Diabetes typu 2 a erektilní dysfunkce (ED): Existuje souvislost?

Muž konzultaci s lékařem přes video chat
Marko Geber / Getty Images

Je to běžné?

Ačkoli diabetes a erektilní dysfunkce (ED) jsou dvě různé stavy, mají tendenci jít ruku v ruce. ED je definována jako potíže s dosažením nebo udržením erekce. Muži, kteří mají cukrovku, jsou dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost rozvoje ED. Když se u mužů ve věku 45 let a méně rozvine ED, může to být příznak diabetu 2.

K cukrovce dochází, když ve vašem krevním oběhu koluje příliš mnoho cukru. Existují dva hlavní typy cukrovky: cukrovka 1. typu, která postihuje méně než 10 procent těch, kteří mají cukrovku, a cukrovky 2. typu, což je více než 90 procent případů cukrovky. Diabetes 2. typu se často vyvíjí v důsledku nadváhy nebo nečinnosti. Přibližně 30 milionů Američanů má cukrovku a asi polovina z nich jsou muži.

Odhaduje se, že 10 procent mužů ve věku 40 až 70 let má těžkou ED a dalších 25 procent má středně těžkou ED. ED má tendenci být častější, jak muži stárnou, i když to není nevyhnutelná součást stárnutí. U mnoha mužů přispívají k pravděpodobnosti rozvoje ED další zdravotní stavy, jako je diabetes.

Co říká výzkum

Lékařské centrum Bostonské univerzity uvádí, že asi u poloviny mužů, u kterých je diagnostikován diabetes 2. typu, se rozvine ED do pěti až 10 let od diagnózy. Pokud tito muži mají také srdeční onemocnění, jejich šance, že se stanou impotentními, jsou ještě větší.

Nicméně výsledky a studie 2014 naznačují, že pokud máte cukrovku, ale osvojíte si zdravější životní styl, můžete snížit příznaky cukrovky a zlepšit své sexuální zdraví. Tyto životní návyky zahrnují vyváženou stravu a pravidelný pohyb.

Co způsobuje ED u mužů s diabetem?

Spojení mezi cukrovkou a ED souvisí s vaším krevním oběhem a nervovým systémem. Špatně kontrolovaná hladina cukru v krvi může poškodit malé krevní cévy a nervy. Poškození nervů, které řídí sexuální stimulaci a odezvu, může bránit schopnosti muže dosáhnout dostatečně pevné erekce pro pohlavní styk. K ED může přispět i snížený průtok krve z poškozených cév.

Rizikové faktory erektilní dysfunkce

Existuje několik rizikových faktorů, které mohou zvýšit vaši šanci na komplikace diabetu, včetně ED. Můžete být více ohroženi, pokud:

 • mají špatně řízenou hladinu cukru v krvi
 • jsou ve stresu
 • mít úzkost
 • mít deprese
 • jíst špatnou stravu
 • nejsou aktivní
 • jsou obézní
 • kouř
 • pít nadměrné množství alkoholu
 • mají nekontrolovanou hypertenzi
 • mají abnormální krevní lipidový profil
 • užívat léky, které uvádějí ED jako vedlejší účinek
 • užívat léky na předpis na vysoký krevní tlak, bolest nebo depresi

Diagnostika erektilní dysfunkce

Pokud zaznamenáte změnu ve frekvenci nebo délce trvání erekce, sdělte to svému lékaři nebo si domluvte schůzku s urologem. Nemusí být snadné uvést tyto problémy se svým lékařem, ale neochota tak učinit vám pouze zabrání získat pomoc, kterou potřebujete.

Váš lékař může diagnostikovat ED přezkoumáním vaší anamnézy a posouzením vašich příznaků. Pravděpodobně provedou fyzickou prohlídku, aby zkontrolovali možné nervové problémy v penisu nebo varlatech. Testy krve a moči mohou také pomoci diagnostikovat problémy, jako je cukrovka nebo nízká hladina testosteronu.

Mohou vám předepsat léky a také vás odkázat na zdravotnického pracovníka specializovaného na sexuální dysfunkci. Existuje několik možností léčby ED. Váš lékař vám může pomoci najít pro vás nejlepší volbu.

Pokud jste nezaznamenali žádné příznaky ED, ale byla vám diagnostikována cukrovka nebo srdeční onemocnění, měli byste možnost budoucí diagnózy probrat se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, jaké preventivní kroky můžete podniknout právě teď.

Podívejte se na: Krevní testy na erektilní dysfunkci »

Léčba erektilní dysfunkce

Pokud vám bude diagnostikována ED, váš lékař pravděpodobně doporučí perorální lék, jako je sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) nebo vardenafil (Levitra). Tyto léky na předpis pomáhají zlepšit průtok krve do penisu a většina mužů je obecně dobře snáší.

Diabetes by neměl narušovat vaši schopnost užívat jeden z těchto léků. Neinteragují negativně s léky na diabetes, jako je Glucophage (metformin) nebo inzulín.

Ačkoli existují i ​​jiné způsoby léčby ED, jako jsou pumpy a penilní implantáty, možná budete chtít nejprve vyzkoušet perorální léky. Tyto další léčby obvykle nejsou tak účinné a mohou způsobit další komplikace.

Výhled

Diabetes je chronický zdravotní stav, který budete mít po celý život, ačkoli diabetes typu 1 i typu 2 lze dobře kontrolovat pomocí léků, správné stravy a cvičení.

I když se ED může stát trvalým stavem, obvykle tomu tak není u mužů, kteří mají příležitostné problémy s erekcí. Pokud máte cukrovku, stále můžete být schopni překonat ED prostřednictvím životního stylu, který zahrnuje dostatek spánku, nekouření a snížení stresu. Léky na ED jsou obvykle dobře tolerovány a lze je používat po mnoho let, aby pomohly překonat jakékoli problémy s ED.

Jak předcházet erektilní dysfunkci

Existuje několik změn životního stylu, které můžete provést, abyste nejen pomohli s léčbou cukrovky, ale také snížili riziko ED. Můžeš:

Kontrolujte hladinu cukru v krvi prostřednictvím stravy. Konzumace diety šetrné k cukrovce vám pomůže lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi a zmírní poškození vašich krevních cév a nervů. Správná strava zaměřená na udržení hladiny cukru v krvi pod kontrolou může také zlepšit hladinu energie a náladu, což obojí může pomoci snížit riziko erektilní dysfunkce. Můžete zvážit spolupráci s dietologem, který je také certifikovaným učitelem diabetu, který vám pomůže upravit váš styl stravování.

Omezte konzumaci alkoholu. Pití více než dvou nápojů denně může poškodit vaše krevní cévy a přispět k ED. I mírná intoxikace může ztížit dosažení erekce a narušit sexuální funkce.

Přestat kouřit. Kouření zužuje krevní cévy a snižuje hladinu oxidu dusnatého v krvi. To snižuje průtok krve do penisu a zhoršuje erektilní dysfunkci.

Buďte aktivní. Přidání pravidelného cvičení do vaší rutiny vám nejen může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi, ale může také zlepšit krevní oběh, snížit hladinu stresu a zlepšit hladinu energie. To vše může pomoci v boji proti ED.

Dopřejte si více spánku. Únava je často na vině sexuální dysfunkce. Zajištění dostatečného spánku každou noc může snížit riziko ED.

Udržujte nízkou hladinu stresu. Stres může narušit sexuální vzrušení a vaši schopnost dosáhnout erekce. Cvičení, meditace a vyčlenění času na věci, které vás baví, vám mohou pomoci snížit hladinu stresu a snížit riziko ED. Pokud se u vás objevují příznaky úzkosti nebo deprese, poraďte se se svým lékařem. Mohou vás odkázat na terapeuta, který vám může pomoci zvládnout vše, co vám způsobuje stres.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY