Co je torze vaječníků?

je to běžné?

Torze vaječníků (torze adnex) nastává, když se vaječník zkroutí kolem tkání, které jej podporují. Někdy může dojít i ke zkroucení vejcovodu. Tento bolestivý stav přeruší přívod krve do těchto orgánů.

Torze vaječníků je lékařská pohotovost. Pokud se neléčí rychle, může to vést ke ztrátě vaječníků.

Není jasné, jak často se torze vaječníků vyskytuje, ale lékaři se shodují, že je to neobvyklá diagnóza. Pravděpodobnost, že se u vás objeví torze vaječníků, je pravděpodobnější, pokud máte cysty na vaječnících, které mohou způsobit otok vaječníku. Možná budete schopni snížit riziko používáním hormonální antikoncepce nebo jiných léků, které pomohou snížit velikost cyst.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, které příznaky je třeba sledovat, jak určit vaše celkové riziko, kdy navštívit lékaře a další.

Jaké jsou příznaky?

Torze vaječníků může způsobit:

 • silná, náhlá bolest v podbřišku
 • křeče
 • nevolnost
 • zvracení

Tyto příznaky se obvykle objevují náhle a bez varování.

V některých případech může bolest, křeče a citlivost v dolní části břicha přicházet a odcházet několik týdnů. K tomu může dojít, pokud se vaječník pokouší otočit zpět do správné polohy.

Tento stav se nikdy neobejde bez bolesti.

Pokud zažíváte nevolnost nebo zvracení bez bolesti, máte jiný základní stav. V každém případě byste měli navštívit svého lékaře pro diagnostiku.

Co způsobuje tento stav a kdo je ohrožen?

Torze může nastat, pokud je vaječník nestabilní. Například cysta nebo ovariální hmota může způsobit, že se vaječník nakloní a stane se nestabilním.

Může být také pravděpodobnější, že se u vás rozvine torze vaječníků, pokud:

 • trpí syndromem polycystických vaječníků
 • mají dlouhý ovariální vaz, což je vláknitá stopka, která spojuje vaječník s dělohou
 • měli podvázání vejcovodů
 • jsou těhotná
 • podstupují hormonální léčbu, obvykle kvůli neplodnosti, která může stimulovat vaječník

Ačkoli se to může stát ženám a dívkám v jakémkoli věku, s největší pravděpodobností k tomu dojde během reprodukčních let.

Jak se diagnostikuje?

Pokud pociťujete příznaky torze vaječníků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Čím déle se stav neléčí, tím je pravděpodobnější, že zažijete komplikace.

Po zhodnocení vašich příznaků a přezkoumání vaší anamnézy váš lékař provede vyšetření pánve, aby zjistil jakékoli oblasti bolesti a citlivosti. Provedou také transvaginální ultrazvuk, aby viděli váš vaječník, vejcovod a průtok krve.

Váš lékař také použije krevní a močové testy k vyloučení dalších potenciálních diagnóz, jako jsou:

 • Infekce močových cest
 • ovariální absces
 • mimoděložní těhotenství
 • apendicitida

Ačkoli váš lékař může na základě těchto nálezů stanovit předběžnou diagnózu torze vaječníků, definitivní diagnóza je obvykle stanovena během korekční operace.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

Bude proveden chirurgický zákrok k rozpletení vašeho vaječníku a v případě potřeby i vejcovodu. Po operaci může lékař předepsat léky ke snížení rizika recidivy. Občas může být nutné odstranit postižený vaječník.

Chirurgické výkony

Váš lékař použije k rozkroucení vaječníku jeden ze dvou chirurgických postupů:

 • Laparoskopie: Váš lékař vloží štíhlý, osvětlený nástroj do malého řezu v podbřišku. To umožní lékaři zobrazit vaše vnitřní orgány. Udělají další řez, aby umožnili přístup k vaječníku. Jakmile je vaječník přístupný, lékař použije tupou sondu nebo jiný nástroj k jeho rozkroucení. Tento postup vyžaduje celkovou anestezii a obvykle se provádí ambulantně. Váš lékař může doporučit tuto operaci, pokud jste těhotná.
 • Laparotomie: Při tomto postupu vám lékař provede větší řez v podbřišku, aby se mohl dostat dovnitř a ručně rozkroutit vaječník. To se provádí, když jste v celkové anestezii, a budete muset zůstat v nemocnici přes noc.

Pokud uplynulo příliš mnoho času – a prodloužená ztráta průtoku krve způsobila odumírání okolní tkáně – váš lékař ji odstraní:

 • Ooforektomie: Pokud vaše ovariální tkáň již není životaschopná, váš lékař použije tento laparoskopický postup k odstranění vaječníku.
 • Salpingo-ooforektomie: Pokud tkáň vaječníků i vejcovodů již nejsou životaschopné, váš lékař použije tento laparoskopický postup k jejich odstranění. Mohou také doporučit tento postup k prevenci recidivy u žen, které jsou po menopauze.

Jako u každého chirurgického zákroku mohou rizika těchto postupů zahrnovat srážení krve, infekci a komplikace z anestezie.

Léky

Váš lékař může doporučit volně prodejné léky proti bolesti, které vám pomohou zmírnit příznaky během zotavování:

 • acetaminofen (Tylenol)
 • ibuprofen (Advil)
 • naproxen (Aleve)

Pokud je vaše bolest závažnější, může vám lékař předepsat opioidy, jako jsou:

 • oxykodon (OxyContin)
 • oxykodon s acetaminofenem (Percocet)

Váš lékař vám může předepsat antikoncepční pilulky s vysokými dávkami nebo jiné formy hormonální antikoncepce, aby se snížilo riziko opakování.

Jsou možné komplikace?

Čím déle trvá získání diagnózy a léčby, tím déle je ohrožena vaše ovariální tkáň.

Když dojde k torzi, průtok krve do vašeho vaječníku – a možná do vejcovodu – se sníží. Dlouhodobé snížení průtoku krve může vést k nekróze (odumření tkáně). Pokud k tomu dojde, váš lékař odstraní vaječník a jakoukoli jinou postiženou tkáň.

Jediným způsobem, jak se vyhnout této komplikaci, je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc pro vaše příznaky.

Pokud dojde ke ztrátě vaječníku kvůli nekróze, početí a těhotenství jsou stále možné. Torze vaječníků žádným způsobem neovlivňuje plodnost.

jaký je výhled?

Torze vaječníků je považována za lékařskou pohotovost a k její nápravě je nutný chirurgický zákrok. Opožděná diagnóza a léčba mohou zvýšit riziko komplikací a mohou vést k dalším operacím.

Jakmile dojde k rozkroucení nebo odstranění vaječníku, může vám být doporučeno užívat hormonální antikoncepci, abyste snížili riziko recidivy. Torze nemá vliv na vaši schopnost otěhotnět nebo donosit těhotenství.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY