Cysta s rozštěpem větve

Co je to branchiální rozštěpová cysta?

Cysta s branchiálním rozštěpem je typ vrozené vady, při které se na jedné nebo obou stranách krku vašeho dítěte nebo pod klíční kostí vytvoří bulka. Tento typ vrozené vady je také známý jako zbytek větveného rozštěpu.

Tato vrozená vada se vyskytuje během embryonálního vývoje, kdy se tkáně v krku a klíční kosti nebo větevní rozštěp nevyvíjejí normálně. Může se jevit jako otvor na jedné nebo obou stranách krku vašeho dítěte. Tekutina vytékající z těchto otvorů se může vytvořit v kapse nebo cystě. To se může infikovat nebo prosakovat z otvoru v kůži vašeho dítěte.

Jaké jsou příčiny rozštěpové cysty?

Jedná se o vrozenou vrozenou vadu, která se vyskytuje na počátku embryonálního vývoje. Hlavní krční struktury se tvoří během pátého týdne vývoje plodu. Během této doby se vytvoří pět pásů tkáně nazývaných faryngální oblouky. Tyto důležité struktury obsahují tkáně, které se později stanou:

 • chrupavka
 • kost
 • cévy
 • svaly

Když se tyto oblouky nevyvinou správně, může se objevit několik defektů v krku.

U větvených rozštěpových cyst se tkáně, které tvoří hrdlo a krk, nevyvíjejí normálně a vytvářejí otevřené prostory zvané rozštěpové sinusy na jedné nebo obou stranách krku vašeho dítěte. Cysta se může vyvinout z tekutin, které jsou odváděny těmito dutinami. V některých případech se může cysta nebo sinus infikovat.

Typy abnormalit rozštěpových větví

Existuje několik typů abnormalit branchiálních rozštěpů.

 • První anomálie branchiálního rozštěpu. Jedná se o cysty kolem ušního boltce nebo pod čelistí, s otvorem pod čelistí a nad hrtanem, neboli hlasivky. Tento typ je vzácný.
 • Druhý branchiální rozštěp dutin. Jedná se o sinusové dráhy, které se otevírají na spodní části krku. Mohou jít až do oblasti mandlí. Můžete vidět kožní štítky nebo cítit, jak se trakt otevírá jako pás na krku vašeho dítěte. Tyto cysty se obvykle objevují po 10. roce věku. Toto je nejběžnější typ abnormality branchiálního rozštěpu.
 • Třetí branchiální rozštěp dutin. Ty se nacházejí v blízkosti štítné žlázy v přední části svalu, který se připojuje ke klíční kosti vašeho dítěte. Tento typ je velmi vzácný.
 • Čtvrtý branchiální rozštěp dutin. Ty jsou pod krkem. Tento typ je také poměrně vzácný.

Ve většině případů není cysta s větveným rozštěpem nebezpečná. Cysta však může odtékat a způsobit podráždění kůže. Cysty se mohou také infikovat, což způsobuje potíže s polykáním a dýcháním. V místě větvené štěrbiny se u dospělých mohou vyvinout zhoubné nádory, ale je to velmi vzácné.

Jaké jsou příznaky rozštěpové cysty?

Cysta s větveným rozštěpem obvykle nezpůsobuje bolest, pokud nedojde k infekci. Příznaky větvené rozštěpové cysty zahrnují:

 • důlek, boule nebo kožní štítek na krku, horní části ramene nebo mírně pod klíční kostí vašeho dítěte
 • tekutina vytékající z krku vašeho dítěte
 • otok nebo citlivost v krku vašeho dítěte, ke kterému obvykle dochází při infekci horních cest dýchacích

Pokud má vaše dítě známky rozštěpové cysty, okamžitě je vezměte k lékaři.

Jak se diagnostikuje cysta s větveným rozštěpem?

Většinu času lékař diagnostikuje tento stav během fyzického vyšetření. Diagnostické zobrazovací testy k určení přesné polohy mohou zahrnovat vyšetření MRI, CT vyšetření nebo ultrazvuk.

Další diagnostické testování může zahrnovat mikroskopické vyšetření tekutiny z aspirace jemnou jehlou. Při tomto postupu lékař vašeho dítěte vloží malou jehlu do cysty, aby odstranil tekutinu pro analýzu. Mohou také zkoumat tkáň z biopsie.

Jaká je léčba cysty s větveným rozštěpem?

Lékař vašeho dítěte pravděpodobně předepíše antibiotika, pokud má vaše dítě známky infekce. Může být nutné vypustit tekutinu z cysty, aby se zmírnil otok. Aby se předešlo budoucím infekcím, lékaři obvykle doporučují operaci k odstranění cysty.

Chirurg obvykle provádí operaci ambulantně. To znamená, že vaše dítě může jít domů ve stejný den. Vaše dítě bude také v celkové anestezii. Usnou a během procedury nebudou cítit žádnou bolest.

Vaše dítě se několik dní po operaci nebude moci koupat nebo si aktivně hrát. Obvazy se mohou sundat během pěti až sedmi dnů po operaci.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Chirurgie obvykle vede k dobrému výsledku. Cysty se však mohou opakovat, zejména pokud k operaci došlo během aktivní infekce. Postupujte podle pokynů lékaře vašeho dítěte o nejlepším způsobu, jak se zotavit z operace. Tím se zvýší šance na rychlé uzdravení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY