Co se změní, když přejdu na biologickou léčbu? Šest věcí, které můžete očekávat

Crohnova choroba (CD) je zánětlivé onemocnění střev, které může postihnout kteroukoli část gastrointestinálního traktu, ale nejčastěji postihuje konec tenkého střeva (ileum), tlusté střevo nebo obojí. Není to vyléčitelné, ale pomocí účinné léčby se můžete dopracovat k remisi onemocnění.

Pokud vaše Crohnova léčba nefunguje tak dobře, jak jste doufali, může vám lékař doporučit vyzkoušet biologické léky. Jsou to léky vyrobené z živých buněk, které se zaměřují na zánětlivou reakci. Nejčastěji se používají u středně těžké až těžké Crohnovy choroby, která nereaguje dobře na konvenční terapie.

Stejně jako většina léků mají biologické léky výhody a rizika. Mohou snížit váš zánět a tím zastavit progresi Crohnovy choroby. Mohou vás však také vystavit riziku infekcí a některých druhů rakoviny.

Někteří lékaři doporučují vyhnout se rizikům spojeným s biologickými léky tím, že si tuto léčbu uloží na dobu, kdy jiné terapie nefungují. Jiní lékaři obhajují přístup „shora dolů“, ve kterém zkoušíte biologické léky dříve než později, abyste zastavili poškození střev dříve, než začne.

Váš lékař vám pomůže zvážit rizika a přínosy, abyste se mohli informovaně rozhodnout, zda zahájit léčbu biologickými přípravky. Vědět o tom, co lze očekávat, může usnadnit přechod na biologické léky.

1. Biologická léčiva nelze užívat perorálně.

Vaše biologická látka musí být užívána injekcí nebo intravenózně, protože vaše žaludeční kyseliny zničí jemnou složitost tohoto léku.

Biologická léčiva se aplikují subkutánně. To znamená, že lék se ukládá ve vrstvě tuku mezi vaší kůží a svalem, kde se pomalu vstřebává. Můžete absolvovat školení, jak si aplikovat své vlastní injekce, nebo si je nechat udělat lékařem.

Intravenózní dávky se podávají infuzí v klinickém prostředí. Tato metoda může trvat několik hodin. Noste pohodlné oblečení, vezměte s sebou občerstvení a zábavu, jako je kniha, a poté si zařiďte odvoz domů.

2. Biologická léčiva mohou způsobit nežádoucí účinky.

Můžete pociťovat bolest v místě vpichu nebo změny jako:

 • svědění
 • zarudnutí
 • modřiny
 • otok
 • bolest
 • horečka
 • zimnice
 • kopřivka
 • bolest hlavy

3. Biologická léčiva mají rizika.

Biologické přípravky s sebou nesou rizika. Tyto zahrnují:

 • Infekce. Vaše
  schopnost bojovat s infekcí je snížena.
 • Rakovina. Tady je
  malé zvýšení pravděpodobnosti rozvoje lymfomu.
 • Játra
  změny funkcí.
  Vaše játra mohou být nepříznivě ovlivněna; oznámit
  okamžitě svého lékaře, pokud dostanete žloutenku.
 • Artritida. Můžeš
  vyvinout bolesti kloubů.
 • jako lupus
  reakce (LLR).
  Můžete pociťovat vyrážku, horečku, bolesti svalů a
  bolest kloubů.

V závislosti na vašem případě mohou možné přínosy biologické medicíny převážit tato rizika. Váš lékař vám může říci více o rizicích a pomoci vám učinit informované rozhodnutí, zda je podstoupit.

4. Jakmile začnete s biologickými léky, budete je pravděpodobně i nadále užívat, a to i v remisi.

Pokud přestanete brát biologická léčiva, nemusí fungovat tak dobře, až je začnete znovu užívat. Je to proto, že vaše tělo může vytvářet protilátky, které snižují účinnost léku. To je jeden z důvodů, proč lékaři doporučují pokračovat v používání biologických léků, i když je vaše Crohnova choroba v remisi. Dalším důvodem je, že biologická léčiva jsou účinná při udržování remise tím, že vás chrání před reakcí na spouštěče vzplanutí.

Existují určité situace, kdy vám lékař doporučí přestávku na léky, například před operací. Z velké části však očekávejte, že váš lékař doporučí důsledné používání biologických léků.

5. Před zahájením biologické léčby byste měli mít všechna svá očkování.

Živé očkování, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky (MMR), se nedoporučují, jakmile začnete s biologickými přípravky, protože tento lék představuje riziko infekce.

6. Budete muset probrat plány těhotenství se svým lékařem.

Biologické přípravky jsou relativně nové. Z tohoto důvodu nejsou známy dlouhodobé účinky na kojence vystavené biologickým látkám během těhotenství. Odborníci se domnívají, že riziko je nízké a dochází k závěru, že pravděpodobnost malformací plodu při používání biologických léků během těhotenství se blíží běžné populaci.

Vy a váš lékař budete muset prodiskutovat rizika vyřazení biologických léků během těhotenství oproti potenciálnímu riziku pro vaše dítě. V závislosti na typu biologického přípravku, který používáte, může být vhodné udělat si během těhotenství přestávku na léky. Děti vystavené in utero některým biologickým lékům se mohou muset vyhýbat imunizaci živými oslabenými vakcínami, dokud nedosáhnou věku alespoň šesti měsíců. I poté by měli být pečlivě sledováni, zda se u nich nevyskytují známky infekce.

Jídlo s sebou

Biologika fungují tak, že zacílí a potlačí zánětlivou reakci, která může vyvolat Crohnovy vzplanutí. Tyto léky však mají vedlejší účinky včetně snížené schopnosti bojovat s infekcí. Vyžadují subkutánní injekci nebo intravenózní infuzi.

Měli byste pokračovat v užívání svého biologického přípravku, i když jste v remisi, pokud váš lékař neurčí jinak.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY