno užívat ibuprofen, který pomůže snížit zánět.

Je důležité dodržovat všechny pokyny pro péči o ránu a zúčastnit se všech nezbytných následných schůzek pro odstranění stehů nebo kontrolu průběhu. Snažte se vyhnout používání imobilizované paže kromě cvičení předepsaných vaším lékařem nebo fyzioterapeutem.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Kontaktujte svého lékaře po operaci ramene, pokud:

 • krvácení prosákne obvazem a tlakem se nezastaví
 • léky proti bolesti nenabízejí úlevu
 • vaše paže oteče
 • vaše ruce a prsty mění barvu, jsou chladné na dotek nebo vás brní a cítíte necitlivost

Ujistěte se, že okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud máte jakékoli známky infekce, jako je horečka nebo žlutozelený výtok z rány.

Bylo to užitečné?

Po operaci ramene se dá očekávat určitá bolest, ale léky, led a odpočinek ji mohou pomoci zvládnout. Pokud se bolest stane nesnesitelnou nebo máte jakékoli známky infekce, je důležité okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Pokud bolest přetrvává déle, než se očekávalo, nebo se znovu objeví po zlepšení, je důležité projednat to se svým lékařem. Může to být známka neúspěšné operace ramene. Váš lékař může určit, zda jsou nutné další diagnostické testy, a spolupracovat s vámi na vypracování plánu léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY