Index tělesné hmotnosti

Co je index tělesné hmotnosti?

Index tělesné hmotnosti (BMI) je odhad tělesného tuku na základě výšky a hmotnosti. Neměří přímo tělesný tuk, ale místo toho používá k přiblížení rovnici. BMI může pomoci určit, zda má člověk nezdravou nebo zdravou váhu.

Vysoké BMI může být známkou příliš velkého množství tuku v těle, zatímco nízké BMI může být známkou příliš malého množství tuku v těle. Čím vyšší je BMI člověka, tím větší je jeho šance na rozvoj určitých vážných onemocnění, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak a cukrovka. Velmi nízké BMI může také způsobit zdravotní problémy, včetně úbytku kostní hmoty, snížené imunitní funkce a anémie.

Zatímco BMI může být užitečné při screeningu dětí a dospělých na problémy s tělesnou hmotností, má své limity. BMI může nadhodnocovat množství tělesného tuku u sportovců a dalších lidí s velmi svalnatým tělem. Může také podceňovat množství tělesného tuku u starších dospělých a dalších lidí, kteří ztratili svalovou hmotu.

Vzorec indexu tělesné hmotnosti

BMI se vypočítá vydělením hmotnosti člověka druhou mocninou jeho výšky.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poskytuje jednoduchou online kalkulačku BMI pro děti a dospívající pro děti od 2 do 19 let a kalkulačka BMI pro dospělé pro věk 20 a více let.

Pro výpočet BMI zadáte výšku ve stopách a hmotnost v librách. Kalkulačky také poskytují grafy stavu hmotnosti, které vám pomohou interpretovat výsledky.

BMI se počítá stejným způsobem pro lidi všech věkových kategorií. BMI se však u dospělých a dětí interpretuje odlišně.

Index tělesné hmotnosti pro dospělé

Dospělí ve věku 20 let a starší mohou interpretovat svůj BMI na základě následujících kategorií standardního hmotnostního stavu. Jsou stejné pro muže a ženy všech věkových kategorií a typů postavy:

BMI Stav hmotnosti
Pod 18.5 Podváha
18,5 – 24,9 Normální
25.0 – 29.9 Nadváha
30.0 a vyšší Obézní

Index tělesné hmotnosti pro děti

BMI je u lidí mladších 20 let interpretován odlišně. I když se pro stanovení BMI pro všechny věkové skupiny používá stejný vzorec, důsledky pro děti a dospívající se mohou lišit v závislosti na věku a pohlaví. Množství tělesného tuku se mění s věkem. Také u mladých chlapců a dívek je to jiné. Dívky obvykle získávají vyšší množství tělesného tuku a rozvíjejí se dříve než chlapci.

Pro děti a dospívající používá CDC grafy růstu věku zobrazit BMI jako percentilové hodnocení. Každý percentil vyjadřuje BMI dítěte ve vztahu k ostatním dětem stejného věku a pohlaví. Například dítě by bylo považováno za obézní, pokud by mělo BMI, které přistálo na nebo nad 95. percentilem. To znamená, že mají více tělesného tuku než 95 procent dětí ve stejné věkové a genderové kategorii.

Následující tabulka ukazuje rozsah percentilu pro každý stav hmotnosti:

Percentil Stav hmotnosti
Pod 5 Podváha
5. až 85 Normální nebo zdravá váha
85. až 95 Nadváha
95. a výše Obézní

Index tělesné hmotnosti a zdraví

Podle Národní institut zdravívíce než dva ze tří dospělých jsou považováni za nadváhu a jeden ze tří je považován za obézního. Asi 17 procent dětí a dospívajících (ve věku 2 až 19 let) je považováno za obézní.

Lidé přibývají na váze v důsledku energetické nerovnováhy. Tělo potřebuje ke svému fungování určité množství energie z potravy. Tato energie se získává ve formě kalorií. Vaše hmotnost obvykle zůstane obecně stejná, pokud každý den spotřebujete stejný počet kalorií, jaké vaše tělo spotřebuje nebo „spálí“. Pokud přijmete více kalorií, než spálíte, časem přiberete.

Energetická nerovnováha je určitě jedním z největších přispěvatelů k přibírání na váze. Vaše ideální váha je však primárně dána genetikou, stejně jako druhy potravin, které jíte a kolik cvičíte. Pokud máte vysoké BMI, je důležité jej snížit, abyste měli zdravou váhu. Vysoký BMI souvisí s vyšším rizikem vzniku závažných zdravotních stavů, jako jsou:

 • srdeční choroba
 • vysoký krevní tlak
 • nemoc jater
 • artróza
 • cukrovka
 • mrtvice
 • žlučové kameny
 • některé druhy rakoviny, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a ledvin

Nová studie však naznačuje, že tělesný tuk, nikoli BMI, je více spojen s výše uvedenými zdravotními riziky. Můžete snížit tělesný tuk a dostat se na zdravější váhu cvičením alespoň třikrát týdně. Měli byste také dodržovat určité dietní návyky, jako je jíst pouze tehdy, když máte hlad, jíst pozorně a vybírat si stravu bohatou na celé, nezpracované potraviny. Můžete také využít výživového poradenství. Dietolog vás může naučit, jaké potraviny jíst a kolik jídla byste měli jíst, abyste zhubli.

Stejně jako vysoké BMI může způsobit zdravotní problémy, tak i velmi nízké BMI. Nedostatek dostatečného tělesného tuku může vést k:

 • ztráta kostní hmoty
 • snížená imunitní funkce
 • srdeční problémy
 • anémie z nedostatku železa

Pokud máte nízké BMI, poraďte se o své hmotnosti se svým lékařem. Pokud je to nutné, zvýšení množství jídla, které každý den jíte, nebo snížení množství cvičení vám může pomoci přibrat na váze. Dietolog vám také může pomoci naučit se zdravě přibírat na váze.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY