Jak léčit blefaritidu

Dodržování pravidelného režimu péče o oční víčka vám může pomoci zvládnout a léčit blefaritidu. Léčby na předpis jsou k dispozici i pro složitější formy onemocnění.

Blefaritida je zánět očních víček. Často způsobuje krusty nebo šupinky, které vypadají jako lupy na řasách.

Existují dva typy blefaritidy. Přední blefaritida se vyskytuje u kořene řasy, na vnější straně očního víčka. Zadní blefaritida se vyskytuje na vnitřních okrajích víčka, kde přichází do kontaktu s oční bulvou.

Blefaritida může být akutní nebo chronická. Akutní blefaritida je často způsobil bakteriální nebo virovou infekcí. Chronická blefaritida je častější a má různé možné příčiny. Často je tento stav spojen s dysfunkcí meibomských žláz, což jsou mazové žlázy, které pomáhají očím slzit.

Tento stav způsobuje svědění, zarudnutí a podráždění očního víčka a oblasti očí.

I když je blefaritida dobře zvládnuta, často se vrací. Cílem je udržet oči bez krust a podráždění a léčit jakékoli základní příčiny.

Léčba blefaritidy doma

Protože se blefaritida často vrací i po zlepšení příznaků, je důležité dodržovat pravidelný režim péče o oční víčka. To pomáhá zvládnout stav.

Teplý obklad

Teplý obklad umístěný na oční víčka po dobu 5 až 10 minut může pomoci uvolnit krusty. Pomáhá také zabránit ucpání meibomských žláz, což může bránit zdravému toku oleje.

Použití teplého obkladu místo studeného pomáhá změkčit obsah mazových žláz, takže se snadněji vylučují.

Ujistěte se, že používáte čistý obklad na každé oko.

Masáž očních víček

Po uvolnění krusty můžete oční víčko jemně masírovat obkladem po dobu asi 30 sekund. To pomáhá vyjadřovat meibomské žlázy.

Zaměřte se na spodní část očního víčka poblíž základny řas.

Opláchněte teplou vodou

Po ošetření obkladem a masáži očních víček opláchněte oblast očí a víček teplou vodou. Tím by se měly odstranit všechny zbývající nečistoty.

Aby bylo oční okolí co nejčistší, je dobré k výplachu oka použít obyčejnou vodu. Můžete také chtít použít nový, čistý hadřík místo opětovného použití teplého obkladu.

Léčba blefaritidy bez předpisu (OTC).

OTC produkty mohou také pomoci zvládnout příznaky blefaritidy. Jedná se o položky, které můžete použít jako doplněk k běžné hygieně očních víček.

Umělé slzy

Oční kapky, někdy nazývané umělé slzy, mohou pomoci snížit příznaky suchého oka, zarudnutí a otoku. Pokud se ukáží jako neúčinné, lékař může předepsat jinou léčbu, která pomůže tyto příznaky zmírnit.

Dětský šampon

Pokud máte lupy, je pravděpodobnější, že budete mít blefaritidu. Lupy způsobují šupinky kůže na pokožce hlavy a na obličeji. Použití dětského šamponu na pokožku hlavy může také snížit příznaky blefaritidy.

Používání šamponu proti lupům může v některých případech ještě více podráždit pokožku hlavy.

Přírodní doplňky

Konzumace omega-3 mastných kyselin, složky rybího tuku, může pomoci snížit suchost oka, běžný příznak blefaritidy. A recenze 2019 ze 17 klinických studií zjistilo, že suplementace omega-3 fungovala při snižování příznaků suchého oka lépe než placebo.

Doplňky užívejte pouze od renomovaných prodejců a řiďte se pokyny na obalu.

Lékařská léčba blefaritidy

Optometrista nebo oftalmolog může být schopen předepsat léky na blefaritidu nebo doporučit pokročilejší léčbu tohoto stavu.

Antibiotika

Lékař může předepsat antibiotika, pokud je blefaritida důsledkem bakteriální infekce. Některá antibiotika pro blefaritidu zahrnují:

 • masti aplikované na okraj víčka, jako je bacitracin a erythromycin
 • perorální léky, jako jsou tetracykliny a makrolidy, což jsou antibiotika
 • antibiotické oční kapky

Léčba antibiotiky může trvat několik týdnů a budete muset užívat celou sérii.

Oční kapky se steroidní blefaritidou

Pokud zarudnutí, podráždění a otoky přetrvávají i po zahájení rutinního čištění očních víček, může lékař předepsat steroidní oční kapky. Steroidy pro zvládnutí zánětu oka jsou obvykle pouze pro krátkodobé použití.

Léky na imunitní systém

Některé léky, které působí na imunitní systém, mohou pomoci zlepšit některé příznaky blefaritidy. Lokální cyklosporin A, prodávaný pod značkou Restasis, je protizánětlivý a může Pomoc s příznaky suchého oka. Výzkum však neukazuje, že by cyklosporin konkrétně pomáhal při blefaritidě.

Mikroblefaroexfoliace

Experimentální léčba BlephEx (mikroblefaroexfoliace) může nabídnout výsledky lidem s blefaritidou v důsledku napadení roztočem Demodex. BlephEx odstraňuje nečistoty z meibomských žláz. A 2020 klinické hodnocení se 46 účastníky nemohlo učinit závěry o klinické účinnosti léčby.

Intenzivní pulzní světlo (IPL)

Léčba, která se ukázala jako slibná ve zlepšení funkce meibomské žlázy, je IPL. To zahrnuje aplikaci světla na kůži, která může snížit zánět a zvýšit průtok mazových žláz.

A studie 2017 40 lidí zjistilo, že IPL zlepšuje příznaky onemocnění suchého oka u lidí s dysfunkcí meibomských žláz.

Možným vedlejším účinkem IPL je hypopigmentace neboli zesvětlení kůže, což je běžnější u lidí s tmavším odstínem pleti. Z tohoto důvodu vám lékař nemusí zákrok doporučit.

Tepelná pulsace

Tepelná pulzační terapie zahrnuje zařízení zvané LipiFlow. Zařízení aplikuje teplo na vnější a vnitřní stranu očních víček. To pomáhá udržet žlázy otevřené a vyjadřuje je.

Tepelné vyjádření

MiBoFlo je nová léčba, která se stále studuje. Aplikuje tepelnou terapii na vnější stranu očních víček. V 2022 randomizovaná kontrolovaná studie zahrnující 54 lidí, MiBoFlo zlepšil funkci meibomských žláz měřenou sekrecí žláz.

Léčba základní příčiny

Pokud máte akutní blefaritidu, která je důsledkem infekce, odstranění infekce pomocí léků na předpis může výrazně snížit nebo odstranit příznaky.

Některé stavy mohou také někoho vystavit většímu riziku blefaritidy, jako například:

 • lupy
 • růžovka
 • mastná pleť
 • alergie, které postihují oční víčka

Léčba těchto stavů spolu s důkladným čištěním očních víček může snížit příznaky blefaritidy.

Jak zjistit, zda máte blefaritidu nebo jiný stav

Příznaky blefaritidy zahrnují:

 • svědění nebo slzení očí
 • pálení nebo štípání očí
 • červené nebo oteklé oči
 • zpěněné slzy
 • citlivost na světlo
 • zrohovatělá oční víčka nebo řasy

Někteří lidé s blefaritidou pociťují pouze svědění a podráždění. Lékař může určit, zda vaše podráždění oka pochází z blefaritidy nebo jiného stavu, jako je:

 • zánět spojivek
 • bazaliom
 • onemocnění suchého oka
 • chalazion
 • styl vnějšího víčka
 • oční růžovka
 • trichiáza

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud každodenní čištění očních víček nezbaví blefaritidy, možná budete chtít navštívit lékaře. Mohou pomoci určit, zda jsou vaše příznaky výsledkem jiného stavu. Mohou také diagnostikovat potenciální infekci nebo jinou příčinu, která vyžaduje léčbu na předpis.

Odnést

Blefaritida je typicky chronický stav. Pravidelné čištění očních víček vám může pomoci zvládnout příznaky, jako jsou krusty, záněty a podráždění.

Léčba na předpis je někdy vyžadována, pokud je stav výsledkem infekce. Novější terapie, jako je termální exprese, jsou stále ve studiu, ale jsou velkým příslibem pro lidi s blefaritidou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY