Dýchejte hlouběji, abyste zlepšili zdraví a držení těla

Vyrovnat se se svým věkem je jedna věc, ale co váš biologický věk? Tak „staré“ vaše tělo skutečně je, bez ohledu na to, před kolika lety jste se narodili.

Vědci v Číně tvrdí, že našli způsob, jak odhalit biologické stárnutí pomocí jednoduchého testu moči. Doufáme, že test může být použit v preventivní medicíně k určení rizika, že se u osoby vyvinou nemoci související s věkem.

Za tím, co způsobuje stárnutí v těle, je mnoho teorií.

Jedním z nich je, že stárnutí je způsobeno oxidativním poškozením buněk a tkání. Je to tento biomarker, o kterém vědci řekli, že jsou schopni měřit.

“Kyslíkové vedlejší produkty produkované během normálního metabolismu mohou způsobit oxidační poškození biomolekul v buňkách, jako je DNA,” řekl Dr. Jian-Ping Cai, výzkumník zapojený do studie. “Jak stárneme, trpíme stále větším oxidačním poškozením, a tak se v našem těle zvyšují hladiny oxidačních markerů.”

Bylo zjištěno, že jeden z těchto markerů, označovaný jako 8-oxoGsn, se ve studiích zvířecí moči zvyšuje s věkem.

Cai a jeho kolegové se vydali zjistit, zda to platí i pro lidi, a tak naměřili 8-oxoGsn u 1228 obyvatel Číny ve věku od 2 do 90 let.

Zjistili nárůst biomarkeru související s věkem u účastníků, kteří byli starší 21 let.

Vědci doufají, že test lze použít k předpovědi pravděpodobnosti rozvoje nemocí souvisejících s věkem, stejně jako k určení účinnosti budoucí léčby určené ke zpomalení procesu stárnutí.

„Považuji za nejslibnější z této konkrétní studie to, že pokud existuje způsob, jak přesně a konzistentně kvantifikovat fyziologický věk člověka nebo organismu, poskytlo by to úžasný nástroj pro další studium způsobů léčby stárnutí. Znamenalo by to, že bychom mohli následovat léčbu několik měsíců nebo let, abychom určili účinnost spíše než životnost subjektu,“ řekl Healthline Jae Hur, PhD, odborný asistent biologie na Harvey Mudd College v Kalifornii.

Co je hluboké dýchání?

Způsob, jakým dýcháte, může ovlivnit celé vaše tělo a pomáhá regulovat důležité funkce, jako je srdeční frekvence a krevní tlak. Může také posílit správnou tělesnou mechaniku, která vaše tělo při pohybu méně namáhá.

Hluboké dýchání se také nazývá břišní nebo břišní dýchání. Zahrnuje pomalé a hluboké vdechování nosem, což způsobí, že se plíce naplní vzduchem, když se břicho roztahuje.

Tento typ dýchání je spojen s mnoha zdravotními přínosy, od snižování stresu až po snižování krevního tlaku.

I když jsou tyto výhody všeobecně známé, rušné tempo života a sedavé pracovní prostředí podmínily mnohé z nás pouze rychlé, mělké nádechy. Postupem času to oslabuje sílu našich dýchacích svalů. Vytváří také napětí v horní části těla, které může změnit naše držení těla a podkopat naše zdraví.

Pokud dýcháte mělce, pravidelná fyzická aktivita a krátké tréninky dýchacích svalů mohou zvrátit tyto příznaky a pomoci zlepšit kvalitu vašeho života.

Jak dýcháme?

Vzduch je vdechován a vydechován kontrakcemi dýchacích svalů, které obklopují vaše plíce. Bránice je primární sval používaný v procesu inhalace. Je to kopulovitý sval umístěný uvnitř spodních žeber na spodní části hrudníku. Během nádechu se vaše bránice stahuje, aby se v hrudní dutině vytvořil prostor pro roztažení vašich plic.

Vaše mezižeberní svaly, umístěné mezi vašimi žebry, pomáhají vaší bránici zvednutím hrudního koše, aby se do vašich plic dostalo více vzduchu. Ostatní svaly kolem krku a klíční kosti pomáhají interkostálním, pokud se dýchání zhorší. Tyto svaly zahrnují sternocleidomastoideus, serratus anterior, pectoralis minor a scalenes. To vše zvyšuje rychlost a množství pohybu, kterého jsou vaše žebra schopna.

Faktory ovlivňující dechovou frekvenci

Dechová frekvence se může lišit v závislosti na věku, hmotnosti, toleranci k cvičení a celkovému zdraví. Pro průměrného dospělého se normální dechová frekvence skládá z 12 až 18 dechů za minutu. Několik faktorů však může zhoršit dýchací funkce a vytvořit vzorec rychlého, mělkého dýchání.

Náhlá nebo chronická bolest může aktivovat část nervového systému, která řídí mnoho tělesných systémů, včetně rychlosti dýchání, rychlosti tepla a tělesné teploty. Chronický stres a silné emoce, jako je vztek nebo strach, zintenzivňují vaši reakci na boj nebo útěk, což může zhoršit vaši rychlost dýchání.

Špatné držení těla také přispívá k dysfunkci dýchání. To je běžně vidět u lidí, kteří tráví dlouhé hodiny sezením každý den. Zaoblená ramena a předklonění hlavy způsobují napnutí svalů kolem hrudníku. Toto zpřísnění omezuje schopnost hrudního koše roztahovat se a způsobuje, že lidé mají rychlejší, mělké nádechy.

Jak držení těla a dýchání ovlivňují pohyb

Dýchání z hrudníku se místo bránice opírá o sekundární svaly kolem krku a klíční kosti. Když je tento vzor dýchání doprovázen špatným držením těla, mnoho svalů v horní části těla není schopno správně fungovat.

Čím déle během dne sedíte, tím méně je vaše tělo schopno bojovat proti gravitačním silám a udržet si pevné a stabilní jádro.

Napjaté pomocné svaly kolem hrudníku způsobují zaoblené rameno a přední držení hlavy. To oslabuje záda tím, že brzdí svaly, které pomáhají udržovat vzpřímené držení těla, včetně:

  • latissimus dorsi
  • střední trapéz
  • kosodélníky
  • quadratus lumborum

Napjaté pomocné svaly mohou také způsobit nestabilitu ramene a impingement syndromy. Těsnost může bránit svalům a šlachám, které vám umožňují volně pohybovat lopatkami. Mezi tyto svaly a šlachy patří:

  • serratus anterior
  • bicepsová šlacha
  • zadní deltový sval
  • supraspinatus
  • infraspinatus

Výzkum ukázal, že lidé s přetrvávající mírnou až středně těžkou bolestí krku nebo bolavými, ztuhlými svaly krku mají problémy s plným využíváním plic a dýchacího systému.

Posílení správných vzorců dýchání

Pomalé, ustálené dýchání zvyšuje stabilitu jádra, pomáhá zlepšit toleranci k vysoce intenzivnímu cvičení a snižuje riziko svalové únavy a zranění. Vaším cílem by mělo být vyvážené a rovné dýchání.

Dobrým způsobem, jak procvičit vyvážené dýchání, je zhluboka se nadechnout, napočítat do čtyř a poté vydat hluboký výdech na stejný počet.

Pokud si nejste jisti, zda dýcháte mělce, položte dlaň na břicho pod hrudní koš a vydechněte. Zhluboka se nadechněte a sledujte pohyb své ruky. Pokud se vaše ruka pohybuje při roztahování břicha, dýcháte správně.

Pokud se vaše ruka pohybuje jen nepatrně, ale ramena se zvednou, možná budete chtít zvážit nácvik dechových cvičení, abyste posílili svaly a posílili správné dechové vzorce.

Provádění hlubokých dechových cvičení spolu s obecným kondičním tréninkem může zvýšit sílu dýchacích svalů. K rozvinutí plného využití plic při řízení rytmu dýchání lze také použít dýchací techniky, jako je převalování.

Pokud máte nervosvalovou poruchu, plicní onemocnění nebo zranění z traumatu, možná budete chtít zakoupit dechový cvičební stroj, abyste zvýšili objem plic a podpořili hluboké dýchání.

Jídlo s sebou

Hluboké dýchání má mnoho výhod. Pomáhá navodit pocit klidu, snižuje hladinu stresu a úzkosti a snižuje krevní tlak. Ve skutečnosti je hluboké dýchání základem všech meditativních praktik a praktik všímavosti.

Cvičení zdravého dýchání vám také umožní vybudovat si vytrvalost pro namáhavé cvičení.

k výběru životního stylu, který je spojen s lepším zdravím. Například nepotřebujete takový test, abyste věděli, že kouření je špatné pro vaše zdraví,“ řekl Swerdlow.

Co tedy navrhuje, je nejlepší způsob, jak maximalizovat svůj život?

„Žijte v bezpečném a zdravém prostředí s dobrou infrastrukturou veřejného zdraví. Mít dobré doktory. Pokračujte v životním stylu, který pečuje o své tělo, nikoli o zneužívání, a vybírejte si své rodiče moudře,“ poradil.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY