Hluboká mozková stimulace (DBS)

Co je hluboká mozková stimulace?

Hluboká mozková stimulace (DBS) se ukázala být životaschopnou možností pro některé lidi, kteří mají depresi. Lékaři jej původně používali k léčbě Parkinsonovy choroby. Při DBS lékař implantuje drobné elektrody do části mozku, která reguluje náladu. Někteří lékaři praktikují DBS od 80. let, ale jde o vzácný postup. Přestože míra dlouhodobé úspěšnosti ještě nebyla stanovena, někteří lékaři doporučují DBS jako alternativní terapii pro pacienty, jejichž předchozí léčba deprese byla neúspěšná.

Jak funguje hluboká mozková stimulace

Lékař chirurgicky implantuje drobné elektrody do nucleus accumbens, což je oblast mozku zodpovědná za:

 • uvolňování dopaminu a serotoninu
 • motivace
 • nálada

Postup vyžaduje více kroků. Nejprve lékař umístí elektrody. O několik dní později implantují dráty a baterii. Elektrody jsou připojeny pomocí drátů k zařízení podobnému kardiostimulátoru implantovanému do hrudníku, které dodává pulsy elektřiny do mozku. Zdá se, že pulzy, které jsou obecně vydávány neustále, blokují spouštění neuronů a vracejí metabolismus mozku zpět do stavu rovnováhy. Kardiostimulátor lze naprogramovat a ovládat z vnějšku těla pomocí ručního zařízení.

Ačkoli si lékaři nejsou přesně jisti, proč pulsy pomáhají mozku resetovat se, zdá se, že léčba zlepšuje náladu a dává člověku celkový pocit klidu.

Účel

V mnoha klinických studiích DBS lidé hlásili zmírnění deprese a významné zvýšení kvality života. Kromě deprese lékaři používají DBS k léčbě lidí s:

 • obsedantně kompulzivní porucha
 • Parkinsonova nemoc a dystonie
 • úzkost
 • epilepsie
 • vysoký krevní tlak

DBS je možností pro lidi s chronickou depresí nebo depresí rezistentní na léčbu. Lékaři před zvažováním DBS doporučují prodloužené kurzy psychoterapie a farmakoterapie, protože zahrnuje invazivní chirurgický zákrok a míra úspěšnosti se liší. Věk obvykle není problém, ale lékaři doporučují, abyste byli v dostatečném zdraví, abyste vydrželi velký chirurgický zákrok.

Možné komplikace

DBS je obecně uznáván jako bezpečný postup. Nicméně, stejně jako u každého typu operace mozku, vždy mohou nastat komplikace. Mezi běžné komplikace spojené s DBS patří:

 • krvácení do mozku
 • mrtvice
 • infekce
 • bolest hlavy
 • problémy s řečí
 • problémy se senzorickým nebo motorickým ovládáním

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je nutnost následných operací. Monitorovací zařízení s implantovaným hrudníkem se může rozbít a jeho baterie vydrží šest až 18 měsíců. Implantované elektrody může být nutné upravit, pokud se zdá, že léčba nefunguje. Musíte zvážit, zda jste dostatečně zdraví, abyste mohli podstoupit druhou nebo třetí operaci.

Co říkají odborníci

Vzhledem k tomu, že dlouhodobé studie a klinické studie ukazují různé výsledky s DBS, lékaři mohou pouze poukazovat na své vlastní úspěchy nebo neúspěchy s postupem. Dr. Joseph J. Fins, šéf lékařské etiky v New York-Presbyterian Hospital/Weill Cornell Center, říká, že použití DBS pro mentální a emocionální stavy by mělo být „adekvátně otestováno, než se to nazývá terapie“.

Jiní odborníci si myslí, že DBS je životaschopnou možností pro lidi, kteří nemají úspěch s jinými terapiemi. Doktor Ali R. Rezai z Clevelandské kliniky poznamenává, že DBS „je příslibem pro léčbu neřešitelné velké deprese“.

Jídlo s sebou

DBS je invazivní chirurgický zákrok, který má různé výsledky. Recenze a názory jsou v lékařské oblasti smíšené. Jedna věc, na které se většina lékařů shoduje, je, že DBS by měla být vzdálenou volbou pro léčbu deprese a že lidé by měli prozkoumat léky a psychoterapii, než se rozhodnou pro tento postup. Poraďte se se svým lékařem, pokud si myslíte, že DBS by pro vás mohla být volbou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY