Hyalóza asteroidů

Co je asteroidová hyalóza?

Asteroidní hyalóza (AH) je degenerativní oční stav vyznačující se nahromaděním vápníku a lipidů nebo tuků v tekutině mezi sítnicí a čočkou vašeho oka, nazývané sklivec. Běžně se zaměňuje se synchysis scintillans, který vypadá velmi podobně. Synchysis scintillans však označuje hromadění cholesterolu místo vápníku.

Jaké jsou příznaky?

Hlavním příznakem AH je výskyt malých bílých skvrn ve vašem zorném poli. Tato místa jsou často špatně viditelná, pokud se nedíváte velmi zblízka při správném osvětlení. V některých případech se mohou skvrny pohybovat, ale obvykle neovlivňují vaše vidění. Často nemusíte mít žádné příznaky. Váš oční lékař zaznamená tento stav během rutinního očního vyšetření.

co to způsobuje?

Lékaři si nejsou přesně jisti, proč se vápník a lipidy hromadí ve sklivci. Někdy se má za to, že k tomu dochází spolu s určitými základními podmínkami, včetně:

  • cukrovka
  • srdeční choroba
  • vysoký krevní tlak

AH je nejčastější u starších dospělých a může být vedlejším účinkem některých očních procedur. Například a zpráva za rok 2017 popsal případ 81letého muže, u kterého se po operaci šedého zákalu rozvinula AH. Nejedná se však o běžný vedlejší účinek operace šedého zákalu.

Jak se diagnostikuje?

Hromadění vápníku ve vašem oku způsobené AH ztěžuje vašemu lékaři kontrolu vašich očí pravidelnou oční prohlídkou. Místo toho vám pravděpodobně rozšíří zorničky a k vyšetření vašich očí použijí nástroj zvaný štěrbinová lampa.

Můžete si také nechat udělat sken očí nazývaný optická koherentní tomografie (OCT). Toto skenování umožňuje vašemu očnímu lékaři lépe vizualizovat vrstvy sítnice v zadní části oka.

jak se to léčí?

AH obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud však začne ovlivňovat váš zrak nebo máte základní onemocnění, které činí vaše oči náchylnější k poškození, jako je diabetická retinopatie, lze sklivec chirurgicky odstranit a nahradit.

Život s hyalózou asteroidů

Kromě výskytu malých bílých skvrn na vašem zraku, AH obvykle nezpůsobuje žádné problémy. U většiny lidí není nutná žádná léčba. Je důležité i nadále navštěvovat svého očního lékaře na rutinní oční vyšetření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY