CT koleno

Co je to CT vyšetření kolena?

Počítačová tomografie (CT) je typ rentgenového záření, které zobrazuje průřezové obrazy konkrétní oblasti na vašem těle. Například CT sken vašeho kolena by lékařům pomohl diagnostikovat onemocnění nebo prohlédnout zranění na vašem koleni.

CT skener krouží kolem těla a odesílá obrázky do počítače. Počítač tyto obrázky používá k vytváření podrobných obrázků. To umožňuje lékařům a vyškoleným technikům vidět svaly, šlachy, vazy, cévy a kosti, které tvoří vaše koleno.

CT vyšetření se také někdy nazývá CAT vyšetření. Skenování se provádí v nemocnici nebo specializovaném ambulantním testovacím zařízení.

Proč se provádí CT vyšetření kolena?

CT vyšetření poskytuje lékaři podrobnější snímky vnitřku kolena než tradiční rentgenové paprsky. Poskytuje vašemu lékaři vnitřní pohled na vaše koleno, aniž by musel provádět řez a provádět průzkumnou operaci. To může pomoci vašemu lékaři poskytnout přesnější diagnózu problémů s kolenem, které mohou zahrnovat:

  • artritida
  • sběr hnisu (abscesu)
  • zlomená kost
  • infekce
  • natržené vazy nebo šlachy
  • nádory

Rizika CT vyšetření kolene

S CT vyšetřením je spojeno velmi málo rizik. Příležitostně může barvivo použité při postupu způsobit dočasné poškození ledvin. Toto riziko je větší, pokud vaše ledviny již byly postiženy onemocněním nebo infekcí. Existují novější barviva, která s ledvinami nesou mnohem menší riziko.

Stejně jako u každého rentgenového záření existuje určitá expozice záření. Úroveň je tak nízká, že je obvykle neškodná. Pokud jste těhotná nebo byste mohla být těhotná, poraďte se se svým lékařem. Jakékoli potenciální vystavení radiaci může být škodlivé pro vyvíjející se plod.

Jak se připravit na CT vyšetření kolena

Před vyšetřením vám lékař poskytne úplné pokyny, jak se připravit na CT vyšetření kolena.

V některých případech může lékař použít kontrastní barvivo. Kontrastní barvivo pomáhá poskytovat lepší snímky tím, že reaguje se zobrazovacím zařízením. Pokud jste v minulosti měli alergickou reakci na podobná barviva, informujte o tom před testem svého lékaře. Nejběžnější používané barvivo obsahuje jód, proto informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na jód.

Pokud dostáváte barvivo, může vám lékař doporučit, abyste se čtyři až šest hodin před CT vyšetřením vyhýbali potravinám a tekutinám.

Před operací si také budete muset sundat všechny šperky a převléknout se do nemocničního pláště. Budete muset odstranit všechny ortézy nebo obvazy, které máte na postiženém koleni.

Jak se provádí CT vyšetření kolena

Pokud váš lékař používá ke skenování kontrastní barvivo, dostanete barvivo intravenózně. To znamená, že vám sestra vstříkne kontrastní barvivo do jedné z vašich žil. Před zahájením skenování budete obvykle muset počkat hodinu, než se barvivo dostane do vašeho těla.

CT přístroj vypadá jako velká kobliha z kovu a plastu, která stojí na boku. Ve svém středu má posuvnou, pohyblivou lavici. Během skenování budete ležet na lavičce. Technik přesune lavici dovnitř a ven ze stroje pomocí dálkového ovládání.

Technik může vyžadovat, abyste během testu leželi v určité poloze. Mohou používat polštáře nebo popruhy, aby zajistily, že zůstanete ve správné poloze dostatečně dlouho, abyste získali kvalitní obraz. Během konkrétních skenů také možná budete muset na chvíli zadržet dech. Promluvte si předem se svým lékařem, pokud si myslíte, že budete mít problém zůstat v klidu.

Po cyklu skenování budete možná muset chvíli počkat, než technik zkontroluje snímky, aby se ujistil, že jsou dostatečně jasné, aby je váš lékař mohl správně přečíst.

Dokončení typického CT vyšetření kolena trvá 30 až 45 minut.

Sledování po CT vyšetření kolene

Po testu budete moci běžet svůj den normálně.

Pokud jste dostali kontrastní barvivo, možná budete chtít vypít další tekutiny, abyste pomohli vyplavit barvivo z vašeho systému. Všechny stopy barviva obvykle zmizí do 24 hodin.

Zpracování výsledků CT vyšetření kolena obvykle trvá jeden den. Váš lékař naplánuje následnou schůzku k projednání výsledků. Společně se budete moci rozhodnout, jak postupovat na základě vyhodnocení vašich skenů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY