Co způsobuje bolest v horní části žaludku?

Několik stavů může způsobit bolest v horní části žaludku, včetně poruchy trávení, plynatosti a gastritidy. Léčba obvykle závisí na příčině, ale často pomáhají léky a změny stravy.

Bolesti žaludku jsou běžnou stížností. Zatímco mnoho problémů odpovědných za bolest v horní části žaludku, jako je plynatost nebo žaludeční virus, není důvodem k obavám, jiné problémy mohou vyžadovat lékařské ošetření.

V tomto článku si vysvětlíme 10 možných příčin bolestí v horní části žaludku, možnosti léčby a kdy vyhledat lékaře.

Nadýmání

Co způsobuje bolest v horní části žaludku?

Nadýmání se přirozeně vyskytuje ve střevech a trávicím traktu. Když se plyn nahromadí, může to způsobit pocity tlaku, nadýmání nebo plnosti.

Nadýmání obvykle odezní bez léčby během několika hodin. Pokud se plynatost objeví s horečkou, nekontrolovaným zvracením nebo intenzivní bolestí, musíte navštívit lékaře.

Bolest z nadýmání nebývá závažná a pomoci mohou i volně prodejné léky. Můžete také zkusit jíst pomaleji, abyste se vyhnuli polykání vzduchu a předešli zhoršení plynatosti. Někteří lidé si všimnou, že některé potraviny s větší pravděpodobností způsobují bolest plynatosti.

Špatné trávení

Poruchy trávení se obvykle objevují, když je v žaludku příliš mnoho kyseliny, což se může stát po požití vysoce kyselých potravin. Porucha trávení může způsobit pocit pálení v horní části žaludku a někdy v ústech nebo v krku. Bolest může také cítit, jako by vycházela z hrudníku.

Méně často mohou být zažívací potíže způsobeny žaludečním vředem, refluxem kyseliny nebo dokonce rakovinou žaludku.

Volně prodejné léky jsou vysoce účinné při zvládání dočasných poruch trávení. Identifikace spouštěčů, jako jsou určité potraviny, vám může pomoci změnit zdravý životní styl.

Zánět žaludku

Akutní gastritida se vyskytuje krátkodobě a přichází rychle, obvykle kvůli bakteriální infekci, jako je například bakterie Helicobacter pylori. Gastritida způsobuje, že žaludeční výstelka je oteklá a bolestivá.

Mezi příčiny chronické gastritidy patří:

 • Crohnova nemoc
 • autoimunitní onemocnění
 • sarkoidóza
 • alergie
 • viry u lidí s oslabeným imunitním systémem
 • konzumace alkoholu
 • užívání NSAID

Antibiotika mohou obvykle léčit bakteriální infekce. Když je gastritida chronická, může pomoci diagnostika a léčba základní příčiny.

Žaludeční viry

Gastroenteritida je žaludeční virus, který může kromě bolesti v horní části žaludku způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Někteří lidé nazývají gastroenteritidu žaludeční chřipkou, ale ve skutečnosti to není typ chřipky.

U většiny lidí příznaky zmizí samy během několika dnů. Vyhýbání se těžkým jídlům a pití pouze čistých tekutin vám může pomoci zastavit zvracení.

Je životně důležité vyhnout se dehydrataci, takže zvažte pití něčeho, co obnovuje elektrolyty, dokud příznaky nepominou.

Bolest svalů

Mnoho svalů zasahuje do horní části žaludku. Bolest z mírného svalového poranění nebo křeče může způsobit dočasnou bolest v horní části břicha.

Bolest se často zlepší jemnou masáží a odpočinkem. Někteří lidé také nacházejí úlevu při používání studených a horkých zábalů.

Apendicitida

Apendicitida je infekce slepého střeva. Bez léčby může infekce způsobit prasknutí slepého střeva a tento stav může být život ohrožující.

V počátečních fázích apendicitidy si člověk může všimnout tupé bolesti kolem pupku, ale tato bolest může vyzařovat do horní části žaludku. Jak se infekce zhoršuje, bolest se přesune do pravé dolní části.

Žlučové kameny

Žlučové kameny jsou tvrdé útvary cholesterolu nebo bilirubinu, které se mohou vyvinout ve žlučníku. Žlučové kameny nezpůsobují vždy problémy, ale někdy ucpou žlučový kanál.

Zablokování žlučovým kamenem může způsobit intenzivní bolest v pravé horní části žaludku, stejně jako zvracení, únavu a vyčerpání.

V některých případech je k vyřešení problémů se žlučovými kameny nutná operace. Například, pokud žlučové kameny zablokují cystický kanál, lékař odstraní žlučník.

Pokud žlučové kameny zablokují společný žlučovod, může být zapotřebí endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie (ERCP), která je pomůže extrahovat. Tato metoda se provádí vložením tenké kamery a dalších nástrojů do krku, aby se manipulovalo a vyřešilo zablokování.

Problémy s játry nebo slinivkou

Játra, slinivka a žlučník spolupracují na podpoře trávení. Všechny tyto tři orgány jsou v pravé horní části žaludku.

Někdy neléčené žlučové kameny blokují žlučové cesty, což způsobuje bolest v játrech nebo slinivce břišní.

Onemocnění jater, jako je hepatitida, mohou způsobit bolest jater. Pankreatitida, což je zánět slinivky břišní, může také způsobit bolest. Některé další příčiny, jako je rakovina jater nebo slinivky, jsou méně pravděpodobné.

Správná léčba závisí na základní příčině. Lidé s pankreatitidou mohou muset zůstat v nemocnici kvůli tekutinám a pozorování. Onemocnění jater vyžadují léky a transplantace jater může léčit pokročilé onemocnění jater.

Střevní obstrukce

Střevní obstrukce blokuje střeva, což ztěžuje nebo znemožňuje cokoliv skrz. Tato překážka může způsobit intenzivní bolest, zácpu a potíže s trávením a vstřebáváním potravy.

Střevní obstrukce je lékařská pohotovost, protože střevo se může roztrhnout nebo se vážně infikovat. Často pomáhají léky, tekutiny a léky proti bolesti. V některých případech může být nutné, aby chirurg odstranil blokádu.

Divertikulární onemocnění

Ve střevech, zejména v tlustém střevě, se mohou objevit malé váčky zvané divertikly. Přítomnost těchto váčků je známá jako divertikulóza.

Když se tyto váčky zanítí nebo infikují, může se u člověka vyvinout intenzivní bolest břicha. Zánět divertikula je známý jako diverticulitis.

Lokalizace bolesti závisí na tom, kde jsou divertikly. Zatímco divertikly jsou častější v dolních střevech, mohou se objevit také v horních střevech, což způsobuje bolest v horní části žaludku.

Probiotika a dieta s vysokým obsahem vlákniny často pomáhají léčit divertikulitidu. Antibiotika se tradičně používají k léčbě divertikulitidy, ale objevující se doporučení naznačují podpůrnou péči pouze u nekomplikované divertikulitidy

Pokud se infekce zhorší nebo nezmizí, může lékař provést operaci k odstranění divertiklu nebo části střev.

Kdy je třeba kontaktovat lékaře?

Ve většině případů je bezpečné počkat a zjistit, zda bolest v horní části žaludku nezmizí bez léčby. Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, musíte navštívit lékaře.

Lékaře musíte navštívit do 24 hodin, pokud:

 • Zvracení trvá déle než 12 hodin.
 • Existuje horečka spolu s bolestí břicha.
 • Bolest břicha se objevuje po úrazu, jako je úder do žaludku.
 • Po užití nového léku se u člověka objeví bolesti břicha.
 • Bolest žaludku se vyskytuje u někoho s oslabeným imunitním systémem v důsledku HIV, chemoterapie nebo imunosupresiv.

Jděte na pohotovost nebo vyhledejte naléhavou péči, pokud:

 • V pravé horní části břicha je silná bolest.
 • Bolest žaludku je nesnesitelná.
 • Objevuje se bolest žaludku a bílá nebo světlá stolice.
 • Těhotná žena má silné bolesti břicha.
 • U člověka se rozvinou známky těžké dehydratace, jako je nepomočování, popraskané rty, velmi suchá kůže, zmatenost, závratě nebo vpadlé oči.
 • Novorozenec má trvalé zvracení nebo vysokou horečku.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny často kladené otázky o příčinách bolesti břicha.

Proč mě bolí břicho nahoře?

Bolest v horní části břicha může mít mnoho příčin, včetně:

 • zachycený plyn
 • špatné trávení
 • svalové napětí
 • infekce
 • apendicitida
 • žlučové kameny
 • problémy se slinivkou nebo játry

Jaké jsou pocity bolesti v horní části žaludku?

Různé příčiny bolesti v horní části žaludku vyvolávají různé příznaky. Tato bolest se však může cítit jako tupá bolest, pocit pálení nebo intenzivní tlaková bolest.

Kdy musím jít na pohotovost kvůli bolesti v horní části břicha?

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se bolest v horní části břicha stane závažnou, dlouhotrvající nebo následuje po přímém poranění oblasti. Pokud bolest v horní části břicha doprovází změny barvy stolice, únavu nebo silnou dehydrataci, musíte jít na pohotovost.

Jak mohu zmírnit bolest v horní části žaludku?

Léčba k úlevě od bolesti v horní části břicha závisí na příčině. Člověk si například může často ulevit od bolesti při zažívacích potížích pomocí volně prodejných antacidů, zatímco bolest způsobená virovými infekcemi vyžaduje hydrataci a odpočinek.

souhrn

Bolest břicha může být menší nepříjemnost nebo tak intenzivní, že znesnadňuje fungování. Než se rozhodnete, zda je nutná lékařská pomoc, je důležité věnovat pozornost dalším příznakům.

V mnoha případech, zejména v důsledku drobných infekcí nebo plynatosti, bolest v horní části žaludku zmizí během několika hodin nebo dní.


Zdroje informací:

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY