Co způsobuje zlomené krevní cévy na mém obličeji?

Přehled

Zlomené krevní cévy – také nazývané „pavoučí žíly“ – se objevují, když jsou dilatované nebo zvětšené těsně pod povrchem vaší kůže. Výsledkem jsou malé červené čáry, které se rozprostírají do tvaru ve tvaru sítě. Mohou se vyvinout kdekoli na těle, ale jsou častější na obličeji a nohou.

Rozbité krevní cévy jsou sice neškodné, ale mohou se stát obtíží, pokud vás přivedou k sebevědomí. Dobrou zprávou je, že pavoučí žíly jsou obvykle léčitelné. Nejprve musíte zjistit základní příčinu.

co to způsobuje?

Někteří lidé mají tendenci rozvíjet pavoučí žíly více než jiní. Faktem je, že prasklé cévy se mohou stát každému v jakémkoli věku, včetně dětí. Vaše rizikové faktory závisí na konkrétní příčině.

Existuje mnoho příčin prasklých krevních cév na obličeji. Obsahují:

 • Dědičnost a genetika. Z neznámých důvodů mají pavoučí žíly tendenci běžet v rodinách. S věkem narůstají i jednotlivé rizikové faktory.
 • Těhotenství. Zvýšení estrogenních hormonů během těhotenství může vést k prasknutí krevních cév. Pavoučí žíly související s těhotenstvím se po porodu hojí samy. Kožní změny jsou v těhotenství běžné.
 • Rosacea. Toto běžné kožní onemocnění vede k nadměrnému zarudnutí a zrudnutí. U erytematotelangiektatické rosacey jsou prasklé krevní cévy běžné.
 • Vystavení slunci. Nadměrné slunění může zvětšit vaše krevní cévy. Pokud se spálíte, horní vrstva kůže se může oloupat a dočasně zviditelnit některé krevní cévy v obličeji.
 • Změny počasí. Horké počasí zvyšuje dilataci krevních cév.
 • Ekologické nebo chemické dráždivé látky.
 • Konzumace alkoholu. Mírná nebo občasná konzumace alkoholu může způsobit zrudnutí kůže v důsledku zvětšení krevních cév. Nadměrné pití a nadměrné pití alkoholu může nakonec vést k metličkám.
 • Zranění. Drobná až vážná zranění mohou vést k modřinám. S modřinami na obličeji mohou být patrné i prasklé cévy.
 • Zvracení nebo kýchání. Náhlý extrémní tlak ve vaší tváři způsobený prudkým kýcháním nebo zvracením může poškodit krevní cévy v kůži.

Jak se diagnostikují?

Možná budete schopni identifikovat prasklé krevní cévy doma, ale můžete zvážit návštěvu svého lékaře pro potvrzení. Mohou vás také nasměrovat správným směrem, pokud jde o léčbu. Pokud máte mnoho žilek, může vám lékař doporučit léky na předpis nebo řešení ambulantní péče.

U příčin souvisejících se základními zdravotními stavy, jako je růžovka, budete chtít navštívit svého lékaře. V takových případech je léčba zlomených krevních cév závislá na řešení základních příčin.

Přírodní prostředky na rozbité cévy

Přírodní prostředky jsou často první léčebnou kúrou, kterou lidé zkoušejí pro prasklé cévy na obličeji. Pokud nejste citliví na nějaké složky, přírodní léčba je obvykle bez významných rizik.

Vyzkoušejte tyto domácí léky na prasklé cévy:

jablečný ocet

Tato běžná spíž může zmírnit výskyt pavoučích žil snížením zarudnutí a dalších souvisejících funkcí. Použijte ocet místo denního toneru nebo adstringentu tak, že jej nanesete vatovým tamponem.

Kaštan

Tato bylina se používá na různé kožní neduhy. The Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví vysvětluje, že někteří lidé ji používají pro zdraví žil. Zatímco místní formy jírovce jsou k dispozici jako doplněk, mohou být bezpečnější pro léčbu metliček. Hledejte přípravky vyrobené pouze z kůry a aplikujte je na obličej.

Umyjte si obličej pouze teplou vodou

Vzhledem k tomu, že teplo může způsobit prasknutí krevních cév, měli byste se ujistit, že se vyhnete horké vodě. Vezměte si teplé – ne horké – koupele a sprchy. Ujistěte se, že si také jemně omyjte obličej teplou vodou.

Lékařské ošetření zlomených krevních cév

Když přírodní prostředky nezaberou, možná je načase navštívit svého lékaře, aby vám poskytl lékařské řešení pro pavoučí žíly. Mezi možnosti patří:

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud potřebujete pomoc při hledání lékaře primární péče.

Retinoidy

Lokální krémy, zejména ty s retinoidy, mohou pomoci snížit výskyt pavoučích žilek. Tyto složky se primárně používají na akné a růžovku. Retinoidy fungují tak, že odstraňují vnější vrstvu pokožky.

Laserová terapie

Pomocí silných laserových světel tato terapie funguje tak, že pavoučí žíly zcela vyblednou zničením špatně fungující žíly.

Intenzivní pulzní světlo

Toto ošetření využívá stejný koncept jako laserová terapie, ale se světlem, které proniká až do druhé vrstvy kůže bez poškození vrchní vrstvy.

Skleroterapie

Tato injekční terapie pomáhá vymizet pavoučí žíly během několika týdnů, podle Mayo Clinic. Během procedury lékař vstříkne roztok do porušených krevních cév, což způsobí jejich uzavření. V důsledku toho se vaše krev přesměruje do cév, které nejsou patrné.

U laserových ošetření a dalších ambulantních zákroků byste měli pracovat pouze s vyškoleným licencovaným profesionálem. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zvýšené zarudnutí, svědění a zjizvení.

Dá se jim předejít?

Zatímco léčba prasklých cév na obličeji může být prioritou, zvažte preventivní opatření pro budoucí metličkové žilky. Pokud v současné době podstupujete léčbu růžovky, držte se svého plánu a navštivte svého lékaře, pokud se vaše pokožka nezlepší.

Celkově můžete pomoci předcházet vzniku pavoučích žilek na obličeji:

 • Omezení vystavení slunci. To je důležité zejména ve špičce, která nastává mezi pozdním ranním a časným odpolednem. Pro extra ochranu používejte opalovací krém každý den.
 • Vyhýbání se extrémnímu horku. Extrémní teplo způsobené počasím, lázněmi a saunou, to vše může zvýšit dilataci krevních cév.
 • Alkohol pije pouze s mírou. Zeptejte se svého lékaře, zda byste dokonce měli pít alkohol a zda potřebujete pomoc při odvykání.
 • Nosit ochranné pomůcky. Obličejové vybavení a přilby pro sport, cyklistiku a další aktivity mohou pomoci snížit počet zranění a souvisejících žilek.

Jídlo s sebou

Zlomené krevní cévy na obličeji mohou být frustrující, ale je důležité mít na paměti, že tento stav je obvykle pouze kosmetický problém. Preventivní opatření mohou pomoci zastavit křečové žíly, zatímco různé léčby mohou pomoci se jich zbavit.

Také ne všechny případy zlomených krevních cév jsou stejné. Pokud se ve vaší rodině vyskytují pavoučí žíly, je pravděpodobné, že budete muset pravidelně řešit pavoučí žíly. Na druhou stranu, pokud si po onemocnění všimnete prasklých krevních cév na obličeji, pravděpodobně samy odezní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY