Hypersomnie

Co je hypersomnie?

Hypersomnie je stav, kdy během dne pociťujete nadměrnou ospalost. Může se objevit i po dlouhém spánku. Dalším názvem pro hypersomnii je nadměrná denní ospalost (EDS).

Hypersomnie může být primární stav nebo sekundární stav. Sekundární hypersomnie je důsledkem jiného zdravotního stavu. Lidé s hypersomnií mají problémy s fungováním během dne, protože jsou často unavení, což může ovlivnit koncentraci a hladinu energie.

Jaké jsou typy hypersomnie?

Hypersomnie může být primární nebo sekundární.

Primární hypersomnie se vyskytuje bez přítomnosti jiných zdravotních stavů. Jediným příznakem je nadměrná únava.

Sekundární hypersomnie je způsobena jinými zdravotními stavy. Ty mohou zahrnovat spánkovou apnoe, Parkinsonovu chorobu, selhání ledvin a syndrom chronické únavy. Tyto stavy způsobují špatný spánek v noci, což vede k tomu, že se během dne cítíte unavení.

Hypersomnie není totéž jako narkolepsie, což je neurologický stav, který během dne způsobuje náhlé záchvaty spánku, kterým nelze předejít. Lidé s hypersomnií mohou zůstat vzhůru sami, ale cítí se unavení.

Co způsobuje hypersomnii?

Předpokládá se, že primární hypersomnie je způsobena problémy v mozkových systémech, které řídí funkce spánku a bdění.

Sekundární hypersomnie je důsledkem stavů, které způsobují únavu nebo nedostatečný spánek. Například spánková apnoe může způsobit hypersomnii, protože může způsobit problémy s dýcháním v noci, což nutí lidi probouzet se několikrát za noc.

Některé léky mohou také způsobit hypersomnii. Časté užívání drog a alkoholu může vyvolat ospalost během dne. Dalšími možnými příčinami jsou nízká funkce štítné žlázy a poranění hlavy.

Kdo je ohrožen hypersomnií?

Hypersomnií jsou nejvíce ohroženi lidé se stavy, které je během dne unavují. Tyto stavy zahrnují spánkovou apnoe, onemocnění ledvin, srdeční onemocnění, onemocnění mozku, atypickou depresi a nízkou funkci štítné žlázy.

American Sleep Association uvádí, že tento stav postihuje muže více než ženy.

Lidé, kteří pravidelně kouří nebo pijí, jsou také ohroženi rozvojem hypersomnie. Léky, které způsobují ospalost, mohou mít vedlejší účinky podobné hypersomnii.

Jaké jsou příznaky hypersomnie?

Hlavním příznakem hypersomnie je neustálá únava. Lidé s hypersomnií si mohou zdřímnout po celý den, aniž by se zbavili ospalosti. Mají také potíže s probouzením z dlouhého spánku.

Mezi další příznaky hypersomnie patří:

 • nízká energie
 • podrážděnost
 • úzkost
 • ztráta chuti k jídlu
 • pomalé myšlení nebo řeč
 • potíže se zapamatováním
 • neklid

Jak se hypersomnie diagnostikuje?

Pro diagnostiku hypersomnie lékař zkontroluje vaše příznaky a anamnézu. Fyzická zkouška může testovat bdělost.

Lékaři používají několik testů k diagnostice hypersomnie, včetně:

 • spánkový deník: Zaznamenáváte dobu spánku a bdění během noci, abyste mohli sledovat vzorce spánku.
 • Epworthova stupnice ospalosti: Hodnotíte svou ospalost, abyste určili závažnost stavu.
 • vícenásobný test latence spánku: Během dne si monitorovaně zdřímnete. Test měří typy spánku, které zažíváte.
 • polysomnogram: Zůstanete přes noc ve spánkovém centru. Stroj monitoruje mozkovou aktivitu, pohyby očí, srdeční frekvenci, hladinu kyslíku a funkci dýchání.

Jaké jsou možnosti léčby hypersomnie?

Léčba tohoto stavu se může lišit v závislosti na příčině vaší hypersomnie.

Mnoho léků určených k léčbě narkolepsie může léčit hypersomnii. Patří mezi ně amfetamin, methylfenidát a modafinil. Tyto léky jsou stimulanty, které vám pomohou cítit se více vzhůru.

Změny životního stylu jsou kritickou součástí procesu léčby. Lékař může doporučit pravidelný spánek. Vyhýbání se určitým činnostem může také zlepšit příznaky, zejména před spaním. Většina lidí s hypersomnií by neměla pít alkohol ani užívat drogy. Lékař může také doporučit vysoce výživnou dietu pro udržení energetické hladiny přirozeně.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s hypersomnií?

Někteří lidé s hypersomnií mohou zlepšit své příznaky správnými změnami životního stylu. Léky mohou také pomoci tomuto stavu. Někteří lidé však nikdy nedostanou plnou úlevu. Toto není život ohrožující stav, ale může ovlivnit kvalitu života člověka.

Jak mohu zabránit hypersomnii?

Některým formám hypersomnie nelze nijak zabránit. Riziko hypersomnie můžete snížit vytvořením klidného prostředí pro spánek a vyhýbáním se alkoholu. Vyhněte se také lékům, které způsobují ospalost a vyhněte se práci pozdě v noci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY