Co způsobuje vaginální suchost?

Přehled

Tenká vrstva vlhkosti pokrývá stěny pochvy. Tato vlhkost poskytuje alkalické prostředí, ve kterém mohou spermie přežít a cestovat v něm za účelem sexuálního rozmnožování. Tyto vaginální sekrety také lubrikují poševní stěnu a snižují tření během pohlavního styku.

Jak žena stárne, změny v produkci hormonů mohou způsobit ztenčení poševních stěn. Tenčí stěny znamenají méně buněk, které vylučují vlhkost. To může vést k vaginální suchosti. Hormonální změny jsou nejčastější příčinou vaginální suchosti, ale nejsou jedinou příčinou.

Jaké jsou účinky vaginální suchosti?

Vaginální suchost může způsobit nepohodlí ve vaginální a pánevní oblasti. Vaginální suchost může také způsobit:

 • hořící
 • ztráta zájmu o sex
 • bolest při pohlavním styku
 • lehké krvácení po pohlavním styku
 • bolestivost
 • infekce močových cest (UTI), které nezmizí nebo se opakují

 • vaginální svědění nebo štípání

Vaginální suchost může být zdrojem rozpaků. To může ženám zabránit v diskusi o symptomech se svým lékařem nebo partnerem; tento stav je však běžným jevem, který postihuje mnoho žen.

Příčiny vaginální suchosti

Klesající hladiny estrogenu jsou hlavní příčinou vaginální suchosti. Ženy začínají s věkem produkovat méně estrogenu. To vede ke konci menstruace během doby zvané perimenopauza.

Menopauza však není jediným stavem, který způsobuje pokles produkce estrogenu. Mezi další příčiny patří:

 • kojení
 • Kouření cigaret
 • Deprese
 • nadměrnému stresu
 • poruchy imunitního systému, jako je Sjögrenův syndrom
 • porod
 • přísné cvičení
 • některé léčby rakoviny, jako je ozařování pánve, hormonální terapie nebo chemoterapie
 • chirurgické odstranění vaječníků

Některé léky mohou také snížit sekreci v těle. Výplach může také způsobit suchost a podráždění, stejně jako některé krémy a vody, které se aplikují na vaginální oblast.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Vaginální suchost zřídka ukazuje na vážný zdravotní stav. Ale vyhledejte pomoc, pokud nepohodlí trvá déle než několik dní nebo pokud pociťujete nepříjemné pocity během pohlavního styku. Pokud se neléčí, vaginální suchost může způsobit vředy nebo praskliny v tkáních pochvy.

Pokud je stav provázen závažným vaginálním krvácením, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Během vyšetření může lékař prozkoumat vaginální stěny, aby hledal tržné rány nebo cítil ztenčení kůže. Mohou také odebrat vzorek vaginálního výtoku, aby otestovali přítomnost škodlivých bakterií.

Kromě toho mohou hormonální testy určit, zda jste v perimenopauze nebo menopauze.

Jak se léčí vaginální suchost?

Existuje mnoho volně prodejných lubrikantů, které lze aplikovat na vaginální oblast, aby se snížila suchost a nepohodlí. Tyto lubrikanty a hydratační krémy mohou také změnit pH vagíny a snížit tak pravděpodobnost infekce močových cest.

Ženy by si měly vybrat lubrikant speciálně určený pro vaginální použití. Lubrikant by měl být na vodní bázi. Neměly by obsahovat parfémy, bylinné extrakty ani umělá barviva. Ty mohou způsobit podráždění.

Lubrikanty, jako je vazelína a minerální olej, mohou poškodit latexové kondomy a membrány používané pro antikoncepci.

V některých případech poskytovatel zdravotní péče předepíše estrogenovou terapii ve formě pilulky, krému nebo prstenu, které uvolňují estrogen.

Krémy a kroužky uvolňují estrogen přímo do tkání. Pilulky se s větší pravděpodobností použijí, když máte jiné nepříjemné příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka.

Protože mnoho produktů může dráždit jemnou vaginální pokožku, je důležité, pokud stav přetrvává, vyhledat v ordinaci lékaře a poradit se s jeho léčbou.

Jak mohu zabránit vaginální suchosti?

Vyvarujte se používání dráždivých produktů, jako jsou sprchy. Vyhněte se kondomům, které obsahují nonoyxnol-9 nebo N-9. Obsahují chemickou látku, která může způsobit vaginální suchost. Je důležité vědět, že změnám v pochvě souvisejícím s věkem nebo reprodukcí nelze zabránit.

Odnést

Vaginální suchost může způsobit nepohodlí ve vaginální a pánevní oblasti. Příčin tohoto stavu je několik.

Vaginální suchost je zřídka vážná a existuje několik způsobů léčby, které ji mohou pomoci léčit. Existují také způsoby, jak tomu můžete zabránit.

Pokud však zaznamenáte vaginální suchost, která nezmizí, proberte to se svým lékařem, aby vám mohl pomoci najít správnou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY