Dieta Shangri-La

Shangri-La Diet, jedna z nejbizarnějších diet, která se v posledních letech stala populární, byla myšlenkou profesora psychologie Setha Robertsa. Podle Robertsa byla dieta pojmenována tak, aby vyvolávala představy fiktivní himálajské komunity, protože stejně jako je Shangri-La spojována s mírem a mírem, Roberts řekl: „Tato dieta dává lidem pokoj s jídlem.“ Název je dost náladový a dieta je také hodně výstřední. Má pouze jedno pravidlo: Vezměte 1–3 polévkové lžíce extra lehkého olivového oleje a/nebo 1–2 polévkové lžíce cukrové vody dvakrát denně, mezi jídly.

Podle Robertsa se tělo učí spojovat zvláště chutná jídla s kaloriemi, což nás vede k nadměrné zálibě v našich oblíbených jídlech. Výsledek? Nekontrolovatelný přírůstek hmotnosti. Roberts navrhl, že konzumací olivového oleje a cukrové vody, které mají kalorie, ale mají malou chuť, můžete naučit své tělo přestat spojovat chuť s kaloriemi. Nakonec vaše tělo bude chtít méně jídla, které jíte. Myšlenka je, že tělo má „nastavenou hodnotu“, úroveň hmotnosti, kterou se snaží udržet.

Roberts věřil, že klíčem ke ztrátě hmotnosti je kontrola hmotnosti, kterou si chce vaše tělo udržet, prostřednictvím pochopení toho, jak různé potraviny mohou zvýšit nebo snížit nastavenou hodnotu. Konkrétně věřil, že konzumací olivového oleje a cukrové vody-to, čemu říkal „potraviny s nulovým bodem“-lze snížit jejich nastavenou hodnotu na nižší hmotnost.

Další návrhy (nikoli však požadavky) Shangri-La diety: Zastavení nosu nějakým způsobem, aby se zabránilo páchnutí dobrých jídel, čímž by byly méně chutné, jíst neznámá jídla, protože neznámé asociace pomáhají snižovat nastavenou hodnotu (jedna z Robertsových doporučení bylo dát skořici na pizzu) a jíst nevýrazná jídla, kdykoli je to možné, jako je pyré zelenina, obyčejný polévkový vývar a chléb bez másla.

Slib

Je inzerováno jako „žádný hlad, snězte cokoli, plán na hubnutí“. Dieta slibuje osvobození od hladu a chutí tím, že naučí vaše tělo chtít méně jídla. Jakmile vycvičíte své tělo, aby chtělo méně jídla, budete moci jíst, co chcete, protože budete chtít jen malé množství a malé množství čehokoli neublíží.

Dieta Shangri-La je inzerována jako posun paradigmatu v chápání diety. Roberts tvrdil, že jeho systém je založen na lepším porozumění tomu, jak fungují systémy kontroly hmotnosti než jiné diety. Tvrdil, že až dosud se téměř všechny programy na hubnutí nesprávně zaměřovaly na přísnou kontrolu porcí – požadovaly, aby byl z vašeho jídelníčku odečten jeden nebo druhý druh jídla. Dieta Shangri-La se zavazuje, že pro úspěšné hubnutí nebudete muset nic odečítat. Ve skutečnosti stačí, když do denního příjmu potravy přidáte malé množství extra lehkého olivového oleje nebo cukrové vody, a budete připraveni začít shazovat kila. Roberts řekl, že dieta Shangri-La je „téměř stejně snadná jako užívání pilulky a 100krát bezpečnější a levnější“.

Výhody a nevýhody

Je to levné a je to relativně bezpečné. Protože vaše jídla budou s největší pravděpodobností složena ze stejných druhů potravin, které jste jedli před zahájením Shangri-La diety, dieta pravděpodobně nebude mít za následek ztrátu důležitých živin nebo vitamínů. Je to také asi tak levné, jak přicházejí dietní plány.

Dieta Shangri-La je atraktivní v mnoha ohledech. Je to velmi jednoduché a nevyžaduje žádné výrazné změny životního stylu. Ve skutečnosti je jedním z jeho klíčových principů to, že nemusíte nic odečíst od svého jídelníčku nebo života; stačí přidat. Neexistují žádné zakázané druhy jídla, a tak osloví ty, kteří se nechtějí vzdát svých oblíbených. Neexistuje žádné typické počítání kalorií nebo fyzické cvičení, které obvykle lidi děsí od diety.

Na druhou stranu ne příliš mnoho lidí bude spokojených s cíleným jemným jídlem a pravidelné lžíce olivového oleje nebo cukrové vody mohou být nechutné. Dieta nemá žádné pokyny pro kontrolu porcí a nijak se nesnaží změnit to, co člověk ve skutečnosti jedí. Pouhé přidání cukrové vody a olivového oleje do každodenní rutiny nezdravého jídla vám nepomůže zhubnout ani vás nezdraví. Dieta předpokládá, že lidé budou toužit po menším jídle.

A právě v tom spočívá nejproblematičtější aspekt těchto dietních plánů: Logika diety Shangri-La je v rozporu s většinou současné profesionální moudrosti o hubnutí a porota stále neví, zda skutečně existuje legitimní vědecký základ pro Robertsova teorie žádaných hodnot. Velká část Robertsových důkazů je založena na vlastním experimentování.

Jinými slovy: Shangri-La dieta nemusí fungovat.

Healthline říká

Existuje určitá věda podporující potenciál olivového oleje ke zvýšení pocitu plnosti. Malá studie z roku 2013 zjistila, že přidání olivového oleje, nebo jen vůně olivového oleje, zvyšuje pocit sytosti.

Ve druhé části studie vědci testovali jogurt obohacený pouze o vůni olivového oleje a zjistili, že skupina, která konzumovala jogurt bez aroma olivového oleje, snědla každý den v průměru o 176 kalorií více než skupina s vůní olivového oleje jogurt.

Jeden problém se základem Shangri-La diety je tvrzení, že chutná a chutná jídla vykrmují. I když to v některých případech může být pravda, rozhodně to není kamenná skutečnost. Jednak je vkus věcí názoru. Ještě důležitější je, že existují tisíce a tisíce receptů na lahodná jídla, která jsou také zdravá.

Ještě větší obava je, že plán Shangri-La nevyvíjí žádné úsilí o řešení faktorů životního stylu, jako je fyzická aktivita nebo psychologické složky kontroly hmotnosti. Neexistují žádné pokyny ohledně toho, kolik nebo jaké jídlo se jí; dieta jednoduše předpokládá, že lidé začnou jíst méně, pokud do své každodenní rutiny přidají cukrovou vodu a olivový olej. Bez převzetí zásadnějších aspektů řízení hmotnosti je těžké pochopit, jak bude dočasné snížení chuti k jídlu fungovat, aby přineslo dlouhodobé výsledky při hubnutí. Společnost Healthline nakonec doporučuje, aby byl jakýkoli dietní plán doprovázen zvýšením fyzické aktivity.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY