Co to znamená mít alergii na pivo?

Základy piva

Přestože hlavní složkou piva je voda, existuje mnoho dalších přísad. To obecně zahrnuje sladový ječmen a pivovarské kvasnice spolu s chmelem nebo různými příchutěmi.

Skutečné alergie na pivo jsou vzácné. Mnoho přísad v pivu zvyšuje pravděpodobnost alergie na jednu ze specifických přísad. Můžete mít také spíše potravinovou citlivost než alergii. Alkoholová intolerance je další možností.

Čtěte dále a zjistěte, co by mohlo způsobovat příznaky po pití piva a co s tím můžete dělat.

Jaké jsou příznaky alergie na pivo?

Pokud jste alergičtí na pivo, pravděpodobně budete mít příznaky podobné těm, které mají jiné alergické reakce. To zahrnuje:

 • proplachování
 • kopřivka
 • kýchání
 • sípání
 • chrapot
 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • bolest břicha a nadýmání
 • těsnost hrudníku

Alergická reakce na potraviny se obvykle projeví během několika hodin. Potravinová alergie je reakce vašeho imunitního systému na potravinový protein, který tělo považuje za škodlivé. Téměř okamžitě se mohou objevit alergické reakce, které zahrnují kopřivku, sípání a bolest na hrudi. Měly by být považovány za závažné a potenciálně život ohrožující. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud jsou vaše příznaky velmi mírné, můžete mít spíše citlivost na potraviny než skutečnou alergii. Toto je také známé jako potravinová intolerance. Může to být nepříjemné, ale není to reakce imunitního systému a není to tak závažné.

Proč jsem alergický na pivo?

Přestože hlavní složkou piva je voda, existuje mnoho dalších složek, které mohou vyvolat vaše příznaky. Pokud máte alergickou reakci, je velmi pravděpodobné, že jste alergičtí na konkrétní složku piva. V závislosti na značce mohou přísady zahrnovat:

 • sladový ječmen nebo jiná zrna, jako je pšenice a čirok
 • chmel
 • droždí
 • různá barviva, aromata a konzervační látky

Ve Spojených státech má asi 2 až 3 procenta dospělých nějaký typ potravinové alergie. Asi 5 procent dětí má potravinovou alergii, ale mnoho z nich přeroste v dospělosti.

Malá studie z roku 2014 na Číňanech s alergií na pivo zjistila, že nejčastější příčinou byla citlivost na čirok nebo čirokový slad.

Téměř 1,2 procenta dospělých ve Spojených státech je alergických na pšenici. Je to jeden z nejlepších osm potravinové alergeny. Lidé, kteří jsou alergičtí na pšenici, jsou často alergičtí i na ječmen, i když tomu tak není vždy. Ječmen je obvykle považován za bezpečný pro osoby s alergií na pšenici.

Pokud jste alergičtí na konkrétní obilí, pivo nebude vaším jediným problémem. Příznaky zaznamenáte také při konzumaci jiných potravin obsahujících tento alergen.

Co to znamená netolerovat alkohol?

Pokud se po požití alkoholu cítíte špatně, ale žádné jiné příznaky nepociťujete, je možné, že trpíte intolerancí alkoholu.

Alkoholová intolerance je genetický stav, nikoli alergie na přísady v pivu. Znamená to, že vaše tělo nedokáže účinně odbourávat alkohol.

Když pijete alkohol, příznaky se mohou rychle objevit. Mohou zahrnovat:

 • ucpaný nos nebo rýma
 • zčervenání kůže
 • kopřivka
 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • nízký krevní tlak
 • zhoršení příznaků astmatu

Jediným řešením alkoholové intolerance je úplné vyhýbání se alkoholu.

Pokud máte příznaky po požití piva, ale ne po požití vína nebo jiných alkoholických nápojů, nejedná se o intoleranci alkoholu. Pravděpodobnější je, že jste alergičtí nebo citliví na určitou složku v tomto pivu.

Rizikové faktory, které je třeba zvážit

Máte větší pravděpodobnost, že budete mít alergie, pokud máte alergii v rodinné anamnéze. Osobní nebo rodinná anamnéza astmatu také zvyšuje vaše šance na rozvoj alergie.

Skutečná potravinová alergie je vážný zdravotní problém. Znamená to, že musíte věnovat velkou pozornost čtení etiket a výběru potravin a nápojů.

V nejzávažnějších případech může alergie na jídlo nebo pití vést k anafylaxi. Příznaky mohou zahrnovat kopřivku, sípání a bolest na hrudi. Pokud máte některý z těchto příznaků, měli byste vyhledat pohotovostní lékařskou péči. Anafylaxe je život ohrožující stav.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte po pití piva příznaky alergie, měli byste navštívit svého lékaře. Mohou pomoci určit, zda jste alergičtí na konkrétní složku piva. To vám pomůže vyhnout se této složce v jiných produktech.

Alergické testy kůže a krve by měly být schopny určit vaše alergie, nebo alespoň některé vyloučit.

Vaše příznaky mohou být také způsobeny interakcí mezi pivem nebo alkoholem a jakýmikoli léky, které užíváte. Určitě informujte svého lékaře, pokud užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy.

Pokud jste někdy po požití piva zažili otok jazyka nebo hrdla nebo potíže s dýcháním, měli byste přestat pít pivo, dokud nenavštívíte lékaře.

Co můžete udělat teď

Pokud po požití piva pociťujete nepříjemné příznaky, můžete udělat několik věcí:

 • Pokud jsou vaše příznaky mírné, zkuste přejít na jinou značku, abyste zjistili, zda ji můžete pít bez problémů.
 • S mírnými příznaky může pomoci i volně prodejné antihistaminikum. Pokud jsou vaše příznaky závažné, může vám lékař předepsat silnější antihistaminikum.
 • Nechte se otestovat na alergie. Proces můžete zahájit u svého praktického lékaře nebo můžete navštívit alergologa. Požádejte o testování na přísady běžně se vyskytující v pivu, jako je pšenice, ječmen a čirok. Nezapomeňte si poznamenat, zda máte stejné příznaky po jídle nebo pití jiných potravin.

Pokud zjistíte, že jste alergičtí na jednu složku, možná si stále budete moci vychutnat pivo. S trochou výzkumu a pečlivým čtením etiket se vám možná podaří najít pivo, které tento konkrétní alergen neobsahuje. Budete se také chtít vyhnout všem ostatním produktům vyrobeným s touto složkou.

Pokud jste někdy zažili anafylaxi po pití piva, je důležité, abyste určili, která složka ji způsobila, abyste se tomu všemu společně mohli vyhnout. Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli nosit epinefrinové pero na předpis. Tyto automatické vstřikovače vám mohou zachránit život. V závažných případech se možná budete muset vzdát piva úplně.

Pokračujte ve čtení: Příznaky celiakie, alergie na pšenici a neceliakální citlivost na lepek: Co to je? »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY