Co to znamená mít hraniční cholesterol?

shironosov/Getty Images

Jaká je stručná odpověď?

Hraniční cholesterol je celkový cholesterol, který je vyšší než ideální, který je vyšší než 200 miligramů na decilitr (mg/dl), ale nedosáhl zcela rozmezí vysokého cholesterolu, za který se považuje 240 mg/dl a více.

Vysoká hladina cholesterolu může zvýšit vaše riziko rozvoje srdečních onemocnění. Řešení hraničního cholesterolu by mohlo snížit své riziko srdečního infarktu nebo mrtvice a zvrátit účinky vysokého cholesterolu.

Co způsobuje hraniční cholesterol?

Cholesterol je lipid. Tuková voskovitá látka prochází vaším krevním řečištěm a podporuje zdraví buněk.

Pokud vaše tělo nedokáže zpracovat lipoprotein, může se přilepit na stěny vašich tepen a ztvrdnout v plak. Omezení může vést k onemocnění srdce a dalším komplikacím.

Hraniční cholesterol představuje rizikové stadium rozvoje vysokého cholesterolu a dalších forem srdečních chorob.

Proč záleží na vaší hladině cholesterolu?

Vaše hladina cholesterolu je často ukazatelem celkového zdraví srdce. Pokud se neléčí, vysoký cholesterol může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Onemocnění srdce je často označováno jako „tichý zabiják“, protože může být nějakou dobu nezjištěno. Stejně tak vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje znatelné příznaky.

Pravidelný screening je důležitý pro včasnou diagnostiku a léčbu.

Existuje rozdíl mezi hladinami LDL, HDL a celkového cholesterolu?

Lipidový panel měří množství cholesterolu a dalších tuků přítomných v krvi. Vyšetřované lipoproteiny se rozkládají na lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) nebo s vysokou hustotou (HDL).

Měří lipidový panel hladiny těchto tuků v krevním řečišti:

 • celkový cholesterol nebo celkové množství cholesterolu přítomného v krvi
 • LDL, neboli „špatný“ cholesterol
 • HDL, neboli „dobrý“ cholesterol
 • triglyceridy, což je další vosková látka nacházející se v krvi

Jak víte, jaké by měly být vaše hladiny cholesterolu?

Váš věk a pohlaví přiřazené při narození ovlivňují očekávané hladiny cholesterolu.

Další rizikové faktory, jako je srdeční onemocnění, vás mohou dostat do jiného přijatelného rozmezí, které je pro vás považováno za zdravé. Je důležité prodiskutovat své výsledky s lékařem, abyste zajistili, že váš plán péče odpovídá vašim individuálním potřebám.

Podle Pokyny pro pracovní skupinu American College of Cardiology/American Heart Association publikované v roce 2018, optimální hladiny cholesterolu jsou následující:

Optimální hladina cholesterolu
celkový cholesterol asi 150 mg/dl
LDL („špatný“) cholesterol asi 100 mg/dl
HDL („dobrý“) cholesterol lidé, kterým byl při narození přiřazen muž: alespoň 40 mg/dl
lidé, kterým byla při narození přiřazena žena: alespoň 50 mg/dl
triglyceridy méně než 150 mg/dl

Jaké faktory mohou ovlivnit vaši hladinu cholesterolu?

Hladinu cholesterolu mohou ovlivnit různé faktory. Nějaký lze řešitvčetně vašeho:

 • Strava: Jíst stravu bohatou na trans a nasycené tuky může zvýšit váš celkový stav cholesterolu úrovně. Výměna potravin, které obsahují vysoké hladiny cholesterolu a nasycených tuků, za alternativy s nižší hladinou, může časem hladinu cholesterolu snížit.
 • Fyzická aktivita: Nečinnost může vést k nahromadění plaku v tepnách. Toto nahromadění může srdci ztížit příjem krve, kterou potřebuje, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Pravidelný pohyb může pomoci snížit váš LDL cholesterol a zvýšit HDL cholesterol, čímž se sníží riziko vysokého cholesterolu a dalších komplikací.
 • Hmotnost: Nadváha může zvýšit hladinu cholesterolu a také zvýšit riziko srdečních onemocnění. Vyvážená strava a pravidelný pohyb vám mohou pomoci udržet si střední váhu. To může pomoci snížit hladinu LDL a celkového cholesterolu. Může také pomoci zvýšit váš HDL cholesterol.

Existují další rizikové faktory, které nemůžete ovlivnit, včetně:

 • Stáří: Vaše hladina cholesterolu se postupem času přirozeně zvyšuje.
 • Sex: Před menopauzaLidé, kterým byla při narození přiřazena žena, mají nižší hladinu celkového cholesterolu než lidé, kterým byl při narození přiřazen muž, kteří jsou stejného věku. Po menopauze se u lidí, jimž byla při narození přidělena žena, zvýšila hladina LDL cholesterolu.
 • Geny: Vysoký cholesterol má tendenci se vyskytovat v rodinách. Vaše geny ovlivňují, kolik cholesterolu vaše tělo přirozeně vytváří.

Vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a srdeční choroby převládající v některých rasových a etnických skupinách. Patří sem lidé z jižní a východní Asie, nehispánští černoši nebo afroameričtí a domorodí (původní Američané a domorodci z Aljašky) předků.

Podle výzkum publikovaný v roce 2022Vyšší prevalence těchto stavů u určitých rasových a etnických skupin může být pravděpodobně způsobena systémovou nespravedlností ve společnosti, včetně nedostatečného přístupu ke kvalitní, kulturně zaměřené zdravotní péči.

Jak můžete řídit hladinu cholesterolu doma?

Pokud jsou přijata preventivní opatření, lze hraniční cholesterol léčit. Zde je několik věcí, které můžete udělat pro zlepšení své úrovně:

Jezte více vlákniny: Některé potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu, jako je oves a citrusové plody, se vážou na cholesterol a odvádějí ho z těla ven. Jiné potraviny s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny, jako jsou ořechy a brambory, způsobují rychlejší pocit sytosti, což pomáhá při regulaci hmotnosti.

Jezte více Omega 3: Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů a zvýšit hladinu HDL cholesterolu v krevním řečišti. The American Heart Association (AHA) doporučuje jíst každý týden alespoň dvě porce tučných ryb, jako je losos, pstruh, tuňák křídlatý a sardinky. Pokud nejíte ryby, promluvte si se zdravotníkem o přidání doplňku omega-3 do vaší rutiny.

Omezte červené maso: Červené maso má obvykle vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Pokud jíte červené maso, rozhodněte se pro libové kusy, které obsahují méně tuku.

Z drůbeže sloupněte kůži: Odstranění kůže z kuřecího masa a ryb může pomoci snížit množství tuku, který konzumujete. Grilování, pečení, grilování a opékání masa místo smažení může také pomoci snížit nasycené tuky.

Vyměňte mléčné výrobky za nízkotučné, beztučné nebo rostlinné alternativy: Plnotučné mléko a sýr mají obvykle vysoký obsah nasycených tuků. Rostlinné alternativy mohou být dobrou volbou.

Zůstaň aktivní: Odborníci doporučit že děti a dospívající pohybují svým tělem alespoň 60 minut denně, zatímco u dospělých se obvykle doporučuje, aby se zaměřovali na přibližně 45 minut denně nebo 5 hodin týdně. To může zahrnovat cokoli od rychlé procházky po okolí nebo parku až po plavání nebo jízdu na kole.

Udržujte si střední váhu: Obezita ovlivňuje, jak vaše tělo využívá cholesterol, a zpomaluje schopnost vašeho těla odstraňovat LDL cholesterol z krve. Zdravotník může doporučit hubnutí jako součást vašeho léčebného plánu. Hubnutí může pomoci snížit vaši hraniční hladinu cholesterolu. Poraďte se s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem o tom, co je pro vás považováno za zdravou váhu.

Omezte nebo se vyvarujte alkoholu: Nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Nadměrná konzumace je definována jako více než jeden nápoj denně pro osoby, kterým byla při narození přidělena žena, a více než dva nápoje denně pro osoby, kterým byl přidělen muž při narození.

Omezte nebo se vyhněte nikotinu a tabákovým výrobkům: Kouření cigaret nebo vapování nikotinu může poškodit vaše krevní cévy, ztvrdnout tepny a zvýšit celkové riziko srdečních onemocnění. Pokud kouříte, odvykání může posílit imunitní systém a zlepšit hladinu LDL a HDL cholesterolu.

Spravujte další základní podmínky: Ve spojení s vysokým cholesterolem může anamnéza srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a cukrovky zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Kdy je zapotřebí léků, které pomáhají zvládat hladinu cholesterolu?

Pokud jste se soustavně pokoušeli snižovat hladinu po dobu 3 až 6 měsíců bez zlepšení, možná je čas promluvit si s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem o lécích.

K dispozici je několik typů léků, včetně:

 • Statiny: Statiny jsou nejčastější léčba vysokého cholesterolu. Tyto léky zabraňují tvorbě cholesterolu v játrech. Příklady zahrnují lovastatin, pravastatin, simvastatin, fluvastatin a atorvastatin.
 • Sekvestranty žlučových kyselin: Tyto léky se vážou na – a také inhibují reabsorpci – žlučových kyselin. Obě akce nakonec vedou ke snížení hladiny cholesterolu. Příklady těchto léků zahrnují cholestyramin, colestipol a colesevelam.
 • niacin: Tento vitamín B omezuje tvorbu krevních tuků v játrech. Pomáhá snižovat triglyceridy a má mírný účinek na snížení LDL.
 • Fibráty: Tyto léky pomáhají snižovat hladiny triglyceridů a mají mírný účinek na snížení LDL. Příklady zahrnují gemfibrozil, klofibrát a fenofibrát.
 • Inhibitory absorpce cholesterolu: Inhibitory absorpce cholesterolu, jako je Zetia, jsou nejčastěji používané nestatinové látky. Tyto léky zabraňují vstřebávání cholesterolu ve střevě.
 • Inhibitory PCSK9: Inhibitory PCSK9 se vážou a inaktivují protein PCSK9 v játrech, aby se snížil LDL cholesterol. Příklady zahrnují alirokumab a evolocumab.

Další často kladené otázky

Proč je LDL cholesterol považován za „špatný“?

Přebytek LDL cholesterolu se hromadí na stěnách tepen a spouští uvolňování zánětlivých látek, které zvyšují riziko srdečního infarktu. Proces se nazývá ateroskleróza. Nadbytek lipidů a lipoproteinů jsou zavedené rizikové faktory pro rozvoj srdečních onemocnění.

Proč je HDL cholesterol považován za „dobrý“?

Vysoká hladina HDL cholesterolu je považována za dobrou, protože tyto proteiny odvádějí cholesterol z tepen tím, že ho přesouvají z krevního řečiště do jater k vylučování.

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy jsou další voskový lipid, který lze nalézt v krvi. Tělo využívá triglyceridy jako energii. Konzumace potravin s vysokým obsahem cholesterolu, nasycených tuků a trans-tuků a pití alkoholu může zvýšit hladinu triglyceridů.

Jak často byste si měli nechat kontrolovat hladinu cholesterolu?

Pokud je vám 20 let nebo více, AHA doporučuje nechat si zkontrolovat hladinu cholesterolu alespoň jednou za 4 až 6 let. Pokud máte v anamnéze vysoký cholesterol nebo jiné rizikové faktory, může vám lékař doporučit častější plán testování.

Sečteno a podtrženo

Hraniční cholesterol je mezistupněm lipidového panelu vykazujícího hladiny cholesterolu 200 mg/dl až 239 mg/dl. Tento údaj je těsně za optimálními hladinami celkového cholesterolu, ale předchází diagnóze vysokého cholesterolu.

Pokud se neléčí, může vysoký cholesterol zvýšit riziko srdečních onemocnění. Vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje příznaky, proto je klíčem k odhalení pravidelný screening.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY