Co obnáší částečná náhrada kolena?

Operace částečné náhrady kolena může pomoci zvládnout bolest artritidy, která nereagovala na jinou léčbu. Jedná se o náhradu poškozené části vašeho kolenního kloubu. Má kratší dobu zotavení než úplná náhrada kolenního kloubu, ale není vhodná pro každého.

Žena sedí na fyzioterapeutickém stole, zatímco fyzioterapeut kontroluje průběh operace částečné náhrady kolena.
Luis Alvarez/Getty Images

Náhrada kolena je chirurgický zákrok, při kterém se z kolena odstraní poškozená kost a chrupavka a nahradí se umělým kloubem. Náhrady kolena mohou být doporučeny, pokud máte chronickou bolest, která nereagovala na konzervativnější léčbu.

Operace náhrady kolenního kloubu může být úplná nebo částečná. Při částečné náhradě kolenního kloubu chirurg pouze nahradí poškozenou část kolenního kloubu.

Částečné náhrady kolenního kloubu jsou také známé jako:

 • unikompartmentální náhrada kolena
 • unikondylární endoprotéza kolena
 • operace částečné resurfacingu kolena

Částečné náhrady kolenního kloubu jsou nejčastěji provádí se na vnitřní straně kolena. U tohoto postupu existuje méně chirurgických rizik. Obvykle má také rychlejší zotavení než úplná náhrada kolenního kloubu, ale je zde vyšší šance, že budete v budoucnu potřebovat revizní operaci (dodatečnou operaci k úpravě nebo změně toho, co bylo provedeno při počáteční operaci).

Kdy je nutná částečná náhrada kolenního kloubu?

Částečná náhrada kolenního kloubu je nejčastěji potřebná k léčbě osteoartrózy, ale používá se také pro jiné stavy, jako je osteonekróza. Částečná náhrada kolenního kloubu je však vhodná pouze v případě, že máte poškozenou pouze jednu část kolenního kloubu.

Tři složky vašeho kolena, které může tato operace ovlivnit, jsou:

 • střední nebo vnitřní přihrádka
 • boční nebo vnější oddělení
 • patelofemorální oddíl, část za čéškou a před stehenní kostí

Tradičně byla částečná náhrada kolenního kloubu doporučeno pro lidi, kteří:

 • mají osteoartrózu v jednom oddělení kolena
 • jsou starší 60 let
 • mají tělesnou hmotnost pod 180 liber
 • neprovádějte intenzivní činnosti
 • nemají zánětlivou artritidu

Výzkumníci nadále zkoumají, kdo by mohl mít prospěch z částečné náhrady kolena, a pokyny se stále vyvíjejí. Nedávné výzkum našel důkazy, že částečné náhrady kolenního kloubu mohou také pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy u lidí mladších 60 let nebo u lidí s obezitou.

Lékaři nebo zdravotničtí pracovníci obecně doporučují částečnou náhradu kolenního kloubu pouze tehdy, pokud nedosáhnete úlevy od bolesti konzervativnějšími léčebnými postupy, jako jsou:

 • fyzikální terapie
 • protizánětlivé léky
 • kloubní injekce
 • změny vašich aktivit
 • osvěžující

Možná nebudete mít nárok na částečnou náhradu kolenního kloubu, pokud máte:

 • zánětlivá artritida
 • poškození vazů
 • výrazná ztuhlost kolen

Co obnáší operace částečné náhrady kolena?

Zde je obecná představa o tom, co můžete očekávat před, během a po operaci částečné náhrady kolena.

Před

Je důležité, abyste před zákrokem informovali chirurga o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte, protože některé mohou zvýšit riziko komplikací.

Před zahájením operace dostanete celkovou anestezii nebo epidurální anestetikum.

Celkové anestetikum se podává intravenózní (IV) linkou a uvede vás do stavu podobného spánku. Pokud máte celkovou anestezii, pravděpodobně nebudete moci jíst do 6 hodin ani pít do 2 hodin po zákroku.

Epidurální anestetikum se podává jehlou zavedenou do páteře, která blokuje bolest pod pasem. Budete při vědomí, ale nebudete schopni cítit žádnou bolest v koleni nebo nohou.

Během procedury

Operace částečné náhrady kolena obvykle trvá 1 až 2 hodiny. Částečná výměna obvykle zahrnuje následující kroky:

 1. Chirurg provede řez v přední části vašeho kolena a prozkoumá tři součásti, aby se ujistil, že poškození je omezeno na jednu součást.
 2. Pokud je poškození omezeno na jednu složku, chirurg pomocí speciální pily odřízne chrupavku z poškozené části vašeho kolena.
 3. Nahradí chrupavku kovovými kryty, které tvoří povrchy kloubu. Tyto kryty jsou obvykle připevněny ke kosti pomocí cementu.
 4. Chirurg mezi kovové kryty vloží polyetylenovou vložku, aby po sobě mohly hladce klouzat.
 5. Jakmile je vše na svém místě, chirurg uzavře řez stehy.

Po

Ihned po proceduře budete převezeni do zotavovací místnosti k monitorování. Obecně musíte v nemocnici strávit asi 1 nebo 2 dny. Ale v některých případech můžete jít domů ve stejný den.

Jaká je rekonvalescence po částečné náhradě kolenního kloubu?

Částečná náhrada kolenního kloubu má obecně kratší dobu zotavení než totální náhrada kolenního kloubu. Je normální, že vás potom bolí. Možná budete schopni zvládnout svou bolest nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), nebo možná budete potřebovat silnější léky proti bolesti.

Budete vyzváni, abyste začali zatěžovat koleno, jakmile to bude možné. V prvních dnech nebo týdnech můžete potřebovat pomocná zařízení, jako jsou berle nebo chodítko, které vám pomohou bezpečně se pohybovat.

Většina lidí se může vrátit ke všem svým pravidelným denním aktivitám přibližně po 6 týdnech. Kolem kolena můžete mít otoky po dobu až 6 měsíců.

Jaká jsou rizika?

Částečná náhrada kolenního kloubu má obecně nižší míru komplikací než totální náhrada kolenního kloubu. Podle studie z roku 2021 je míra komplikací u částečné náhrady kolena 16,3 %, zatímco u totální náhrady kolena je to 20,1 %.

Komplikace částečné náhrady kolenního kloubu mohou zahrnovat:

 • krevní sraženiny
 • infekce
 • poranění krevních cév nebo nervů
 • pokračující bolest
 • reakce na anestetikum
 • ztuhlost
 • nutnost další operace
 • progrese artritidy

jaký je výsledek?

Částečné náhrady kolenního kloubu mohou vést k vynikajícím dlouhodobým výsledkům. V studie 2020vědci zjistili, že k většině zlepšení po částečné náhradě kolenního kloubu došlo do 6 měsíců po operaci.

V jiném Posouzení, výzkumníci zjistili, že asi 70 % částečných náhrad kolenního kloubu trvá 25 let. Ale částečná náhrada kolena s sebou nese vyšší riziko potřeby revizní operace.

V přehled studiívýzkumníci zjistili, že mladší lidé a ženy mají zvýšené riziko, že budou potřebovat revizní operaci. V jiném nedávném přehled studiíVědci také našli důkazy, že lidé s obezitou jsou vystaveni zvýšenému riziku, že budou v budoucnu potřebovat revizní operaci.

Sečteno a podtrženo

Částečná náhrada kolena může být vhodnou volbou, pokud máte poškozenou pouze jednu část kolenního kloubu. Obecně se doporučuje, pokud nedosáhnete úlevy od bolesti konzervativnějšími způsoby léčby, jako je fyzikální terapie, injekce do kloubů a protizánětlivé léky.

Částečná náhrada kolena nabízí oproti celkové náhradě některé výhody, jako je rychlejší doba zotavení a nižší riziko komplikací. Má však vyšší riziko, že v budoucnu bude možná potřeba revizní operace. Lékař vám může pomoci zvážit klady a zápory každé možnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY