Dalekozrakost

Co je to dalekozrakost?

Dalekozrakost znamená, že můžete jasně vidět věci, které jsou daleko, ale věci, které jsou zblízka, jsou rozmazané. Odborný termín pro dalekozrakost je hyperopie. Podle Národní oční institut, postihuje 5 až 10 procent Američanů.

Abychom porozuměli dalekozrakosti, je užitečné vědět, jak funguje normální oko. Za zaostření jsou zodpovědné dvě části oka: rohovka a čočka. Rohovka je jasný přední povrch vašeho oka. Objektiv je struktura uvnitř vašeho oka, která mění tvar, když se soustředíte na předměty.

Rohovka a čočka spolupracují na ohýbání nebo lámání přicházejícího světla. Poté zaostří toto světlo na vaši sítnici. Sítnice je v zadní části oční bulvy. Přijímá vizuální informace a odesílá je do vašeho zrakového nervu, který tyto informace přenáší do vašeho mozku.

Dokonale tvarovaná, zakřivená čočka a rohovka vám umožňují vidět dokonale zaostřený obraz. Pokud má ale vaše rohovka jiný tvar, vaše oko se nedokáže správně zaostřit.

Existují různé stupně dalekozrakosti, v závislosti na schopnosti očí zaostřit na blízké předměty. Pokud jen jasně vidíte předměty, které jsou velmi daleko, jste velmi prozíraví. Dalekozrakost lze obecně napravit brýlemi na předpis nebo kontaktními čočkami. Někteří lidé mají refrakční chirurgii.

Příčiny dalekozrakosti

Plochá rohovka je jednou z příčin dalekozrakosti. Můžete být také prozíraví, pokud je vaše oční bulva kratší než obvykle. To způsobí, že se světlo místo na něj zaměří za vaši sítnici. Pokud jsou vaši rodiče, je pravděpodobné, že budete dalekozrakí.

Příznaky dalekozrakosti

Pokud jste prozíraví, vaše oči musí tvrdě pracovat, aby viděli cokoli zblízka. To způsobuje únavu očí. Některé příznaky dalekozrakosti jsou způsobeny tímto extra namáháním očí.

Příznaky zahrnují:

 • rozmazané vidění slov nebo předmětů zblízka

 • mžoural, aby lépe viděl
 • bolestivý nebo pálivý pocit kolem očí
 • bolest hlavy po přečtení nebo jiné úkoly, které vyžadují, abyste se na něco soustředili zblízka

U dětí se může objevit strabismus (zkřížené oči), pokud nebyla diagnostikována a napravena významná dalekozrakost.

Diagnostikování dalekozrakosti

Oční lékař může diagnostikovat dalekozrakost při základním vyšetření očí.

 • Váš oční lékař nejprve zkontroluje váš zrak na různých vzdálenostech pomocí oční tabulky.
 • V závislosti na výsledcích mohou doporučit rozšířené oční vyšetření. Váš oční lékař vám proto do očí nakape kapky, aby se vaše zornice (černý kruh uprostřed každého oka) rozšířily (rozšířily). Rozšířené oči umožňují lékaři jasněji vidět zadní část oka.
 • Váš lékař používá zvětšovací čočku, aby se vám více podíval do očí.
 • Také vás nechají prohlédnout si různé čočky, abyste si upravili zrak, takže blízké předměty budou vypadat jasně.

Školní testy zraku často postrádají u dětí dalekozrakost. Školy obvykle testují vzdálené vidění pouze tak, že dítě stojí přes místnost z grafu a čte na něm písmena nebo symboly. Pokud dítě nevidí věci na dálku, může to být způsobeno krátkozrakostí.

Děti, které ve škole neprošly zrakovým testem, by měly navštívit očního specialistu, který také zkontroluje jejich vidění zblízka. Je důležité zjistit příčinu jakýchkoli problémů se zrakem, které má vaše dítě. Měli byste si také domluvit schůzku s očním lékařem, pokud vaše dítě často mžourá, stěžuje si na bolesti hlavy, má problémy ve škole nebo si stěžuje, že věci jsou rozmazané.

Léčba dalekozrakosti

Nejjednodušší způsob, jak opravit dalekozrakost, je pořídit si dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Tyto korekční čočky mění způsob, jakým světlo vstupuje do vašich očí, což vám pomáhá lépe se soustředit.

Oči mladých lidí mohou často kompenzovat problémy se zrakem, jako je dalekozrakost, protože čočky jejich očí jsou stále ohebné. Ve skutečnosti dalekozrakost u dětí často není třeba opravovat. Oční lékař může dítěti předepsat brýle, pokud:

 • mezi očima je velký rozdíl ve vidění
 • vyvíjí se strabismus (zkřížené oči)
 • jejich vidění je velmi ovlivněno

Refrakční chirurgie může také léčit dalekozrakost. Chirurgie zahrnuje postupy, jako je laserem asistovaná in-situ keratomileusis (LASIK). Zatímco tento postup ječastěji se používá k léčbě krátkozrakosti, může také léčit dalekozrakost. LASIK používá laser ke změně zakřivení vaší rohovky, aby se světlo správně lámalo a promítlo zaostřený obraz na vaši sítnici.

Další informace: Laserová terapie »

Refrakční chirurgie není tak bezpečná jako nošení brýlí. Ačkoli refrakční chirurgie zřídka způsobuje závažné komplikace, je možné, že může poškodit váš zrak. Mezi možné komplikace této operace patří:

 • nadměrná nebo nedostatečná korekce vaší vize
 • vidět hvězdný výbuch nebo svatozář kolem světel
 • infekce
 • suché oči

Dlouhodobý výhled pro dalekozrakost

Nošení kontaktních čoček nebo brýlí pravděpodobně nebude mít zásadní dopad na váš životní styl. Většina lidí se snadno přizpůsobí.

Prevence dalekozrakosti

Dalekozrakost není něco, čemu můžete zabránit, ale můžete dělat věci, abyste se starali o své oči.

 • Nechte si udělat pravidelné oční vyšetření, které pomůže včas zachytit problémy.
 • Získejte roční prohlídky, pokud máte chronické stavy, které by mohly ovlivnit váš zrak, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka.
 • Pokud máte trvalé problémy s očima, jako je glaukom, dodržujte léčebný plán svého lékaře.
 • Navštivte svého lékaře, pokud se u vás objeví změny vidění nebo pokud máte bolesti očí, červené oči nebo výtok z očí.

Další informace: Standardní oftalmologické vyšetření »

Dobrému osvětlení doma i v kanceláři můžete zabránit únavě očí a chránit své vidění zblízka. Pomáhá také dělat přestávky po celý den, aby si odpočinuly oči. Odpočinek je zvláště důležitý, pokud trávíte delší dobu čtením nebo prohlížením počítače.

Okamžitě zavolejte svého očního lékaře, pokud si všimnete náhlých změn vidění, blikajících světel nebo ztráty zraku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY