Co můžete očekávat od bilaterální nefrektomie

Když nevratné poškození vašich ledvin brání jejich fungování v dostatečné míře k podpoře potřeb vašeho těla, může vám lékař doporučit oboustrannou nefrektomii. Jedná se o chirurgické odstranění obou ledvin.

Nefrektomie je úplné nebo částečné odstranění jedné ledviny. Provádí se, když jsou vaše ledviny příliš poškozené na to, aby správně fungovaly, nebo když ledvinu darujete.

Úplné odstranění ledviny se nazývá radikální nebo jednoduchá nefrektomie. Operace, která odstraní pouze část poškozené ledviny, se nazývá částečná nefrektomie.

Pokud jsou obě ledviny vážně poškozeny, částečná nebo jednoduchá nefrektomie již nepřichází v úvahu. Bez funkční ledviny, která může pracovat samostatně, chirurg odstraní obě ledviny pomocí bilaterální nefrektomie.

Odstranění obou ledvin je velký chirurgický zákrok. Obvykle se to provádí pouze tehdy, když jiné léčby nefungují. Vyžaduje transplantaci ledviny od dárce nebo jinou formu renální substituční terapie po operaci.

Co je to bilaterální nefrektomie?

Bilaterální nefrektomie je kompletní chirurgické odstranění obou ledvin.

Provádí se, když jsou ledviny příliš poškozené na to, aby pokryly potřeby vašeho těla, a žádná ledvina není dostatečně funkční, aby přebírala další zátěž, pokud je odstraněna druhá ledvina.

Kdo potřebuje oboustrannou nefrektomii?

Na rozdíl od jednoduché nefrektomie, která nemusí vyžadovat transplantaci ledviny nebo následnou renální terapii, je doplňková podpora ledvin nezbytná pro přežití, když jsou obě ledviny odstraněny.

Tento faktor a složitost operace jsou důvodem, proč se bilaterální nefrektomie provádějí pouze jako poslední možnost, když všechny ostatní léčby již nejsou praktické.

Stavy, které mohou vést k bilaterální nefrektomii, zahrnují:

 • konečné stadium onemocnění ledvin
 • rakovina ledvin
 • vrozené abnormality, což jsou dysfunkce ledvin přítomné při narození
 • nekontrolovatelný vysoký krevní tlak
 • chronická infekce rezistentní na léčbu
 • těžké polycystické onemocnění ledvin (PKD)

Jak se provádí bilaterální nefrektomie?

Váš chirurg provádí bilaterální nefrektomii laparoskopicky nebo otevřenou operací, známou také jako klasická retroperitoneální chirurgie.

Váš chirurgický tým použije celkovou anestezii, což znamená, že budete zcela v bezvědomí. Kyslík a anestetikum jsou dodávány do vašich plic trubicí do krku, aby vás udržely ve spánku.

Laparoskopické výkony se provádějí pomocí malých řezů v břiše. Tato technika dává laparoskopii přezdívku „operace klíčovou dírkou“: Otvory jsou dostatečně velké, aby váš chirurg mohl vložit osvětlený laparoskop a specializované chirurgické nástroje.

Pro zlepšení viditelnosti a vytvoření pracovního prostoru pro vašeho chirurga je vaše břišní dutina nafouknuta oxidem uhličitým (CO2). Tento neškodný plyn je vytlačen před uzavřením vašich řezů. Zbývající CO2 se po několika dnech přirozeně rozptýlí v těle.

Zatímco laparoskopie je spojena s výhodami, jako je rychlejší chirurgický čas a lepší zotavení po operaci, vaše individuální okolnosti mohou vyžadovat otevřenou operaci pro vaši bilaterální nefrektomii.

Otevřená operace zahrnuje velký řez podél střední linie břicha. Chirurgické nástroje udrží řez otevřený, aby poskytl pracovní prostor a jasný výhled na celou břišní dutinu.

Mnoho lidí s bilaterální nefrektomií také dostává dárcovskou ledvinu. Zatímco dárcovskou ledvinu lze umístit laparoskopicky, postup je složitý a komplexní.

Mnoho chirurgů volí otevřenou operaci, takže mají zvýšený chirurgický přístup a otevřený výhled na celé místo chirurgického zákroku.

Jak dlouho trvá bilaterální nefrektomie?

Přesná doba pro bilaterální nefrektomii závisí na mnoha faktorech, včetně podmínek, které vedly k poškození ledvin, na vašem celkovém zdraví a na tom, jaké jsou vaše léčebné plány pro náhradu ledvin.

A výzkumný dokument z roku 2020 podle zprávy o sedmi bilaterálních nefrektomií otevřenou metodou se výkon pohyboval mezi 2,5 hodinami a 4 hodinami, s průměrem 2 hodin a 10 minut.

Jakmile jsou vaše ledviny odstraněny, umístění ledviny dárce může prodloužit dobu operace o 4 hodiny nebo déle.

Jak se připravit na oboustrannou nefrektomii

Dny a týdny před bilaterální nefrektomií zahrnují různé přípravy. Váš lékař provádí různé laboratorní testy, jako například:

 • ultrazvuk
 • analýza moči
 • ionogram, který měří hladiny iontů v krvi
 • krevní práce k posouzení funkce ledvin
 • hodnocení srážlivosti krve
 • morfologie, která prohlíží strukturu vašich buněk pod mikroskopem

Tyto testy poskytují náhled na vaše celkové chirurgické riziko a stav vašich ledvin.

Den před bilaterální nefrektomií možná budete muset podstoupit dialýzu. Tento postup filtruje odpadní produkty z krve. Během operace ubere část zátěže z vašeho ledvinového systému.

Den před operací vám váš ošetřující tým také dá speciální pokyny týkající se toho, kdy a co můžete jíst, nezbytných hygienických postupů a jak upravit jakékoli současné léky, které užíváte.

Po zákroku se možná necítíte na domácí péči nebo přepravu, proto se doporučuje mít tyto plány předem.

Obvykle se doporučuje nosit volné, pohodlné oblečení v den operace.

Co můžete očekávat po oboustranné nefrektomii?

Jakmile je operace hotová, zotavíte se v teplém a klidném prostředí, kde může chirurgický tým pečlivě sledovat vaše životní funkce a funkce spojené se zdravím ledvin, jako je váš krevní tlak.

Je standardem mít močový katétr, aby byl močový měchýř vyprázdněn ihned po operaci. Tím se zabrání nepohodlí a zbytečnému tlaku na váš ledvinový systém.

Bolest v místě operace je častá, zejména první týden po operaci. Pokud jste podstoupili laparoskopický zákrok, můžete zaznamenat ostrou nebo vystřelující bolest v oblasti ramen a hrudníku. To může být vedlejší efekt pohybu zbytkového CO2, než se rozptýlí.

Většina lidí může očekávat vícedenní pobyt v nemocnici. Váš ošetřující tým se chce ujistit, že váš ledvinový systém funguje správně a že vaše tělo přijímá jakékoli transplantované ledviny, než půjdete domů.

Podle retrospektivní studie v jednom centru od roku 2021 byla ze 142 hodnocených osob průměrná doba hospitalizace po bilaterální nefrektomii 8 dní.

Během doby zotavení v nemocnici můžete mít více dialyzačních procedur. Pro některé lidi se dialýza stává běžnou součástí života.

U těch, kteří dostali transplantovanou ledvinu, dialýza filtruje krev, dokud se nová ledvina nestane funkční. To může trvat týdny.

Jak dlouhý je proces obnovy u bilaterální nefrektomie?

Doba zotavení závisí na vašem celkovém zdraví, koexistujících podmínkách a množství podpory, ke které máte přístup po opuštění nemocnice.

I když můžete začít s pravidelnými aktivitami v 6. týdnu po operaci, úplné zotavení může trvat rok nebo déle.

Možné komplikace oboustranné nefrektomie

Bilaterální nefrektomie je zdlouhavý a složitý postup. Přichází se standardními chirurgickými riziky, jako jsou:

 • krvácející
 • krevní sraženiny
 • infekce
 • anestetické reakce
 • pooperační pneumonie
 • smrt

Komplikace specificky spojené s odstraněním ledvin zahrnují:

 • poškození okolních orgánů a tkání
 • pneumotorax, neboli zachycený vzduch v hrudní dutině

 • selhání ledvin
 • incizní kýla
 • urémie, hromadění odpadních produktů v krvi

 • nerovnováhy elektrolytů
 • ztráta krve vedoucí k transfuzi

Míra přežití oboustranné nefrektomie

Míra přežití bilaterální nefrektomie závisí na mnoha faktorech. Váš celkový zdravotní stav, důvody poškození ledvin a úspěšnost léčby náhrady ledvin jsou jen některé z proměnných, které mohou ovlivnit délku vašeho života.

Samotný postup bilaterální nefrektomie se v průběhu let stal bezpečnější. V roce 1978celková úmrtnost po operaci byla 3,6 % u lidí do 50 let a 11,1 % u lidí nad 50 let.

Novější statistiky od a studie 2017 zjistili průměrnou 30denní mortalitu 0,5 % u různých typů nefrektomických operací.

Sečteno a podtrženo

Bilaterální nefrektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní obě ledviny. Provádí se, když jsou ledviny tak poškozeny, že ani jedna nemůže fungovat samostatně, pokud je druhá odstraněna.

Pokud podstupujete bilaterální nefrektomii, váš lékař s vámi probere renální substituční terapii nebo transplantaci ledviny.

Bilaterální nefrektomie má nízkou úmrtnost. Vaše celková míra přežití závisí na faktorech, jako je váš aktuální zdravotní stav, základní chorobné procesy a úspěšnost renálních terapií.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY