Co potřebují kojící rodiče vědět o Pink Eye

Růžové oko může být na obtíž, ale málokdy naruší kojení nebo kojení z prsou. Pokud máte růžové oko, můžete pokračovat v kojení svého dítěte. Růžové oko zřídka vyžaduje léky. Pokud ano, existují možnosti pro lidi, kteří jsou ošetřovatelé.

matka kojí své dítě, které má růžové oko
Igor Alecsander/Getty Images

Pokud kojíte nebo kojíte a máte růžové oči, také nazývané konjunktivitida, pravděpodobně máte několik otázek. Možná budete chtít vědět, zda je bezpečné pokračovat v kojení a která léčba růžových očí je kompatibilní s ošetřovatelstvím.

Pokud vaše dítě dostane růžové oči, možná vás zajímá, jaká léčba je nejlepší – a pravděpodobně budete chtít vědět, zda je pravda, že nanesení malého množství mateřského mléka na oko vašeho dítěte pomůže.

Zde budeme řešit tyto běžné otázky týkající se růžového oka a kojení a další.

Co je růžové oko?

Mezi hlavní příznaky růžového oka nebo konjunktivitidy patří:

 • načervenalé/růžové oči
 • oteklá víčka
 • trhání
 • svědění očí
 • pálení očí
 • oční výtok
 • oční krusty

Růžové oko má několik různých příčin, i když příznaky jsou nakonec podobné. Běžné příčiny zahrnout:

 • bakterie
 • viry
 • alergie
 • znečištění
 • Chemikálie
 • kontaktní čočky ponechány příliš dlouho
 • cizí předměty v oku

Protože růžové oko má mnoho různých příčin, léčba se liší v závislosti na příčině. Například léčba alergického růžového oka je obvykle léky na alergii, zatímco léčba bakteriálního růžového oka jsou antibiotické kapky. Většina případů růžového oka však nevyžaduje léky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) radí.

Můžete kojit, když máte růžové oči?

Většina zdravotních stavů nevyžaduje, abyste přestali kojit nebo kojit. Ve skutečnosti se obvykle doporučuje pokračovat v ošetřování. Je to proto, že vaše mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají vašemu dítěti bojovat s viry, kterým je vystaveno.

Akademie americké pediatrie (AAP) doporučuje lidem, aby pokračovali v kojení, i když mají viry, které způsobují nachlazení, kašel a průjem. Pokud si nejste jisti, zda byste měli kojit, když máte růžové oko, můžete tuto záležitost probrat se svým pediatrem.

Protože je obvykle bezpečné kojit, když jste nemocní, měli byste stále přijmout opatření k zastavení šíření nemocí, jako je mytí rukou, zejména před kojením. Měli byste si umýt ruce pokaždé, když se dotknete infikované oblasti. S růžovým okem by to znamenalo umýt si ruce, kdykoli se dotknete oka.

Virové nebo bakteriální růžové oko je rozšířeno těmito způsoby:

 • blízký kontakt s někým, kdo má růžové oči

 • kašel
 • kýchání
 • kontaktu s povrchy obsahujícími bakterie nebo viry

Kromě mytí rukou můžete při kojení dítěte zvážit nošení roušky a mytí jakýchkoli předmětů, se kterými vaše dítě přijde do styku, jako jsou dudlíky nebo cumlíky na láhve.

Můžete kojit, když se léčíte s růžovým okem?

Většinu času se růžové oko léčí pomocí domácích opatření, která by neměla zasahovat do ošetřovatelství, jako jsou:

 • přikládání studených obkladů na oko
 • odstranění alergenů z vašeho domova
 • nenoste kontaktní čočky, dokud vaše příznaky nevymizí

Většina případů růžového oka se vyřeší sama, přibližně během 2 týdny. Když je růžové oko léčeno léky, léčba bude záviset na příčině.

Mezi léky na růžové oko patří:

Léky na alergii

Alergická konjunktivitida se obvykle léčí léky na alergii a některými typy antihistaminických očních kapek.

Většina léků na alergii je během kojení bezpečná, i když byste se měli držet dál od všech léků, které způsobují ospalost. Některé dekongestanty jako fenylefrin může snížit tvorbu mlékaproto je důležité poradit se s dětským lékařem svého dítěte, než začnete užívat lék na alergii, který obsahuje také dekongestant.

Antibiotika

Bakteriální konjunktivitida u dospělých a starších dětí se obvykle neléčí, pokud není infekce závažná nebo pokud nejste imunokompromitovaní. Některé typy bakteriální konjunktivitidy u kojenců však budou vyžadovat léčbu.

Bakteriální konjunktivitida se léčí antibiotickými kapkami na předpis, jako jsou:

 • ciprofloxacin
 • tobramycin
 • erythromycin
 • ofloxacin

Většina antibiotických kapek užívaných kojícími rodiči představuje nízké riziko pro kojené nebo kojené děti.

Může mateřské mléko pomoci růžovému oku vašeho dítěte?

Pokud jste slyšeli bzučení o používání mateřského mléka jako způsobu léčby růžového oka u dětí, nejste sami.

Podle a studie 2019, používání mateřského mléka jako léku na běžné neduhy, včetně růžového oka, je v praxi již stovky let. Důvodem, proč je mateřské mléko údajným lékem, jsou jeho antibakteriální a antivirové složky.

Přesto existuje jen velmi málo výzkumů na podporu této praxe.

A studie 2021 vrhnout trochu světla na myšlenku použití mateřského mléka jako léku na růžové oči nebo podobné oční stavy. Ve studii bylo účastníkům, jejichž děti měly výtok z očí, řečeno, aby aplikovali mateřské mléko nebo antibiotické kapky do očí svého dítěte. Vědci zjistili, že oba léky fungovaly stejně dobře k odstranění očního výtoku u dětí, a navrhli, že mateřské mléko by mohlo být dobrým řešením podráždění očí.

Nicméně, protože studie nezahrnovala skupinu, ve které nebyla podávána žádná léčba, je možné, že děti, které dostaly kapky mateřského mléka, se také zotavily bez léčby.

Máte-li zájem o použití mateřského mléka pro příznaky růžových očí vašeho dítěte, poraďte se nejprve se svým pediatrem.

Často kladené otázky

Potřebuje moje dítě antibiotika na růžové oko?

Podle AAP se většinou růžové oko u dětí léčí jako běžná rýma – stačí ji nechat, aby se vyřešila sama. Růžové oko je u dětí zřídka závažné a zřídka vyžaduje antibiotika nebo jiné léky. Pokud má novorozenec zánět spojivek, ale oni je třeba vyhodnotit a může potřebovat léčbu.

Jak poznám, zda je lék na růžové oko během kojení bezpečný?

Pokud si nejste jisti, zda je užívání léku bezpečné, můžete jej vyhledat na LactMed, databáze Národní lékařské knihovny. Lék můžete také probrat s dětským lékařem vašeho dítěte.

Je růžové oko u dětí vážné?

Konjunktivitida je u kojenců vzácně závažná. Během novorozeneckého stádia by však mělo být veškeré podráždění očí hlášeno vašemu pediatrovi. Někdy totiž mohou být kojenci během porodu vystaveni vážné bakteriální infekci, která vyžaduje okamžitou léčbu. Většina dětí dostává při narození antibiotickou léčbu očí, aby se zabránilo těmto infekcím.

Pokud se vám nebo vašemu dítěti během kojení objeví růžové oči, není důvod k obavám. Ve většině případů nemusíte dělat nic jiného, ​​než počkat, až infekce zmizí. Růžové oko není jedna z nemocí pro které zdravotnické organizace doporučují přestat ošetřovat.

Někdy budete vy nebo vaše dítě potřebovat léky. Většina léků na růžové oko je během kojení bezpečná. Máte-li další otázky týkající se kojení nebo kojení z prsou a růžového oka, obraťte se prosím na dětského lékaře vašeho dítěte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY