Co způsobuje výtok z ucha a jak jej mohu léčit?

Přehled

Výtok z ucha, také známý jako otorrhea, je jakákoli tekutina, která pochází z ucha.

Většinu času vaše uši vylučují ušní maz. Jedná se o olej, který vaše tělo přirozeně produkuje. Úkolem ušního mazu je zajistit, aby se vám do ucha nedostal prach, bakterie a jiná cizí tělesa.

Jiné stavy, jako je prasklý bubínek, však mohou způsobit odtok krve nebo jiných tekutin z vašeho ucha. Tento druh výtoku je známkou toho, že vaše ucho bylo zraněno nebo infikováno a vyžaduje lékařskou péči.

Co způsobuje výtok z ucha?

Ve většině případů je výtok z ucha jednoduše ušním mazem, který se dostává ven z vašeho těla. To je přirozené. Mezi další stavy, které mohou způsobit výtok, patří infekce nebo zranění.

Infekce středního ucha

Zánět středního ucha (zánět středního ucha) je častou příčinou výtoku z ucha. Zánět středního ucha nastává, když se bakterie nebo viry dostanou do středního ucha. Střední ucho je za bubínkem. Obsahuje tři kosti zvané kůstky. Ty jsou pro sluch životně důležité.

Ušní infekce ve středním uchu mohou způsobit hromadění tekutiny za ušním bubínkem. Pokud je tekutiny příliš mnoho, hrozí perforace bubínku, což může vést k výtoku z ucha.

Trauma

Trauma zvukovodu může také způsobit výtok. K takovému traumatu může dojít při čištění ucha vatovým tamponem, pokud jej zatlačíte příliš hluboko.

Zvýšení tlaku, například při létání v letadle nebo při potápění, může také vést k poranění ucha. Tyto situace mohou také způsobit prasknutí nebo roztržení ušního bubínku.

Akustické trauma je poškození ucha v důsledku extrémně hlasitých zvuků. Akustické trauma může také způsobit prasknutí vašeho ušního bubínku. Tyto případy však nejsou tak časté jako ostatní popsané.

Plavcovo ucho

Otitis externa, běžně známý jako plavecké ucho, nastává, když bakterie nebo houba infikují váš zvukovod. Obvykle se vyskytuje, když trávíte dlouhou dobu ve vodě.

Příliš mnoho vlhkosti uvnitř ucha může narušit kůži na stěnách zvukovodu. To umožňuje bakteriím nebo houbám vstoupit a způsobit infekci.

Plavecké ucho však není výlučné pro plavce. Může k tomu dojít vždy, když dojde k porušení kůže zvukovodu. K tomu může dojít, pokud máte podrážděnou pokožku v důsledku ekzému.

Může se také objevit, pokud do ucha vložíte cizí předmět. Jakékoli poškození vašeho zvukovodu ho činí náchylnějším k infekci.

Méně časté příčiny

Méně častou příčinou výtoku z ucha jemaligní otitis externa, komplikace plaveckého ucha, která způsobuje poškození chrupavek a kostí v základně lební.

Mezi další vzácné příčiny patří zlomenina lebky, což je zlomenina kterékoli z kostí v lebce, nebo mastoiditida, což je infekce mastoidní kosti za uchem.

Kdy bych měl vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud je výtok z ucha bílý, žlutý nebo krvavý, nebo pokud máte výtok déle než pět dní, měli byste zavolat svému lékaři. Někdy se výtok z ucha může objevit s dalšími příznaky, jako je horečka. Informujte svého lékaře, pokud máte nějaké doprovodné příznaky.

Pokud pociťujete vážnou bolest, vaše ucho je oteklé nebo zarudlé nebo máte ztrátu sluchu, měli byste navštívit svého lékaře.

Pokud máte poranění ucha, které způsobuje výtok, je to další dobrý důvod, proč se poradit s lékařem.

Pomocí nástroje Healthline FindCare se můžete spojit s ORL ve vaší oblasti.

Jaké jsou možnosti léčby výtoku z ucha?

Léčba výtoku z ucha závisí na jeho příčině. V některých případech váš stav nebude vyžadovat lékařské ošetření.

Například Americká pediatrická akademie popisuje 48hodinový přístup „vyčkejte a uvidíte“ doprovázený pečlivým sledováním jako jednu z možností léčby mírné bolesti ucha u dětí.

Příznaky ušní infekce obvykle začnou vymizet během prvního týdne nebo dvou, bez jakékoli léčby. K řešení jakékoli bolesti nebo nepohodlí mohou být zapotřebí léky proti bolesti.

Pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců nebo má horečku vyšší než 102,2 °F, může vám lékař předepsat antibiotické ušní kapky.

Většina případů poranění ucha se také hojí bez léčby. Pokud máte trhlinu v ušním bubínku, která se přirozeně nehojí, může lékař na trhlinu aplikovat speciální papírovou náplast. Tato náplast udržuje dírku uzavřenou, zatímco se váš bubínek hojí.

Pokud náplast nefunguje, může vám lékař chirurgicky opravit ucho pomocí náplasti vlastní kůže.

Lékař by měl plavecké ucho léčit, aby se zabránilo šíření infekce. Obvykle vám lékař dá antibiotické ušní kapky, které budete používat asi týden. V těžkých případech budou nutná i perorální antibiotika.

Jak mohu zabránit výtoku z ucha?

Abyste se vyhnuli infekcím uší, snažte se držet dál od lidí, kteří jsou nemocní.

Podle Mayo Clinic může kojení poskytnout kojencům ochranu před ušními infekcemi, protože do mléka dostávají protilátky své matky.

Doporučují, že pokud krmíte své dítě z láhve, měli byste zkusit držet své dítě ve vzpřímené poloze, než je nechat pít vleže.

Dbejte na to, aby se do uší nedostaly cizí předměty, aby nedošlo k protržení bubínku. Pokud víte, že se budete nacházet v oblasti s nadměrným hlukem, vezměte si špunty do uší nebo chrániče sluchu, které ochrání vaše ušní bubínky.

Plaveckému uchu můžete zabránit tím, že si po pobytu ve vodě uši vysušíte. Pokuste se také vypustit případnou vodu otočením hlavy na jednu a poté na druhou stranu. Po plavání můžete také použít volně prodejné léčivé ušní kapky pro kontrolu a zmírnění ucha plavce.

Nakupujte volně prodejné ušní kapky online.

Nakupujte špunty do uší nebo chrániče sluchu online.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY